סובב עין הים – סיור ראשון

תושבים פעילים יהודים וערבים משכונת עין הים הכינו מסלול טיול הסטורי סובב עין הים. הסיור הראשון החל החודש.

פעילי השכונה הנפגשים במרכז כלור, שלוחת מתנ"ס ליאו באק בעין הים מפעילים יחד מיזם שכונתי של סיור סובב השכונה תוך לימוד משותף של תודות השכונה על תושביה היהודים והערבים. במיזם שיצא לדרך בעזרת מתנ"ס ליאו באק עיריית חיפה החוג לארכיטקטורה ואוניברסיטת חיפה חקרו התושבים פעילי השכונה את תולדות היישוב, כיום ובזמנים שקדמו להקמת מדינה, אז נקראה שכונת עין הים, וואדי ג'מאל.

שכונת עין הים הממוקמת במערב חיפה מאוכלסת תושבים יהודים וערבים. יואב יגול מנהל מתנ"ס ליאו באק ער לדילמות המתעוררות בין התושבים היהודים והערבים באשר ללימוד ההיסטוריה המשותפת של השכונה. המשימה המשותפת יצאה לדרך באופן שמכבד את הזכרון ההיסטורי של הערבים והיהודים תושבי השכונה כאחד. מספרת עינב אגוזי משלוחת עין הים של מתנ"ס ליאו באק:

"הסתיימה שנה ראשונה של בניית חזון וכתיבת הרציונאל של מיזם סובב עין הים . שנה של עבודה ולמידה , של בחינה וניסויי , גיוס רעיונות , הקשבה ודיאלוג ארוך שטרם נגמר.
לסיור הראשוני בהובלת ששת חברי הצוות המוביל את הפרויקט הוזמנו שותפינו הראשונים מעיריית חיפה, אוניברסיטת חיפה , שביל חיפה וסטודנטים מהחוג לארכיטקטורה טכניון, לקחת חלק בתהליך הלמידה שלנו .במהלך לימוד ההיסטורי של השכונה נחשפו משתתפי הפרוייקט לסיפורים מגוונים, ולדילמות הקשורות לחיים המשותפים ליהודים וערבים בשכונה אחת. גילנו שהשכונה הקטנה שלנו עשירה בהיסטוריה ענקית שמתחילה שנים ארוכות אחורה וטומנת בחובה אוצרות שמספרים את סיפור השכונה והאזור כולו.
ששת חברי הצוות המוביל, בסיוע צוות מרכז קלור והמחלקה לעבודה קהילתית בעירייה ובראשם חירייה עלו חמרה, ערכו ביניהם חלוקת עבודה מסודרת שכללה את הכנת הסיור והובלתו . מאחר ואנו מתמקדים במיזם קהילתי של מתנדבים חשוב היה לצוות שכל אחד מהחברים יחוש בטוח בנוח במקומו ובדבריו.
לפני כשבוע בצהרי היום יצאו התושבים לסיור. קבוצת היזמים הציגו את עצמם והעבירו את החומר שנלמד. תהליך הלמידה נעשה גם במהלך הסיור ותוך כך החליטו מה כדאי לשפר ואיפה כדאי לקצר, מה הנקודות החסרות ואילו הנקודות שדורשות הרחבה".
סובב_7_(1).JPGיואב יגול מנהל מתנ"ס ליאו באק מייחס חשיבות רבה לשיתוף הפעולה בין יהודים וערבים בשכונה בכלל ובפרט בכל הנוגע לשיתוף הפעולה בשלוחת המתנ"ס. בייחוד חשובה בעיניו ההבנה אליה הגיעו בעניין ההיסטוריה הרגישה של היישוב. רק בזכות ההבנה בין תושבי השכונה היהודית ערבית ניתן היה להגיע לעמק השווה ולהוציא סיור שיביא לידי ביטוי אל העבר של השכונה לפני קום המדינה עם ההווה המשותף.

לא ניתן להגיב