סגן ראש העיר מיכאל אלפר “עד החורף נהיה עם פרוגרמות למרבית השכונות בעיר ותכניות עבודה מסודרות”

כנס נדלן חיפה צילום: שון הפוטה

לכנס התכנון והבניה הראשון של חיפה והצפון שארגן משרד ש. פרידמן ושות’ ביום שלישי ה 19/7/19 הגיעו מאות אנשי נדל”ן, דנו בנושאים הבוערים בתחום התכנון והבניה.

עו”ד הדר טל מש. פרידמן: “אם המדינה עצמה לא מצליחה כל כך כיזם, היא צריכה להיות המתקשרת של היזמים, ומה שנעשה עד עכשיו זה מעט מדיי ומאוחר מדיי”.

כ-300 אדריכלים, עורכי דין ויזמים הגיעו ביום שלישי 16/07/19 לכנס התכנון והבניה הראשון של חיפה והצפון. את הכנס אירגן משרד עורכי הדין ש. פרידמן. ושות’. הכנס התקיים במוזיאון טיקוטין בעיר חיפה.

עו”ד דורון שוופי, יו”ר הפירמה ש. פרידמן, בדברי הפתיחה ציין כי “זו הפעם הראשונה שמתקיים כנס מסוג זה בחיפה, ובכוונת המשרד להפוך את הכנס הזה לאירוע שיתקיים מידי שנה. מטרת הכנס לרענן את הידע וההבנה בתחום, הלוקה בשנים האחרונות בחוסר יציבות ונאלץ להתמודד עם התערבות ממשלתית מסיבית”.

עוד אמר עו”ד דורון שוופי, יו”ר ש. פרידמן: “התחום לוקה בשנים האחרונות בחוסר יציבות ונאלץ להתמודד עם התערבות ממשלתית מסיבית”

הדובר המרכזי בכנס, איתמר בן-דוד, יו”ר הוועדה המחוזית חיפה, סקר את פוטנציאל התכנון במחוז חיפה, ואמר כי “כדי להחזיר לחיפה את גדולתה שוב ולממש את הפוטנציאל שלה, נדרש מאמץ גדול. אנחנו צריכים לשם כך שלטון מקומי איכותי, מתפקד, אמיץ, שיודע למשול ולקבל החלטות, יצירתיות יזמית, וכמובן גם חברה אזרחית מעורבת. חייבים לעשות את הכול עם הציבור ובשקיפות מלאה. לא נאבד את הזירה למדינת תל אביב”. בן-דוד התייחס גם לתכנית תמ”א 38, אשר אותה החליט לאחרונה מינהל התכנון לבטל: “אנו עוסקים בהתחדשות עירוניות מכל סוג, החל מעיבוי פינוי, פינוי בינוי, ותכניות שונות נוספות. הרוחות סוערות בחודש האחרון, המועצה הארצית תחליט ובינתיים אנחנו עדיין עובדים. אני ממצדדי תמ”א 38, למרות שיש בעיות, אבל ניתן לפתור אותן ואני נותן רוח גבית ליזמים שעוסקים בתכנית זו. בתחום ההתחדשות העירונית יש לנו תחרות עם הותמ”ל, ואנחנו צריכים להוכיח את עצמנו מול הרשות להתחדשות עירונית”.

כנס נדלן חיפה צילום: שון הפוטה
כנס נדלן חיפה צילום: שון הפוטה

במסגרת פאנל בנושא התחדשות עירונית – חידושים ומגמות שהנחה עו”ד אסף עירוני, שותף בש. פרידמן ושות’, בפאנל השתתף מיכאל אלפר, מ”מ וסגן ראש העיר, ויו”ר הוועדה המקומית חיפה: “הנושא הבוער ביותר הוא יצירת ודאות תכנונית. תכנון כוללני מתוך ראיה רחבה, ומתן מענה פרוגרמתי לסוגיית מבני ציבור, שצ”פ ותחבורה.

אלפר הוסיף ואמר: “חיפה פעלה עם תכנית מאושרת מ-1934 ומופקדת מ-1980. רק בחודשים האחרונים אושרה תכנית מתאר חדשה לעיר – חפ/2000. בימים אלו, ראש העיר עינת קליש-רותם, מובילה יחד עם צוות מנהל הנדסה, תוך העזרות במשרדי אדריכלים חיצוניים, ראייה תכנונית ארוכת טווח לכל מיני אזורים בעיר במקביל: שכונות החוף, מרכז הכרמל, העיר התחתית, התחבורה, בחינה מחודשת של תקני החניה, עירוב שימושים, מדיניות בניה לגובה, ועוד. כלומר, מבקשים ליצור מערכת תכנון מובילה ולא מובלת, ממערכת מגיבה למערכת מובילה. המשמעות היא קיצור זמן הוצאת היתר, לו”ז שיתקצר, הפחתת התנגדויות, קביעת שימושים כבר בשלב התכנית ושוק נוח ליזמים. ודאות תכנונית מייצרת שוק בריא עם שווי קרקע ויציבות פיננסית – ללא מו”מ עם היזם. אני כיו”ר ועדה מקומית לא אאשר בקשה לתמ”א 39 בלי להבין השלכות פרוגרמה לצרכי ציבור ותשתיות, ובלי לוודא שהתושבים לא נפגעים. עד החורף נהיה עם פרוגרמות למרבית השכונות בעיר ותכניות עבודה מסודרות”. 

