ניסים (נסומה) לוי בהשקת סיפרו השני “חיפה פנים רבות לה”

ניסים (נסומה) לוי וספרו החדש "חיפה פנים רבות לה" - לכל בית סיפור (צילום: אדיר יזירף, לאתר: חי פה)

באירוע חגיגי ובערב מרגש ורב משתתפים, (רביעי 19/06/19) הושק באולם הכנסים בהיכל העירייה הספר “חיפה פנים רבות לה” – לכל בית סיפור. זהו סיפרו השני שהוציא, ממש בימים אלה הסופר ניסים לוי, הידוע לכולם בעיר חיפה בכינויו נסומה. לוי, כבר שנים רבות מדריך מטיילים חיפאי בשכונות העיר הישנות, מספר את תולדותיה למטיילים המוצאים עניין רב בעברה ההיסטורי של העיר חיפה. הספר מספר את סיפורם של רבים מרחובותיה של העיר חיפה.

קהל רב שהגיע להשקת הספר באולם הכנסים בעיריית חיפה (צלם: אדיר יזירף, לאתר חי פה)
קהל רב שהגיע להשקת הספר באולם הכנסים בעיריית חיפה (צלם: אדיר יזירף, לאתר חי פה)

במהלך האירוע התקיים פאנל מרתק בו נטלו חלק והשתתפו ד”ר צביקה הר שפר, מדריך וחוקר ארץ ישראל, הגב’ ברכה סלע מזכיר העיר, פרופ’ יוסי בן ארצי, הציירת גב’ שפרה חרלף, הפרופ’ יוסי גמזו סופר ומשורר, זיידאן מחמוד משורר אחמאדי תושב חיפה, גב’ ציפי רום עיתונאית חיפאית ואורי שרון עיתונאי ואיש התקשורת. 

משתתפי הפאנל בהשקת הספר "חיפה פנים רבות לה" (צלם: אדיר יזירף, לאתר חי פה)
משתתפי הפאנל בהשקת הספר “חיפה פנים רבות לה” (צלם: אדיר יזירף)

את האירוע המרגש פתחה מזכירת העיר הוותיקה והמיתולוגית, הגב’ ברכה סלע:

בחגים ובמועדים זוהי הזדמנות מצוינת לחגוג את החיים, את היש בחיינו, שבו התברכנו אנו והיקרים לנו. היום אנו מציינים את רחשי ליבנו והוקרתנו לך ניסים לוי, על שבאמצעות סיפוריך אתה מביא אותנו לביקור במחוזות ילדותינו ההיסטוריים, המעלים זיכרונות ונוסטלגיה לוותיקים שבינינו ושיעורי אזרחות והיסטוריה לצעירים, שיחוו את החיים והאווירה בימים של טרום קום המדינה ולאחריה. זכות גדולה נפלה בחלקנו, שאיש כמוך פותח לנו צוהר ובכתיבתו מגיש לנו סיפור חיים על תקופה של עירנו האהובה העיר חיפה. הערב הזה הנו ערב של ביחד, איש ואישה שהגיעו לכבדך לרגל הוצאת ספרך החדש – “חיפה פנים רבות לה” – לכל בית יש סיפור. אנו גולשים למחוזות הילדות שלנו, באמצעות סיפוריך אתה משכיל להאיר פינות אפלות ולהביא אלומת אור לתקופה מיוחדת במינה. ערב זה הנו בסימן של עבר, הווה ועתיד.
עבר – לזכור ולא לשכוח – חוויות מגוונות ומרתקות שמעידות איך נראתה חיפה דאז.
הווה – שנשכיל להמשיך את דרכנו כחיפאים כעיר רב תרבותית, שהסבלנות והסובלנות שוררים בה ביומיום. 
עתיד – דור אל דור יביע אומר – בתפילה ובכמיהה שהשלום ימשיך לשכון במקומותינו.
חיפה פנים רבות לה – נמשיך להצדיע לכל תושביה ונאפשר שאיש איש על פי תפיסתו, איש איש על פי טעמו, דתו ונטיות ליבו ימשיך לחיות באהבה, באחווה וברעות.

