מדורות ל”ג בעומר בחיפה – אין שינוי בהנחיות עיריית חיפה

מדורה - ל"ג בעומר בחיפה (צילום: ירון כרמי)

בשנים האחרונות העירייה מודיעה לפני החג היכן אסור להדליק מדורות, אך לא מודיעה היכן מותר להדליק מדורות. לחי פה נודע כי מבחינה חוקית, העירייה חושפת את עצמה לתביעה עתידית אם היא מפרסמת היכן היא מתירה לעשות מדורות. מכיבוי אש נמסר השנה כי הם מעודדים איחוד מדורות וצמצום היקפם וכי העירייה רשאית לקבוע מקומות ספציפיים להדליק אש כדי למנוע מצב, שבו כל אחד מדליק מדורה משלו במקום אחר ועל מנת להימנע ממדורות בשטחים מועדים לפורענות.
במסמך ששלח אשר כהן, מטעם עיריית חיפה, לבתי הספר והגיע לידי חי פה, מפרסמת העירייה את ההנחיות למנהלי בית הספר. המסמך מצורף כאן לעיונכם:

הודעת עיריית חיפה לבתי הספר לקראת ל"ג בעומר 2019
הודעת עיריית חיפה לבתי הספר לקראת ל”ג בעומר 2019

בעבר הינחתה עיריית חיפה את התושבים:
לפני מספר שנים הוציאה העירייה מסמך מסודר, שמנחה את התושבים היכן לא לקיים מדורות בגלל סכנה לסביבה. חל איסור לקיים מדורות בפארק הכט, חופי הים, גם לא על החול, גני משחקים ועל מדרכות. בנוסף, יש שטחים על פי אותו מסמך, שחל בהם איסור מוחלט להבעיר אש כדוגמת שדרות הצבי, חורשת הבנים, החורש בין רחוב הביכורים ורחוב שוהם ורמת גולדה.

מדורה ל"ג בעומר - הכרמל הצרפתי - מאי 2017 (צילום - נגה כרמי - חי פה)
מדורה ל”ג בעומר – הכרמל הצרפתי – מאי 2017 (צילום – נגה כרמי – חי פה)

בשנת 2018, היה איסור על הדלקת מדורות, בשל גל חום ויובש:
יש לציין שבשנת הלימודים הקודמת יצאה הנחייה לא לקיים את המדורות בעקבות מזג האוויר, שהיה בל”ג בעומר ורוחות עזות, שנשבו, והייתה סכנה מוחשית לכך שיהיו מדורות, שיהיה בלתי אפשרי להשתלט עליהן. בעקבות מזג האוויר הייתה הנחייה לא להבעיר אש בל”ג בעומר והמדורות של בתי הספר בוטלו בעקבות כך. השנה המדורות צפויות להיות ביום רביעי הבא, 22/05, ואין צפי למזג אוויר חריג (החופשה בבתי הספר היא ביום חמישי 23/05).

מדורה בשקיעה – רחוב הרותם בחיפה – צילום – ירון כרמי

הדיון הציבורי – אם בכלל להדליק מדורות בחיפה:
מאחר שבחודש נובמבר 2016 היה גל שריפות בחיפה ומאות יח”ד נפגעו, לפני כל ל”ג בעומר עולה השאלה האם בכלל יש מקום לעשות מדורות והאם לא היה כבר מספיק שריפות בעיר. בשנתיים האחרונות בחלק גדול מבתי הספר נעשה ניסיון לאחד מדורות ושהמדורות תהיינה כמה שיותר קטנות, מתוך רצון גם לאפשר לילדים ליהנות מהחג אבל גם לצמצם את הנזק הסביבתי. אחת השכונות שספגה את הפגיעה הגדולה ביותר בשריפה היא רוממה החדשה (וגבעת אורנים הצמודה לה). בכל שנה מאז השריפה יש דיון בקרב ההורים האם יש בכלל מקום להבעיר אש, אחרי שעבדנו כל כך קשה להפסיק את האש בבית הספר השכונתי, ניגונים רוממה, ובבתים בשכונה ובסופו של דבר עושים מדורה קטנה ומשותפת לתלמידים ומחכים שזה יעבור בשלום וכמה שיותר מהר.

המורים לא ייקחו חלק במדורות הכיתתיות:
יש לציין שעל פי הנחיות משרד החינוך, אסור למורים להיות חלק ממדורות אחה”צ. ברגע שמורה מגיע למדורה מבחינת החוק הוא האחראי על מה שקורה, ולכן ההנחיות לבתי הספר הן בעלות ערך רק אם בתי הספר יעדכנו את וועדי ההורים, שבדרך כלל אחראים גם על המדורות של התלמידים. מי שהעביר הנחיות למנהלי בתי הספר השנה הוא הממונה על פיתוח תשתיות ופרויקטים במוסדות החינוך אשר כהן. ההנחיות נשלחו למנהלים לפני כשבועיים ולפיהן בכל פעילות של הדלקת אש של תלמידים צריך להיות מבוגר עם טלפון נייד ויש צורך לבחון בקפידה את המקום, שבו מדליקים את האש.

המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות יצאו בהודעה משותפת לצמצום מדורות בל”ג בעומר:

לקראת חגיגות ל”ג בעומר, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות קוראים לציבור: זכרו את הבריאות והסביבה! צמצמו מדורות, אחדו חגיגות ואל תשרפו פלסטיק וחומרים מסוכנים!

לקראת ל”ג בעומר, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות מעדכנים את ההנחיות לציבור החוגגים, עקב הזיהום שיוצרות המדורות. בשנה החולפת, נרשמה ירידה בזיהום האוויר, בהשוואה לשנים קודמות, הודות להיענות הציבור לקריאה לצמצם מדורות ולערוך מדורות משותפות.  התוצאה ניכרה בכ-150 תחנות הניטור של המערך הארצי לניטור אוויר של המשרד להגנת הסביבה וכן בפחות ערפילים שחורים באוויר והפחתה בריח החריף המוכר גם בימים שלאחר המדורות.

מבחינה סביבתית, במהלך בעירת העצים במדורות נפלטים לאוויר ריכוזים גבוהים של חלקיקים נשימים, המסוכנים ביותר לבריאות האדם, וכן כמויות גדולות של פחמן דו חמצני, הגורם להתחממות כדור הארץ. בכל שנה, עם הדלקת מדורות ל”ג בעומר, נרשמות במרבית תחנות הניטור עליות בריכוזי החלקיקים העוברים בדרכי הנשימה – המגיעות לשיאן במהלך הלילה ועד לפנות בוקר. בנוסף, ב-10 השנים האחרונות נרשמה עליה במספר הפניות למיון בקרב ילדים, עקב כוויות בל”ג בעומר.

הנחיות משרד הבריאות:

 • ממנים מבוגר אחראי שילווה את תהליך הקמת המדורה, משלב איסוף הקרשים ועד סיום המדורה.
 • אוספים קרשים ללא מסמרים ודברים בולטים שעלולים להיחתך ולהיפצע מהם.
 • ממקמים את המדורה בשטח נקי מקוצים ומעשבים, במרחק ביטחון סביר ממבנים וממתקנים. לא מבעירים מדורה מתחת לקווי חשמל וטלפון, בקרבת עצים ושיחים או מתקני דלק.
 • מוודאים שהמרחק מהמדורה השכנה מספיק גדול.
 • מגדירים גבול בטיחות למדורה מאבנים, על מנת לסמן את הקו שאותו לא עוברים.
 • נועלים נעליים גבוהות ולובשים מכנסיים ארוכים וחולצה מתאימה להגנה על הגוף מפני גיצים וגחלים וכן מעקיצות זוחלים ושרצים הנמשכים אל חום המדורה.
 • רצוי להצטייד בטלפון נייד שממנו אפשר יהיה להתקשר למכבי אש או אמבולנס בעת הצורך.
 • יש להצטייד בתיק עזרה ראשונה, ולהחזיק בקרבת המדורה 2 דליי מים מלאים למקרה של התפשטות שריפה.
 • מרחיקים כל חומר דליק מהמדורה ואסור בתכלית האיסור להחזיק בקרבת האש מיכלי דלק ו/או מיכלי גז.
 • לא משאירים את הילדים ללא השגחה אפילו לרגע, רגע זה הרבה זמן.
 • הפעלות ופעילויות לילדים מבצעים לצד המדורה ולא מסביבה.
 • את תפוחי-האדמה והבצלים מומלץ להשחיל על חוט תיל. הכנסתם והוצאתם מהאש תעשה ע”י מבוגר. לפני הגשתם לילדים יש לוודא שהם אינם חמים מדי לאכילה, תפוחי-אדמה ובצלים חמים עלולים לגרום לכוויות קשות בפה.
 • בסיום הקומזיץ: יש לוודא כיבוי מוחלט של המדורה, על ידי שפיכת חול או מים.
 • במקרה של שריפה יש לפעול מיד לכיבויה ובמקביל, לטלפן 102 לתחנת מכבי האש.

הנחיות המשרד להגנת הסביבה:

 • אין להשליך למדורה חומרי פלסטיק וניילונים.
 • יש להימנע מלזרוק למדורה כוסות, צלחות וסכו”ם חד פעמי מפלסטיק וכלים מקלקר. שריפתם של חומרים אלה גורמת לפליטה של חומרים מסרטנים ובנוסף מלווה בריחות רעים.
 • מומלץ לחגוג בחברותא כדי להפחית את זיהום אוויר (אבל לא להגדיל את המדורה בשל איחוד המדורות).
 • מומלץ לא לשבת קרוב למדורה ולא בכיוון שאליו פונה העשן, כדי להימנע משאיפה מיותרת של מזהמים.
 • אין לשרוף תחליפי עץ מלא כמו מלמין, M.D.F  ופורמייקה.
 • יש להימנע מתחליפי עץ מאחר שתהליך ייצורם כולל ערבוב עם דבקים שונים, והם פולטים לאוויר בעת שריפתם חלקיקים המכילים חומרים מסוכנים בתהליך המלווה בריחות רעים.
 • אין להשליך למדורה עצים צבועים בצבע או בלכה.
 • אין להשליך למדורה זכוכיות ואבנים.
 • זכרו: זכוכיות ואבנים עלולים להתפוצץ מחומה של האש ולהוות סכנה לחוגגים סביב המדורה.
 • הימנעו משימוש בכלי פלסטיק! הידעתם? בצלחת הפלסטיק החד-פעמית שתביאו למדורה תשתמשו רק 5 דקות אבל היא תתכלה רק בעוד מאוד שנים! השתמשו בכלים רב-פעמיים
 • הביאו איתכם שקיות זבל למדורה והשאירו את המקום אחריכם נקי
 • הפרידו את הפסולת הניתנת למיחזור כמו בקבוקים ואריזות, ואם אין פח בסביבה – קחו איתכם את האשפה עד לפח הקרוב

