עתירה נגד ההחלטה למנוע בנייה על שפת הים בחיפה • מגדלי חוף הכרמל

חברת מגדלי חוף הכרמל עתרה לבית המשפט בבקשה שלא לפגוע בזכויות הקנייניות שלה על שטח שפת הים בחיפה • בארגוני הסביבה עוקבים בדריכות ובדאגה אחר ההתפתחויות

חברת מגדלי חוף הכרמל:

"יודגש – מטרת החברה היא להביא לפיתוח של רצועת החוף לרווחת הציבור כולו ולייצר לציבור הרחב חוף איכותי, מקומות בילוי וסחר לצד הקמתם של בתי מלון שיהוו מוקד משיכה לתיירים רבים מהארץ ומחו״ל".
האזור אשר היה מיועד להתרחבות מגדלי חוף הכרמל - החוף הדרומי של חיפה, מבט ממגדלי חוף הכרמל (צילום: ירון כרמי)
האזור אשר היה מיועד להתרחבות מגדלי חוף הכרמל – החוף הדרומי של חיפה, מבט ממגדלי חוף הכרמל (צילום: ירון כרמי)

חברת מגדלי חוף הכרמל הגישה עתירה לבית המשפט המחוזי כנגד ההחלטה של ועדת הערר. ועדת הערר קבעה כי חברת מגדלי חוף הכרמל נופש ותיירות 89 בע"מ לא תוכל להוציא לפועל את התכנית לבניית 4 מגדלים בחוף הים של חיפה.

כזכור, בחודש פברואר ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה דחתה את הערר של חברת מגדלי חוף הכרמל. חברת מגדלי חוף הכרמל רצתה להשלים בנייה של 4 מתוך 6 מגדלים על שפת הים בקרקע, שבבעלותה עוד משנות ה-70. בשנות ה-90 נבנו שני המגדלים הראשונים והבנייה הופסקה. ועדת העררים קבעה כי לא יהיה ניתן להוציא לפועל את התכנית. יש לציין כי על מנת לבצע את הבנייה, יש צורך לייבש רצועה על שפת הים ולבנות שוברי גלים. מנגד חברת חוף הכרמל מלינה על כך שזכויות הקניינות שלה נפגעות, שהיא בעלת הקרקע וכתוצאה מכך שהיא אינה יכולה לבנות על הקרקע שבבעלותה, היא מפסידה.


כעת מבקשים בחברת מגדלי חוף הכרמל כי בית המשפט יעזור להם לקדם את התכנית ויבטל את ההחלטה של ועדת המשנה לעררים. כל הגורמים המעורבים – המועצה הארצית לתכנון ובנייה, הוועדה המחוזית, ועדת המשנה לעררים והעירייה נקראו להשיב על העתירה.


יש לציין עוד כי במהלך השנים נעשה גם ניסיון של חברת מגדלי חוף הכרמל, העירייה לבדוק אפשרות לניוד זכויות, אך ניסיון זה לא צלח.

חוף הים הוא לא נדל"ן - גולשי גלים בטיילת החוף הדרומי. ברקע - מלון מרידיאן - מגדלי חוף הכרמל (צילום: ירון כרמי)
חוף הים הוא לא נדל"ן – גולשי גלים בטיילת החוף הדרומי. ברקע – מלון מרידיאן – מגדלי חוף הכרמל (צילום: ירון כרמי)

מחברת חוף הכרמל נמסר בתגובה: החברה הגישה עתירה מנהלית נגד ההחלטה של ועדת הערר שמהווה פגיעה ארוכה ומתמשכת בזכויות הקנייניות של החברה, מכוח תכנית שאושרה כדין אשר מאפשרת בניה לאורך קו החוף. החברה פעלה ופועלת במשך השנים האחרונות על מנת למנוע את הפגיעה המתמשכת בזכויותיה הקנייניות על פי דין. בתוך כך החברה גם הסכימה לדון מול גורמי התכנון שת העירייה על אפשרות לנייד את זכויותיה הקנייניות למתחם מש״א הסמוך אולם מסיבות שאינן תלויות בחברה המהלך לא צלח. עד למועד זה לא נעשה ניסיון מצד הגורמים הרלוונטיים בעירייה להביא לפתרון מוסכם בנושא. בכוונתנו להמשיך ולפעול למיצוי זכויותינו החוקתיות על פי דין, שהפגיעה המתמשכת בהן מצד רשויות התכנון מסבה לחברה נזקים אדירים בהיקפים של מאות מיליוני שקלים.

3 תגובות
  1. emmanuel אמר/ה

    הפתרון, להחזיר לחברה את הכסף שלהם ששילמו עבור החוף שלמהתחלה לא היה אמור להיות למכירה, להסיר את שני המגדלים המכוערים שבנו, רוצים "…פיתוח של רצועת החוף לרווחת הציבור כולו …?"" נתחיל בכך שמי שמפתח ראוי שיהיה רגיש לסביבה ולטבע ויותר חשוב לבוא ממקום של צניעות, אז יש סיכוי שה"פיתוח" יהיה יותר רגיש ומוצלח.

  2. Ale אמר/ה

    לפנות את כל הרצועה של המפעלים המזהמים על החופים ולתחיל לבנות שם.

  3. ביננו אמר/ה

    והיה וירצו לבנות ! לחייב אותם לבנות לפחות 5 שוברי גלים ,ולייבש רצועות חוף ים ,שכתוצאה מבניתהמלונות,גרמו לסחף ים ,! מבנית המלונות נזקים בלתי ניתנים לתיקון ! .

לא ניתן להגיב