חיפה שלי היא עיר בינלאומית – שכן יש בה, כרמל צרפתי, שוק תורכי, בית חולים איטלקי, בית אבות ספרדי, גן פרסי, מסעדה איטלקית, רשת חנויות רוסית, אודיסאה הקטנה, מעונות קנדה, גלידה אמריקאית, שווייצריה הקטנה וכפי שאנו חווים בשנים האחרונות – חיפה עיר רב תרבותית, שסממניה מוצגים במראות מרהיבים בוואדי ניסנאס ובמושבה הגרמנית, ששמה יצא למרחוק באווירת החג של החגים השורה בכל פינה בכלל ובחודש דצמבר בפרט. הערב בזכות ספרך – אנו חווים ומאירים עבר שיביא אור ותקווה לעתיד. היה ברוך בעשייתך הספרותית, רוב נחת ואושר מכל בני ביתך והעיקר בבריאות טובה. בואו נחייך והעולם יחייך אלינו – זה טוב לשרירי הפנים, לא כל שכן לשרירי מצב הרוח.
מימין, יהודית רעייתו של ניסים לוי, מחבר הספר ניסים לוי, ומזכירת העיר הוותיקה הגב' ברכה סלע (צילום: אדיר יזירף, לאתר חי פה)
יהודית רעייתו של ניסים לוי, מחבר הספר ניסים לוי, ומזכירת העיר הוותיקה הגב’ ברכה סלע (צילום: אדיר יזירף )

 לאחר סיום דבריה, הזמינה הגב’ סלע, את חתן השמחה ניסים (נסומה) לוי, לשאת את דברו שהיה מאוד שמח ונרגש.

הסופר, ניסים (נסומה) לוי נשא את דברו:

דווקא בתחילת דבריי ברצוני להודות לכולם, כי למעשה הספר הזה הוא לא רק אני. ברצוני להודות לרעייתי יהודית, ולכל מי שנתן יד עודד, חיזק ותמך. למרות מחלתי הופכת בי תקווה שביכולתי להוציא לאור ספר זה, תודה מכל הלב. בנוסף ברצוני להודות לספר עצמו, כי לולא מסע הכתיבה שלו לא הייתי נחשף לאין סוף דמויות צבעוניות, מיוחדות ומלאות חיים שפגשתי בדרך. אני רוצה להגיד תודה לספר שהרי בלעדיו לא הייתי מגלה את אותם מקומות קסומים ומלאי היסטוריה, שהיו חשובים בעבר ועודם משמעותיים לא פחות עד עצם היום הזה. תודה לכל האנשים שהגיעו לכאן היום להשתתף בשמחתי שמחת השקת הספר, יש פה אנשים רבים שמרכזים יחד את כל מה שטוב ויפה בחיפה מאז ועד היום. חיפה היא כולנו, תודה לכולם!

איורי הספר “חיפה פנים רבות לה” – לכל בית סיפור צוירו על ידי האמנית, הציירת, הגב’ שפרה חרלפ. עבודת הגרפיקה היוצאת מן הכלל של הגב’ אילנה קגן.

הציירת שפרה חרלפ, ניסים לוי ואילנה קגן הגרפיקאית (צלם: אדיר יזירף, לאתר חי פה)
הציירת שפרה חרלפ, ניסים לוי ואילנה קגן הגרפיקאית (צלם: אדיר יזירף)

ניסים לוי הלוא הוא נסומה, לא תכנן ממש להיות סופר, הסיפורים הם אלה שבאו אליו, התאגדו והתחברו וציוו עליו להיות בסך הכל השליח שלהם. בספרו החדש ניתן למצוא סיפורים מיוחדים וצבעוניים, סיפורים שמחים ומרתקים, סיפורים עצובים ובעיקר הם הסיפורים שחובה עליו לספר אותם. נסומה, מוביל אותנו אל מסע בזמן, דרך סיפורים, דמויות ומאורעות שונים. דמותו הצבעונית של איש המערות התימהוני, גורלה של הנערה שנחשדה בבגידה על ידי בני פנחס הכהן משכונת “ארד אל יהוד”, סיפורו הבלתי יאמן של התינוק שהושלך ונזרק לאגן מים, נאסף על ידי ערבי וגדל כערבי. על הנערה האשכנזייה מהשכונה שניהלה רומן עם מוסכניק מעדות המזרח וסיפורה העצוב על שליחותה האלוהית של האחות שהסתיים באופן טרגי ועוד ועוד סיפורים. עוד מוביל אותנו נסומה בספרו החדש אל נבכי בית הזכוכית, בו שכנו גם אנשי הבולשת הבריטית ומכיר לנו גם את בית הנג’אדה, שם נערך קרב היסטורי עקוב מדם בכיבוש חיפה. ממשיך ולוקח אותנו גם אל המסגד הירוק, הוא מגלה לנו את סודם של אנשי המערות בוואדי רושמיה וגם אל שכונת בת גלים הקסומה, היישר למעונו של השייח’ הפרסי. סיפורו המרתק של רב החובל של האנייה ארלוזורוב, סיפורה הפיקנטי של נערת הבוהמה נעמי ברוט אדווה, סיפור היווסדו של בית הספר “הריאלי”, סיפורו של המוכתר מתל עמל, סיפורי “אָרְד אֶל-יָהוּד” שהייתה השכונה היהודית הראשונה שבנו יהודי חיפה מחוץ לחומות העיר ועוד ועוד סיפורים רבים שונים מגוונים וססגוניים. בתוך כך, יש לציין כי בשנת 2011 הוציא ניסים (נסומה) לוי את ספרו הראשון “נסומה ברחוב הפיג’מות” ספר ששימש השראה לסיוריו באותו השם הם הסיורים המודרכים, המהווים מפגש נוסטלגי מרגש המתקיים ברחוב השומר בחיפה. כל עיר סיפור משלה – לחיפה, עיר מעורבת וותיקה, סיפורים רבים המרכיבים ביחד את הסיפור העירוני החיפאי. 

