האם יסגרו את בית המטבחיים בחיפה ?

עמותות תנו לחיות לחיות ואנונימוס לזכויות בעלי-חיים הגישו הבוקר (ה')  עתירה לבג"ץ הדורשת לסגור את בית המטבחיים בחיפה, ולשלול את הסמכתם של הווטרינרים המועסקים במקום.

תיעוד מבית מטבחיים חיפה

בעקבות תחקיר של עמותת אנונימוס לזכויות בעלי-חיים, שחשף בבית מטבחיים בחיפה הפרות בוטות ושיטתיות של חוק צער בעלי-חיים הגישו הבוקר (ה') עמותות תנו לחיות לחיות ואנונימוס לזכויות בעלי-חיים באמצעות עו"ד יוסי וולפסון, עתירה לבג"ץ הדורשת לסגור את המקום, ולשלול את הסמכתם של הווטרינרים המועסקים בו.

העותרות, גם מבקשות ליישם מיידית את התכנית לרישות בתי המטבחיים ליונקים ומשחטות העופות בישראל במצלמות פיקוח במעגל סגור, ולמנות צוות שיבדוק את הצילומים על מנת לבצע אכיפה, לרבות הטלת קנסות מנהליים ופתיחת הליכים פליליים במקרה של הפרות חוק.

תיעוד מבית מטבחיים חיפה

התיעוד המחריד שהגיע לידי צוות החקירות של עמותת אנונימוס לזכויות בעלי-חיים ושודר בערוץ 2 חשף התעללות חריפה בבעלי החיים בבית המטבחיים.

בעתירה מתאר עו"ד יוסי וולפסון, שורה של עבירות על חוק צער בעלי-חיים, בין היתר, העובדים מכים את בעלי החיים במוטות, מחשמלים אותם בשוקר חשמלי, בועטים בהם בכוח ומושכים בזנבותיהם. בצילומים ניתן לראות עגלים, לאחר השחיטה, נעמדים על רגליהם בעודם מדממים ומנסים לברוח, ועובדים אוזקים אותם ברגליים ותולים אותם כשהם עדיין בהכרה, מתפתלים בכאב.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

מעל 40 מכות במוט והטחת שער מתכת על עגל חסר ישע,  זו השגרה בבית המטבחיים חיפה

אם לא די בכך באחד המקרים מתועד עגל שאינו יכול להתקדם משום שהמעבר לפניו סגור. הפועל מכה אותו במוט יותר מארבעים פעמים. באחת הפעמים מוט העץ נשבר מעצמת המכה, והפועל ממשיך להטיח בעגל מכות חזקות באמצעות המוט השבור. בנוסף,  מטיח שער מתכת בגופו של העגל ומעקם את זנבו.

"התמונות מהתיעוד אינן מצביעות על עובד שחרג באופן חד-פעמי מהמותר, בבחינת 'עשב שוטה', או שבהתקף של סדיזם פרק בסתר את יצריו על בעל-חיים מובל לטבח. ההתנהלות במקום כולה, מראשיתה עד אחריתה, נעשית באכזריות ובניגוד לחוק. התמונות מעידות על התנהלות אכזרית ולקויה מהיסוד: תשתית בית-המטבחיים לקויה, העובדים לא הוכשרו כהוא זה לעבודתם, הדרג הניהולי של בית-המטבחיים אדיש לקיום החוק ולמניעת התעללות בבעלי החיים, הווטרינרים המפקחים במקום מעלו באחריותם ובמקום שלטת תרבות עבריינית של אדישות לסבל ושל התעללות".

חלק ניכר מהעבירות שנחשפו בתחקיר ידועים למשרד החקלאות ולא נעשה דבר

בעתירה גם נטען כי משרד החקלאות היה מודע לחלק ניכר מהעבירות שנחשפו בתחקיר כבר לפני שנתיים, אך לא נקט בהליכים פליליים או באמצעי אכיפה אחרים – כך דווח בביקורות שביצע המשרד במקום, שנשלחו לתנו לחיות לחיות במסגרת בקשות לפי חוק חופש המידע. "את הריקבון במערכת האכיפה של המשיב, ואת הסחבת בהנהגת אמצעי ניטור ופיקוח אפקטיביים, אפשר להסביר רק בזילות גמורה ביחס לערך ההגנה על בעלי-חיים", נכתב בעתירה.

בעקבות התחקיר משטרת חיפה פתחה בחקירת התלונה שהגישו העמותות, ומשרד החקלאות סגר את בית המטבחיים לשבועיים וחצי. החקירה בראשיתה וטרם הוגשו כתבי אישום בפרשה, אך במועד הגשת העתירה משרד החקלאות כבר התיר לבית המטבחיים לחזור לפעול במתכונת חלקית. בסרטון שפרסמה ביום שלישי עמותת אנונימוס לזכויות בעלי-חיים נראה כי השינוי המרכזי שנעשה במקום הוא הצבת גדרות אטומות ומצלמות אבטחה בשער על מנת למנוע מפעילים לתעד במקום.

שתפו והפיצו בכל הכוח!אחרי שנסגרו זמנית ע"י משרד החקלאות בעקבות תחקיר אנונימוס, נראה שבית המטבחיים בחיפה חוזר לפעול – ולהתעלל בבעלי החיים! ואיזה שינוי הם עשו? בינתיים הדבר היחיד שנראה לעין זה ששמו גדרות, כדי שלא נוכל לצלם אותם. בושה לשר החקלאות ובושה למשרד החקלאות, סגרו מיד את בית המטבחיים!חתמו על העצומה כאן: anonymous.org.il/expose/meat

‎Posted by ‎אנונימוס לזכויות בעלי-חיים‎ on‎ יום שלישי 17 אוקטובר 2017

במקביל, עורכי הדין חגי קלעי ואוהד רוזן, הגישו בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד חברת "בקרנה", המפעילה את בית המטבחיים ומשווקת תחת מותג זה.

"בכל פעם שיש מצלמה נסתרת בבית מטבחיים, נחשפות זוועות"

עו"ד שירה הרצנו, עמותת אנונימוס לזכויות בעלי-חיים: "בכל פעם שיש מצלמה נסתרת בבית מטבחיים, נחשפות זוועות. משרד החקלאות מוציא הצהרות לתקשורת, ונפתחות חקירות שלרוב מסתיימות בלא כלום. הגיע הזמן לשינוי משמעותי באכיפה של חוק צער בעלי-חיים, אך הכוח האמיתי לעצור את ההתעללות הוא בידיים של כל אחד מאתנו. יותר ויותר ישראלים מעדיפים לא לקנות בשר, לא לתת את כספם למפעלים מתעללים, ולבחור בתזונה שמתחשבת בבעלי החיים".

 

לא ניתן להגיב