מגדלי חוף הכרמל בחיפה – היזמים פנו לבית המשפט המחוזי

מגדלי חוף הכרמל (צילום: ירון כרמי)

היזמים במגדלי חוף הכרמל פנו לבית המשפט המחוזי, על מנת לקבל ארכה עד ספטמבר כדי למצות את המשא ומתן מול העירייה בנוגע לניוד זכויות.

שטח המריבה שתוכנן להיות המשך פרויקט מגדלי חוף הכרמל (צילום: ירון כרמי)

מליוני שקלים בתכנון:
יזמי מגדלי חוף הכרמל פנו לבית המשפט המחוזי על מנת לבקש ארכה להגשת ערעור על החלטת ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה.

כזכור, לפני כחודש קבעה ועדת המשנה כי חברת "חוף הכרמל תיירות ונופש" לא תוכל להקים 4 מגדלים נוספים על שפת הים, בסמוך לשני המגדלים, שהוקמו בשנות ה-90. היזמים הגישו תכנית לפיה יש צורך ליבש חלק מהים על מנת לבנות את המגדלים, וועדת המשנה קבעה כי אין סיבה מוצדקת לייבוש הים וכי לא ברור מה תהיה השפעת הפרויקט על הסביבה.

כעת, היזמים מבקשים מבית המשפט המחוזי לאפשר להם למצות את המשא ומתן מול עיריית חיפה עד חודש ספטמבר (ארכה של חצי שנה). לטענת היזמים, בשנים האחרונות הושקעו בתכנון הפרויקט מיליונים רבים ושעות עבודה רבות ולכן יש צורך למצות את המשא ומתן על ניוד הזכויות מול העירייה.

מגדלי חוף הכרמל - מלון מרידיאן - מבט מנחל שיח - (צילום: גלעד שטיין)
מגדלי חוף הכרמל – מלון מרידיאן – מבט מנחל שיח – (צילום: גלעד שטיין)

לפני חוף החופים

יש לציין כי הקרקע נמצאת בידי החברה "חוף הכרמל תיירות ונופש" עוד משנות ה-70, עוד לפני שעבר החוק "חוק החופים", שהובילה השרה החיפאית, יהודית נאות ז"ל, הקובע כי חופי ישראל הם משאב ציבורי והגביל את האפשרות לבנות בסמוך לשפת הים.

ללא חקיקה זו היינו מתעוררים יום אחד ומגלים שכלל החופים בארץ נקנו על ידי בעלי הון, שרוצים להירדם כשהם רוצים לשמוע את פכפוך הגלים, ושאר המדינה לא יכולה להגיע לים. המחוקק קבע בדיוק מהסיבה הזו שיש דברים במדינה, שכסף לא יכול לקנות והם צריכים להיות תמיד פתוחים לכלל התושבים.

הבעיה כאן נובעת מהסיבה שהשטח נמכר ליזמים עוד לפני החקיקה ולטענתם יש כאן פגיעה קניינית, כיון שהקרקע מוערכת במאות מיליוני שקלים. בשנים האחרונות היזמים והעירייה ניסו לעשות ניוד זכויות, אבל הניסיון לא צלח. עכשיו היזמים טוענים שאם בית המשפט לא יציע להם סעד ויאפשר את הדחייה על מנת שהם יוכלו למצות את המשא ומתן, ייתכן שהם יצטרכו בהמשך לתבוע את העירייה, לכאורה, בגלל הנזק, שנגרם להם.

תגובות

עו"ד שרית גולן - חברת מועצת העיר חיפה (צילום: אלבום אישי)
עו"ד שרית גולן – חברת מועצת העיר חיפה

חברת המועצה ויו"ר איגוד ערים עו"ד שרית גולן שטיינברג מסרה לחי פה: "יש אנשים שחושבים שהים שייך להם ולא מפנימים שמדובר באוצר טבע ציבורי שחובתינו לשמור עליו למעננו ולמען הדורות הבאים. אני לא אתן להמשיך ולפגוע ברצועת הים של חיפה שנדרסה במשך שנים על ידי ממשלת ישראל עצמה. הגיע הזמן לעצור זאת".


