מחאת התושבים נכשלה – הפרויקט ברחוב עובדיה 5 אושר

התחדשות עירונית בחיפה • בדיון סוער במליאת הועדה המקומית אושר ברוב גדול הפרויקט ברחוב עובדיה 5, במסגרתו יבנו 12 יח”ד. לטענת התושבים גם התכנית המתוקנת לא פותרת את הבעיות, והם מתכוונים להגיש ערר כנגדה לוועדה המחוזית.

אישור לפרויקט ברחוב עובדיה 5 בחיפה (צילום: מיכל ירון)
אישור לפרויקט ברחוב עובדיה 5 בחיפה (צילום: מיכל ירון)

מליאת הועדה המקומית אישרה ביום שלישי (17 תומכים מול 4 מתנגדים) את התכנית המתוקנת של הפרויקט ברחוב עובדיה 5. מדובר בבנייה של בניין חדש, בן שני אגפים. האגף הקדמי כולל 3 קומות מגורים מעל קומת חנייה ואגף אחורי ובו 6 קומות (סה”כ 12 יח”ד). הדיון היה סוער מאוד והגיעו אליו תושבים רבים מרחוב עובדיה, שמתנגדים לבנייה המתוכננת.

מנהלת אגף הרישוי אורה פיסטינר הסבירה את השינויים שהיזם עשה בתכנית:
“צריך להבין שמדובר בבנייה על קרקע משופעת מאוד, 30 מעלות שיפוע. הבניין החדש יציע פיתרון חנייה, לעומת כל הבנייה באזור שהיא ללא פתרונות חנייה. האזור הבעייתי מבחינת הגובה הוא האזור, שבין שני האגפים. על פי התכנית ייבנה גשרון להולכי רגל, שיושב על קרקע טבעית. השינויים האלה בתכנית פותרים את הבעיות, שהיו בתכנית המקורית”.

יו”ר סיעת הירוקים אביהו האן, שהגיש את ההסתייגות לפני כשלושה שבועות, טען בדיון שבניית הפרויקט תביא להרס עצים טוטאלי. בתגובה השיבה פיסטינר כי בכל מקרה יהיה צורך בהסדרה מול פקיד היערות, ואולי יהיה אפשר להעתיק עצים למיקום חדש על מנת שלא יפגעו.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

חברת המועצה שרית גולן שטיינברג ציינה כי היא הייתה בין המתנגדות בוועדת המשנה לתכנית הקודמת, אבל היא רואה את השינוי בתכנית ולכן היא תומכת בתכנית. גולן שטיינברג ביקשה להוסיף ביקורת תקופתית בתקופת הבנייה על ידי מחלקת הפיקוח והוכחות לפינוי פסולת.

בשמם של התושבים, המתגוררים ברחוב עובדיה ליד הפרויקט, דיברה שני שזר, שמתגוררת בבניין סמוך והיא אדריכלית במקצועה:
“במשרד האדריכלים, שבו אני עובדת, אנחנו עוסקים הרבה בתכניות מסוג זה, אבל יש דרך לתכנן ולבנות קירות תמך. אנחנו רואים את השינויים בתכנית, אבל התכנית עדיין בעייתית. במרווח בין שני האגפים יש קירות תמך, שהגובה שלהם הוא מעל מה שמאושר. בנוסף, קומת המסד – שהיא חלק מהמבנה – גבוהה מעל המותר (5 מ׳ לעומת 2.2 מ׳) ואף חורגת מעבר לגבולות קו בניין עד גבולות המגרש בצד של גן הילדים, ומעליה חניון רועש ומזהם. אנחנו נפגשנו עם חברת המועצה נעמה לזימי ועם ראש הועדה המקומית מיכי אלפר, נאמר לנו שהמצב לא חוקי ואף הוצע להכניס קומה מתחת לחניון. אנחנו הבאנו הצעה לחניון תת קרקעי לא רועש בשיתוף מהנדס תחבורה בהתאם להנחייה שקיבלנו, וההצעה נדחתה בלי לתת לנו הסבר לסיבת הדחייה. בפגישה השניה עם אלפר הוא עדכן אותנו שליזם יש תכנית, שמביאה בשורה, אבל זה לא המצב. אנחנו נגיש ערר בגלל שיש פה חריגה ברורה ממה שמאושר ליזם”.

ראש העיר עינת קליש רותם אמרה בדיון כי ברור שזה לא כיף, שבונים לך מול הבית. קליש רותם אמרה לתושבים, שהגיעו לדיון, שאם המגרש בעובדיה 5 היה בבעלותם, הם היו בעד הבנייה. היא ציינה עוד שהתושבים צריכים להבין שבכל רגע נתון יכולים להיות עוד פרוייקטים של התחדשות עירונית באחד המגרשים האחרים ברחוב, ונכון לעכשיו עדיין אין תכנית מתאר ברחוב, שקובעת מה המדיניות לרחוב. קליש רותם הבהירה שתכנית כזו תהיה בהמשך, ואז יהיה אפשר להחליט ביתר קלות, מה ניתן לאפשר ומה לא, אבל כרגע התכנית עדיין אינה בנמצא וכל תכנית נבחנת בפני עצמה.

מפה – רחוב עובדיה 5 בחיפה


הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.