מיכאל אלפר בפאנל בכנס נדלן חיפה
מיכאל אלפר בפאנל בכנס נדלן חיפה

עו”ד הדר טל, שותף מנהל וראש מחלקת הנדל”ן בש. פרידמן ושות’, הצביע על כשל השוק בתחום “מספר לא מועט של עסקאות ופרויקטים – כושלים, וישנם פרויקטים שנחתמו ב-100 אחוז ונשארו על הנייר. ישנם כשלי שוק קריטיים, ותפקיד המדינה הוא לכוון את היזמים ולפתור עבורם את הכשלים האלה. אם המדינה עצמה לא מצליחה כל כך כיזם, היא צריכה להיות המתקשרת של היזמים, ומה שנעשה עד עכשיו זה מעט מדיי ומאוחר מדיי.” בהמשך עמד על מגמות בתחום וסיים בנימה אופטימית “ישנן מספר מגמות בתחום ההתחדשות העירונית. האחת, שכר טרחה של עורכי הדין – מאז התגברות ההתעסקות בתחום בעשר השנים האחרונות נוספו כ-55 אלף עורכי דין, התחרות גדלה, ומצד שני שכר הטרחה שגובים עורכי הדין עלה במכפלות. מגמה נוספת היא שהדיירים עצמם הפכו להיות מודעים לנושא, כל דייר בכל בניין רוצה תמ”א 38. מגמה שלישית היא החקיקה, שהולכת וגוברת, גם השלטון המרכזי בחקיקה ראשית וגם חקיקות משנה וועדות תכנון ובנייה והשלטון המקומי הולך ונעשה מעורב ומבין היותר, ומנסה לטפל בכשלי שוק. ולבסוף, יזמים שהם היום יותר בררניים מפעם, היום הם בודקים יותר טוב, עושים חישובים כלכליים, פוסלים פרויקטים, לא לוקחים כל פרויקט. כל המגמות האלה מובילות לכך שהפאזל הולך ונסגר, התחום מתמקצע”.

פאנל בכנס נדלן חיפה
פאנל בכנס נדלן חיפה

רז מנשה בעלים חברת מבנים, ציין כי מרכז הכרמל בגסיסה. אם פעם היו משלמים לפינוי היום יש מקום בשפע. עסקים נסגרים, אין תנועת אנשים ואין חניות. עוד דיבר רז על סרבנים וסחטניים ושמדינת ישראל צריכה לשנות את החוק ל 66% במקום 80%.

עו”ד הילה סלומו מוגלבסקי, שותפה ברולוף יונאי עורכי דין “הקטנת אחוזי הבניה חייבת להיות מותאמת לראשיות המקומיות, הממשלה, לא יכולה להקטין אחוזי בנייה באופן גורף לכל הארץ. מרכז הארץ הוא לא כמו הצפון, חייבת להיות התאמה לאזור מגורים וחייבים לקצר את לוחות הזמנים, ההתנגדות שאנחנו מקבלים מדיירים שהם לא יהנו ואולי אולי במקרה הטוב הנכדים שלהם. היום הלקוח מנהל משא ומתן ומכרזים בין יזמים ומנסה למקצע את התמורות,

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

4 תגובות
 1. דורון רז אמר/ה

  האם בקדנציה הזאת נזכה סוף-סוף לריבוד ולהסדרה של המדרכה העולה לסטלה מאריס??

  וזה רק קצה הקרחון….

  דורון

 2. איתן ניר אמר/ה

  דיבורים כמו חול …. לא מאמין למילה. כנסים כנסים כנסים והרבה דיבורים.
  האזור הכי יפה של חיפה באזור שער עלייה עם הפוטנציאל הכי גדול בעיר חיפה על קו החוף מוזנח ולא מטופל.
  זה יכול להיות בדיוק כמו מתחם שרונה ומתחם התחנה בת”א …. למה בדיוק מחכים ?
  עירית חיפה מפגרת בכל תחום וחבל.
  במקום לקדם תכנית מאשרים לעוד ועוד דיירים לבנות טלאים על טלאים וככה בעצם בעיריה יוצרים בעצמם מכשולים לפינוי בינוי

 3. יעקב אמר/ה

  דיבורים הרבה, בורקס יש, שתיה ועוגות יש. מעשים אין. אין אמון תושבים שמשהו מאורגן כהלכה יזוז בקרית אליעזר.

 4. זהבה אמר/ה

  בחרתם בעינת קאליש אז תשלמו את המחיר….