ירון חנן (צילום – ירון כרמי)

ירון חנן חבר מועצת הירוקים של חיפה מסר לחי פה בתגובה: קבוצת תשובה רגילה כנראה להתעלם מרצון הציבור הרחב, שגר באזורים בהם יש לה עניין להקים מתקנים ומבנים, על מנת למקסם את רווחיהם ומבחינתם לכאורה, ניתן לדרוס ברגל גסה את הציבור ורצונותיו. "מגדלי חוף הכרמל שאושרו בחטא ציבורי גדול בשנות התשעים שרבים מהמחליטים התחרטו עליו בדיעבד, הפכו לאנדרטה מוחשית יומיומית ל'אלימות התכנונית' של כרישי נדל"ן המקבלים סיוע מפוליטיקאים אינטרסנטיים המחוברים אליהם.הקמת המגדלים הפוגעניים הללו זיעזעה קשות את הציבור בחיפה ואפילו במדינה ופגעה קשות מבחינה נופית וסביבתית בתושבי שכונת נווה דוד.
אפשר לומר כי תרומתם היחידה של המגדלים, שהם גרמו לכך שעיני הציבור נפתחו להבין עד כמה רחוק ונמוך אנו יכולים להתדרדר בתכנון ובפיתוח בחיפה ובמדינה. ארגוני סביבה חיפאיים כמו "פורום ציבורי כרמל" ו"הירוקים של חיפה" קיבלו תמיכה מיידית מרשימה בעקבות הקמתם.
האם יעלה כיום בעיני מאן דהוא להמשיך את הפרוייקט האיום הזה ולהרחיבו למימדים עוד יותר מפלצתיים?".
"אם חלילה טריבונל רשמי כלשהו במדינה יאשר זאת, מוסיפים בסיעת הירוקים, "זו תהיה עדות חותכת שבאמת הפכנו כבר לגמרי לרפובליקת בננות- בה שולטים בעלי הון המובילים את השלטון ומוסדותיו לאשר כל תאווה עסקית שבה חפצה נפשם לצבירת עוד עושר אישי על חשבון הציבור הרחב! הגם שכבר ראיתי כמה דברים חמורים בחיי הציבוריים, אני מאלה שעדיין נותנים אמון בשלטון החוק ובהיגיון השיפוטי ונאבק תמיד למען חיזוק בתי המשפט, כגוף האחרון כמעט שעוד מכבד את רצון הציבור במדינה. לכן תקוותי ואמונתי שגם בפרשה הזו, רצון הציבור הרחב יגבר ויכריע ואנו נזכה!".

אביהו האן (צילום: ירון כרמי)
אביהו האן (צילום: ירון כרמי)

אביהו האן ראש סיעת הירוקים מוסר לחי פה: תושבי חיפה ואנחנו הירוקים בראשם לא נאפשר לטייקוני נדל"ן לגזול את חופי הים לטובת מיזמי נדלן הפוגעים בציבור החיפאי.
שום נימוק לא ישכנע אותנו שניתן לגזול את רצועת החוף הצרה השייכת לתושבים גם לא תסקיר השפעה סביבתית כזה או אחר.

חופי הים הינם משאב חשוב ונדיר וחיוני שיאר כולו לטובת הציבור. לא נאפשר פגיעה בסביבה החופית, פגיעה ברציפות טיילת חוף הכרמל וייבוש חלקים נרחבים מחופי הים. תקוותי שבית המשפט יאמר לייזמים, יש לשמור את חופי ישראל לציבור. תפנימו זאת ותבחנו פתרונות אחרים.

מהחברה להגנת הטבע נמסר: "אין שום סיבה בעולם, שבמציאות של היום, יזמים יקבלו אישורים והיתרים לבנייה על חופי הים, השייכים לכלל הציבור. טוב עשתה הוועדה שדחתה את התכנית והשאירה את החוף טבעי, ללא בינוי מיותר. ההפקרות של חלוקת משאבי הטבע של כולם, למעטים בלבד, שהייתה מקובלת בעבר, הסתיימה. החברה להגנת הטבע תמשיך ותפעל למען שמירה והגנה על חופי הים, בחיפה ובכלל, מפני פיתוח מזיק".

מחברת חוף הכרמל נמסר בתגובה: מטרת הבקשה לאפשר לצדדים למצות את הליך המשא ומתן שנמשך כשנתיים לניוד הזכויות לבניה מרצועת החוף למקרקעין הסמוכים במש"א 13, משא ומתן שככל שיסתיים בהצלחה, ייתר את הצורך בהמשך הליכים ובהגשת תביעת נזיקין כנגד העירייה וגורמי התכנון בהיקפים של מאות מיליוני שקלים בגין הנזק.

תגובה
  1. דניאל אמר/ה

    אין גבול לחזירות

לא ניתן להגיב