נסגר תיק החקירה הפלילית נגד בית מטבחיים חיפה • זכויות בעלי החיים בחיפה

פרקליטות מחוז חיפה הודיעה בתחילת השבוע לארגוני בעלי החיים כי החליטה לסגור את תיק החקירה, שנפתח בחשד להפרות של חוק צער בעלי-חיים בבית המטבחיים חיפה, השלישי בגודלו בישראל.

בארגוני בעלי החיים קיבלו בתדהמה את ההודעה על סגירת התיק, אשר כלל דו”חות ביקורת של וטרינרים מפקחים ממשרד החקלאות, וצילומים רבים המתעדים את שגרת העבודה בבית המטבחיים.

כזכור בספטמבר 2017 שודר בחדשות 2, בכתבתו של יואב אבן, תחקיר מזעזע שחשף התעללות בעגלים, פרות וטלאים בבית המטבחיים חיפה. צילומים שהגיעו לידי צוות החקירות של עמותת אנימלס תיעדו עובדים מכים שוב ושוב את בעלי החיים במוטות, בועטים בהם באגרסיביות, מטיחים שער מתכת על בעלי החיים, לעיתים על ראשיהם, מחשמלים את בעלי החיים באמצעות שוקרים, גוררים ומושכים אותם מהרגליים, מהראש, מהצמר ומהזנבות. בצילומים ניתן לראות עגלים, לאחר השחיטה, נעמדים על רגליהם בעודם מדממים ומנסים לברוח, ועובדים אוזקים אותם ברגליים ותולים אותם כשהם עדיין בהכרה.

לאחר השידור, פנו עמותת אנימלס (לשעבר אנונימוס לזכויות בעלי חיים) ותנו לחיות לחיות אל שר החקלאות ואל מנהל השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות, בדרישה כי יורו על סגירה מיידית של בית המטבחיים ועל פתיחת חקירה פלילית, בגין עבירות, לכאורה, על חוק צער בעלי החיים שתועדו במקום. בנוסף הוגשו שתי בקשות לאישור תובענות ייצוגית נגד בית המטבחיים. לאחר שידור התחקיר משרד החקלאות אסר על פעילות בית המטבחיים לשבועיים וחצי, שלאחריהם היקף השחיטה הוגבל לתקופה נוספת. בית המטבחיים דיווח למשרד החקלאות כי פיטר ארבעה עובדים.

תחקיר נוסף במקום שנערך במקום, על ידי עמותת קירות שקופים ושודר בתוכנית “הצנרת” הביא אף הוא תמונות קשות שצולמו על ידי עובד בבית המטבחיים, שצורפו אף הן לחומרי החקירה. את התחקיר ליווה קמפיין שלטי חוצות.

חרף התיעוד הקשה והסערה שעוררו התמונות, פרקליטות מחוז חיפה הודיעה עתה על החלטתה לסגור את תיק החקירה הפלילי. הפרקליטות אף הודיעה כי נימוקי סגירת התיק יישלחו בנפרד על ידי המשטרה. העדכון בחקירה נשלח על רקע עתירה לבג”ץ, אותה הגישו העמותות “תנו לחיות לחיות” ו”אנימלס” המבקשות לסגור את בית המטבחיים, לשלול את הסמכתם של הווטרינרים המפקחים המועסקים בו, וליישם מיידית את התכנית לרישות בתי המטבחיים במצלמות פיקוח. בדיון בעתירה בינואר האחרון, ביקשו השופטים מהפרקליטות להתעדכן בהליכי החקירה עד סוף יוני.

מעמותת אנימלס נמסר לחי פה:

“בכוונת הארגונים להגיש ערר על ההחלטה השערורייתית לסגור את התיק, ולדרוש את העמדת המתעללים לדין. זו תעודת עניות למערכת המשפט בישראל שמעידה על ריקבון במערכת האכיפה וזילות גמורה ביחס לחוק צער בעלי-חיים. התמונות מעוררות הזעזוע והבחילה ששודרו הן מציאות בלתי נסבלת, ולא פלא שישראלים רבים בוחרים להוציא את הבשר מהצלחת כדי לא לתת את כספם למפעלים מתעללים”.  

מחברת הכנסת מיקי חיימוביץ’ נמסר לחי פה בתגובה לסגירת התיק נגד בית המטבחיים בחיפה: “למרות ראיות ברורות להתעללות אכזרית ובריונית בבית מטבחיים בחיפה הוחלט על סגירת התיק, למה? איך? לא ברור. מה שבטוח הוא כי שוב כושלת מערכת אכיפת החוק בכל מה שקשור לצער בעלי חיים ושוב הוכח שכל האמירות של שר החקלאות ‎אורי אריאל שהבטיח רישות בתי המטבחיים במצלמות-ריקות מתוכן”.

5 תגובות
 1. אסתי אמר/ה

  כמה רשע זה בלתי נתפס ! ואף אחד לא ייתן את הדין מאחלת לכל השטנים האלה שהתעללו שיסבלו באותה מידה הלוואי אמן

 2. דרור אמר/ה

  זה בלתי נתפס! מערכות החוק והאכיפה כנראה רקובות מהיסוד, אם סגרו תיק חקירה עם ראיות של התעללות בחסרי-ישע.
  הגלגל מסתובב ויבוא יומכם לתת על כך את הדין, מקווה שבקרוב.

 3. צעירה אמר/ה

  קטסטרופה!!!!!!!!!

 4. גלית אמר/ה

  החלטה מזעזעת וחשוכה שמשקפת את הלך הרוח הנורא של משרד החקלאות והשר העומד בראשה. חשכת ימי הביניים. מתפללת שיבוא שינוי בבחירות הבאות🙏

 5. ולעשות להם את המוות עד שיסגרו!!! אמר/ה

  בושה, לא להאמין!!!! התעללות מחרידה ומתועדת, איך סוגרים את התיק עכל זה???? לעתור לבג”ץ דחוף!!!!

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.