החג של החגים גרסת אפריל: פסח, פסחא וחג הנביא שועייב

כמו בדצמבר בו חיפה מציינת חגים של שלוש הדתות, כך גם באפריל כל התושבים חוגגים, כל אחד את החג שלו

הרב יהודה גינזבורג (צולם ביום חול על ידי ירון כרמי)
הרב יהודה גינזבורג (צולם ביום חול על ידי ירון כרמי)

כמו בדצמבר, שבו מדי שנה מציינים בחיפה את החגים של שלוש הדתות, כך גם באפריל חוגגים את הפסח, את פסחא ואת החג של הנביא שועייב. אין דרך יפה יותר לראות את דו הקיום בחיפה מאשר כשכל העיר חוגגת ביחד, כל אחד את החג שלו. בחודש אפריל הנוצרים חוגגים את הפסחא, היהודים את פסח והדרוזים את חג הנביא שועייב. המוסלמים חגגו בתחילת חודש אפריל את “לילת אל אסראא ואלמעראג” (עליית הנביא מוחמד השמימה) ובתחילת מאי יתחיל צום הראמדן.

ליל הסדר – יציאת מצריים

תושבי העיר היהודים יחגגו הערב את ליל הסדר, שאחריו יגיעו ימי חול המועד, החג השני והמימונה. חג הפסח הוא אחד משלושת הרגלים ובו מציינים את יציאתם של בני ישראל לחירות לאחר שהיו עבדים לפרעה במצריים. מקורו של השם הוא הפסיחה שפסח אלוהים כשפגע במצרים עם מכת הבכורות ודילג על בני ישראל. פסח נחשב אחד החגים המרכזיים בדת היהודית ונוסף על כך שבמשך שבוע נהוג לאכול מצות ולא חמץ (לחם) בערב ליל הסדר כל משפחה מתכנסת וקוראת את ההגדה על מנת לזכור את מה שקרה לאבותינו במצרים ואיך אלוהים שחרר אותנו מעבדות לחירות.

חג הפסחא – תחייתו של ישו

את חג הפסחא חוגגים הנוצרים הקתולים והאורתודוקסים בנפרד. הקתולים חוגגים היום את הפסחא, כאשר מחר (יום שבת) נערכת מיסה חגיגית, “הלווייתו של המשיח”, לרגל החג בשעה 18:00 בכנסיית אליאס, ברחוב עין דור ליד כיכר אמיל חביבי. הנוצרים האורתודוקסים יחגגו את החג שבוע מאוחר יותר. חג הפסחא הוא החג הקדוש ביותר בלוח השנה הנוצרי והוא נחוג תמיד לקראת האביב. בחג הפסחא מציינים את תחייתו של ישו ביום השלישי לאחר שנצלב בירושלים ונקבר. לצד המשפחות החוגגות את ערב ליל הסדר, פסח הוא גם הזדמנות לסייע למי שגורלו לא שפר עליו ואין לו אפשרות כספית או שהוא ללא משפחה באזור. בימים האחרונים עמותות חילקו אלפי סלי מזון לנצרכים והיום בערב יסובו לשולחן הסדר נזקקים רבים, שיחגגו יחד עם כולנו את החג.

חג נבי שועייב

הדרוזים חוגגים בחג השני של פסח (25/04) את חג נבי שועייב. בחג זה מקובל לעלות לרגל למתחם נבי שועייב, שנמצא בכפר חיטין מעל לכנרת. הנביא שועייב מזוהה עם יתרו חותן משה הנחשב גדול הנביאים ואבי הדת הדרוזית. החג נמשך 4 ימים, כשהיום הראשון מוקדש לתפילות ובשאר הימים, כלל העדה חוגגת ביחד.

לילת אל אסראא ואלמעראג’ – יום עלייתו של הנביא מוחמד לשמיים

המוסלמים חגגו בתחילת אפריל את לילת אל אסראא ואלמעראג’, את יום עלייתו של הנביא מוחמד לשמיים. על פי האמונה ביום זה עלה הנביא מוחמד השמיימה בלוויית המלאך גבריאל ושם הוא קיבל את מצוות התפילה ואת הכיוון, שאליו צריך להתפלל. יש לציין, שזה לא אחד החגים המרכזיים של המוסלמים. מה שכן נחשב למרכזי מאוד הוא חודש הרמדאן, שעתיד להתחיל בתחילת חודש מאי. במהלך החודש המוסלמים צמים לאורך היום ושוברים את הצום רק בערב. בסיום הרמדאן חוגגים המוסלמים את עיד אל פיטר.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.