בעיריית חיפה קוראים לתושבים לשמור על כללי זהירות ובטיחות

וזאת, מפאת סכנת השריפות הקיימת בעיר ולהקפיד להדליק את מדורות החג על פי הנחיות רשות הכבאות, בשטחים פתוחים בלבד, תוך שמירה על בטחון החוגגים והציבור הרחב, והריאות הירוקות של העיר.

צוותים מתוגברים של העירייה, הכוללים את אנשי אגף הפיקוח הכללי, סיירת הביטחון, עובדי תברואה, מחלקת הגנים ומשטרת ישראל יגבירו את סיוריהם לקראת ל”ג בעומר ברחבי העיר, במטרה  לשמור על בטחון החוגגים  ולמנוע פגיעה בגנים וברכוש הציבורי.

בתוך כך, מבקשת העירייה מהתושבים להימנע משריפת חומרים מסוכנים שעשויים לגרום לנזקים סביבתיים ולזיהום אוויר דוגמת חומרי פלסטיק, עצים צבועים, מזרונים וכדומה. בנוסף, פונה העירייה לתושבים בבקשה לדווח למוקד העירוני 106 על כל פגיעה בבעלי חיים וזאת בעקבות מקרי ההתעללות בבעלי חיים שאירעו בעבר ביום זה.

יום המוזיאונים הבינלאומי במוזיאוני חיפה יתקיים בל”ג בעומר [23.5] במסגרתו ייפתחו לקהל הרחב המוזיאונים העירוניים ללא תשלום

בל”ג בעומר, 23/05/19 יתקיים ברחבי הארץ יום המוזאונים הבין לאומי, אשר במסגרתו ייפתחו לקהל הרחב ללא תשלום עשרות מוזאונים ברחבי הארץ. בין המוזאונים שייפתחו במסגרת זו לקהל הרחב בחיפה: מוזיאון חיפה לאמנות, מוזיאון חיפה לאמנות, מוזיאון הרמן שטרוק, מוזיאון העיר חיפה, מוזאון טיקוטין לאמנות יפנית, מוזיאון מאנה כץ, המוזיאון הימי הלאומי, מוזיאון העפלה וחיל הים ע”ש דוד כהן והמדעטק – המוזיאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל.

במהלך היום יתקיימו במוזיאונים השונים הפעילויות הבאות:

10:30 – הדרכה בתערוכה “חושניות ואקזוטיקה” במוזיאון מאנה-כץ

11:30 – הדרכה בתערוכה “Fake News – Fake Truth” במוזיאון חיפה לאמנות

במוזיאון הימי הלאומי – תערוכה פעילה “גיבורי על ימיים”, פתוחה בין השעות 10:00-16:00.

במרכז אמנויות  – “פרא אדם וחיות אחרות” – תערוכה פעילה בין השעות 10:00-14:00 – הכניסה חופשית.

אירועים ופעילויות לכל המשפחה לכבוד ל”ג בעומר:

14/05/19, יום ג’, בשעה 17:00: זמן משוטף – הפנינג ל”ג בעומר ב”בית נגלר”. הכניסה חופשית

15/05/19, יום ד’, בשעה 17:00: חיימוש – הצגה וסדנת יצירה לל”ג בעומר ב”בית אבא חושי”. הכניסה חופשית

21/05/19, יום ג’ בשעה 18:30: ערב זמר לכבוד ל”ג בעומר “שירים סביב המדורה” בבית יד לבנים ק. חיים. מחיר כרטיס: 25 ₪

22/05/19, יום ד’ בשעה 18:30: הרצאת זמר של שלישיית עדי “אושר” ב”בית יד לבנים ק. חיים”. הכניסה חופשית

23/05/19, יום ה’:

בשעה 10:30: הרצאה – אחים במבחן – זוגות בתנ”ך במועדון “מילב אבא חושי”. הכניסה חופשית

בשעה 11:00: תהלוכת ל”ג בעומר ב”בית פאני קפלן”. הכניסה חופשית. בשעה 16:30: חמישי קהילתי – קבלת שבת קהילתית ב”הורים במרכז” בקריית אליעזר. הכניסה חופשית.

בשעה 15:30, 18:00: הצגה לציבור החרדי- המלך והעני בתיאטרון חיפה. 10 ₪ לציבור הרחב/ 5 ₪ לתושבי חיפה

הגיבו כאן לכתבה