היזמים של תיכון קריית-חיים בדרך ללטביה עם "אטב הבנג'י"

תלמידי תיכון קריית חיים בתחרות היזמים הארצית

תלמידים מתיכון "קריית-חיים" בחיפה, שהמציאו את "אטב הבנג'י", ייצגו בעוד כשלושה שבועות את ישראל בתחרות הבינלאומית ליזמים צעירים, שתתקיים בריגה שבלטביה.

תלמידים מחטיבת הביניים שקד של תיכון קריית חיים יוצאים, בעוד כשלושה שבועות, לתחרות יזמים צעירים בלטביה, לאחר שבשנה שעברה ניצחו ביריד הארצי. תלמידי בית-הספר, הלומדים בכיתת החינוך המיוחד, ופעילים לאורך השנה באשכול הפיס בתכנית "יזמים צעירים", הקימו לפני כשנה את חברת C66, במטרה לייצר מוצר שהוא בעל ערך מוסף גם במימד החברתי וגם בדאגה לסביבה. את החברה, שהיא גוף עסקי לכל דבר, מלווים שישה יועצים המגיעים מתחומים שונים, שניים מהם – עומר אילוז ועידן ונגר, בוגרי בית הספר ובוגרי התוכנית "יזמים צעירים עושים עסקים".

תלמידי תיכון קריית חיים בתחרות היזמים הארצית
תלמידי תיכון קריית חיים בתחרות היזמים הארצית

חגית מזרחי, מנהלת אשכול הפיס בתיכון קריית חיים ומנהלת התכנית מציינת כי הרעיון למוצר אותו פיתחו התלמידים היה יוזמה שלהם:
"בשנת הלימודים הקודמת התלמידים ואני חשבנו מה יהיה המוצר שנפתח. אחד הילדים סיפר, שכל פעם שולחים אותו לרדת למטה ולאסוף את האטבים, שנפלו במהלך תליית הכביסה. החלטנו לנסות לייצר אטב כביסה שלא יכול ליפול מהחוטים. חיברנו אטב עם שרשרת לחוט בעזרת לולאה, וכך לא משנה מה קורה במהלך תליית הכביסה, האטבים נשארים מחוברים לחוטים ולא הולכים לאיבוד".

לתלמידי יש מניות בחברה:

מזרחי מציינת עוד כי מה שמיוחד בפרויקט של היזמים הצעירים הוא שהקבוצה מתנהלת כמו חברה לכל דבר. "אנחנו רוצים לתת לתלמידים טעימה מהעולם האמיתי. אחד התלמידים הוא המנכ"ל, שני הוא המזכיר ויש לנו גם מבקר, כמו בכל חברה במשק. אנחנו מכרנו 2,000 יחידות מהאטב שלנו להום סנטר. בהתחלה הם התלהבו לעזור ליזמים צעירים, אבל המוצר שלנו נמכר יפה ב-10 סניפים ברחבי הארץ. במקביל העברנו את האטב שלנו גם לאיקאה, אבל באיקאה מוכרים רק מוצרים, שהם מייצרים בעצמם ולכן המוצר עבר לבדיקה.
יש לקבוצה חשבון בנק ולתלמידים יש מניות בחברה. כשאנחנו נסיים את התהליך, התלמידים יתחלקו ביניהם ברווחים. אני מלווה כבר 18 שנה תלמידים וכל שנה אני לוקחת את התלמיד, שבשנה שעברה היה מנכ"ל החברה להיות המנטור של הקבוצה החדשה שלי, וככה היה גם השנה. אין ספק, שהתלמידים עוברים חוויה מרתקת וכולנו יחד איתם".

כבשו את לב השופטים בתחרות הארצית

במהלך שנת הלימודים שעברה הציגו תלמידי תיכון "קריית-חיים" את אטב ה"בנג'י" בתערוכת "יזמים צעירים" שהתקיימה באוניברסיטת חיפה. השופטים, אשר התפעלו מתלמידי הקבוצה, בחרו בקבוצה לייצג את מחוז חיפה ביריד הארצי של "יזמים צעירים" שנערך באוקטובר 2018. גם בתחרות הארצית כבשו התלמידים את לבבות השופטים, וכעת הם הוזמנו להצגת אטב הבנג'י ביריד הבינלאומי

למען הסביבה

התלמידים מסבירים את הבחירה בפיתוח אטב הבנג'י: "המחיר הנמוך של האטבים, לצד המאמץ הכרוך בהרמת אטבי כביסה כשהם נופלים, מביא לכך שאנשים בדרך כלל לא טורחים לאסוף אותם. המצב הזה מביא להוצאות מיותרות ולפגיעה באיכות הסביבה. לכן, החלטנו ליצור אטב "בנג'י" שהוא תלוי בחוט, וכך אורך החיים שלו ארוך יותר – מה שמבטיח שימוש חוזר המצמצם את הפגיעה באיכות הסביבה.

אילן וקנין, מנהל בית הספר תיכון קרית חיים – זוהי גאווה גדולה לתיכון קרית חיים, לעיר חיפה ולמדינת ישראל. התלמידים שלנו מביאים לידי ביטוי את החזון הבית ספרי שלנו למצוינות ולחדשנות. אני מאחל הצלחה  לתלמידי המשלחת בראשותה של איריס שניאור.

אילן וקנין - מנהל בית הספר התיכון קריית חיים (צילום: ירון כרמי)
אילן וקנין – מנהל בית הספר התיכון קריית חיים (צילום: ירון כרמי)

מיכל שמלה, מנהלת חטיבת הביניים "שקד": "מדובר ביוזמה חדשנית, אשר אפשרה לתלמידים שלנו לבטא את עצמם באופן ראוי, תוך סיפוק רב. זוהי למידה משמעותית הלכה למעשה"

אטב הבנג'י – סרט תדמית

הגיבו כאן לכתבה