הספר "נסומה מרחוב הפיג'מות" סיפרו הראשון של ניסים לוי שיצא בשנת 2011 (צילום: אדיר יזירף, לאתר חי פה)
הספר “נסומה מרחוב הפיג’מות” סיפרו הראשון של ניסים לוי שיצא בשנת 2011 (צילום: אדיר יזירף)

ניסים (נסומה) לוי, בן 79, נשוי ליהודית אב ל-4 ילדים ו-9 נכדים, הוא סופר ומספר כריזמטי המספר בלשון ססגונית, הומוריסטית ואותנטית על תקופת ילדותו, מיום היוולדו, על השכונה בה גדל בעיקר ברחוב השומר, על הדמויות של אז, של ישראל בשנות היווסדה. סיפר על “לבוש הפיג’אמות” שהיה נהוג אז והבדיל בין אירוע לאירוע, על בעלי המלאכה – חייט, קצב ועוד – איך כולם השתלבו בחיים התוססים של השכונה. סיפורי ילדות מהשכונות סביב שוק תלפיות בשנות החמישים. חיי ילדות וילדים לרוב ממוצא ספרדי-מזרחי היו כרוכים בקשיים כלכליים אך גם בעושר של מסורות, פיוטים וקולות השוק. זיכרון המרד המזרחי הראשון בוואדי סליב מהדהד בהם עד היום. בואו לקרוא על ותיקי וותיקות השכונה, שהאירו ילדות אחרת בסמטאות, שלא מוזכרות תמיד באתוס של חיפה “האדומה”.

 במרכז, מחבר הספר ניסים לוי עם בנות דודותיו ואחיותיו (צלם: אדיר יזירף, לאתר חי פה)
במרכז, מחבר הספר ניסים לוי עם בנות דודותיו ואחיותיו (צלם: אדיר יזירף)

ניסים (נסומה) לוי מחבר הספר “חיפה פנים רבות לה” – לכל בית סיפור, יצא בימים אלה והוא ניתן לרכישה ישירה אצל משפחת לוי.
במחיר מיוחד ובלעדי לגולשי האתר “חי פה” במחיר של 70 ש”ח בלבד.
בטלפונים: 04-8373266 (משפחת לוי), נייד: 050-9201643 ובבית הקפה “טוק טוקי” ברח’ חורב 19 בחיפה, בטלפון: 8241827 – 04.

ספרו החדש של הסופר ניסים (נסומה) לוי "חיפה פנים רבות לה" (צילום: אדיר יזירף למערכת חי פה)
ספרו החדש של הסופר ניסים (נסומה) לוי “חיפה פנים רבות לה” (צילום: אדיר יזירף )
הסופר והפזמונאי הפרופ' יוסי גמזו עם מחבר הספר ניסים לוי.
הסופר והפזמונאי הפרופ’ יוסי גמזו עם מחבר הספר ניסים לוי.
ניסים (נסומה) לוי וספרו החדש "חיפה פנים רבות לה" - לכל בית סיפור (צילום: אדיר יזירף, לאתר: חי פה)
ניסים (נסומה) לוי וספרו החדש “חיפה פנים רבות לה” – לכל בית סיפור (צילום: אדיר יזירף, לאתר: חי פה)


הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. הארון של דיין אמר/ה

    הייתי באירוע המרגש ואף רכשתי את הספר. כן יירבו.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור אישים בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו