האמת מאחורי השלטים והדו”חות למתרחצים בחופי הים הלא מוכרזים בחיפה • עיריית חיפה: “הגלגל לא הומצא מחדש ולא ניתנו דו”חות השנה”

בעקבות הפרסומים השונים ברשתות החברתיות, כי עיריית חיפה הציבה שלטים חדשים, האוסרים על הרחצה בחופי הים שבהם אין מציל ונתינת דו”חת למתרחצים בחופים אלו. מערכת חי פֹּה בדקה את הנושא לעומק.

שלט אזהרה רחצה אסורה ללא מציל

תחילה, על פי החוק, רשות מקומית שבתחום שיפוטה חופים מוכרזים ולא מוכרזים מחוייבת להציב שלטי אזהרה למתרחצים, במיוחד בחופים ללא מציל. שלטי האזהרה בחופי חיפה קיימים מאז ומתמיד ואין מדובר בשלטים חדשים.

 מנהל אגף החופים בעיריית חיפה יחיאל (חיליק אמסלם) אמר בשיחה לחי פה:
“על פי החוק, הכניסה ללא פיקוח מציל היא אסורה ולא רק מסוכנת. אני לא מבין את ההתלהמות הזאת דווקא עם פתיחת עונת הרחצה, כי מתחילת השנה ונכון להיום (7/4/19) לא נרשם ולו דו”ח אחד למתרחצים. על פי הרשומים אצלנו נרשמו שני דו”חות בחודש דצמבר 2018 לשני מתרחצים שהתעקשו על אף אזהרת הפקחים לכנס ולשחות. אני מדגיש כי הדו”ח הוא אמצעי ולא המטרה והוא ניתן לשיקול דעתו של הפקח. כרשות, עלינו לעשות הכל כדי למנוע טביעה בחופים שברשותנו ועל פי החוק אנחנו מחוייבים להציב שלטים המורים על איסור הרחצה בחופים לא מוכרזים”.

רוחצים בים סוער ללא פיקוח מציל בחוף הסטודנטים – לאחר סגירת תחנת ההצלה – 30/6/2018 (צילום – ירון כרמי)

“כחלק מהשיפוצים שעשינו לקראת פתיחת עונת הרחצה ריעננו גם את השילוט ולא שמנו שלטים נוספים. החוק מחייב אותנו להזהיר את התושבים המתרחצים כך שלא עשינו משהו מעבר לקיים. אני חייב לציין שכאשר העלינו את סוגיית הסכנה של מתרחצי החורף ושמונה ההצלות ממוות וודאי ע”י מצילים שהתאמנו בעונת החורף, ראש העיר עינת קליש רותם, ביקשה שנקדם את נושא פתיחת מספר תחנות הצלה גם בעונת החורף כדי לתת לשחיינים לשחות בבטחה ולשמור עליהם. אנחנו בוחנים את האפשרות לפתיחתם כבר השנה”.

משפחת הטובעת תבעה את עיריית חיפה:
“יש לזכור כי נגד עיריית חיפה הוגשה תביעה כאשר התובעת היא משפחתה של בחורה שטבעה בשעות הערב בחוף הרחצה ובית המשפט חייב את העירייה לשלם למשפחה זאת כי על פי חוק החופים הם באחריות הרשות המקומית. לכן, אנחנו מנסים לממש את האחריות מבלי לפגוע במתרחצים. לגבי הדברים שנכתבו בפרסומים השונים – אין שום הנחיה חדשה לציבור המתרחצים וגם לגבי הגולשים אין שינוי במדיניות”.

חבר מועצת העיר ירון חנן, מהירוקים של חיפה שבעד הגישה של מנהל החופים מסר לחי פה: “אני בעד הגישה של מנהל החופים. נושא הטביעות בחופי חיפה טופל על ידי וגרמתי להארכת עונת הרחצה והפעלת תחנות ההצלה בחוף ועדיין יש עוד מה לעשות. תחנות ההצלה צריכות לפעול לפחות שעה נוספת לפנות ערב בחודשים החמים ויש להרתיע מתרחצים בחופים ללא תחנות הצלה מלסכן את חייהם. כמות הטביעות הגדולה בשנתיים האחרונות מוכיחה שאין מנוס מכך וחשוב למנוע כמה שיותר טרגדיות שגודעות חיים ומרסקות משפחות”.

שלט אזהרה רחצה אסורה ללא מציל
שלט אזהרה רחצה אסורה ללא מציל

הגיבו כאן לכתבה