פאנל בחירות לכנסת בבית הספר אליאנס בחיפה: התוצאות הפתיעו רבים

פאנל בחירות בבית הספר אליאנס בחיפה (צילום: חי פה)

בפאנל בחירות שהתקיים היום (יום שני, 4/3/2019), בבית הספר אליאנס בחיפה, גרפה מפלגת ישראל ביתנו, בראשותו של אביגדור ליברמן, 43% מקולות התלמידים (52 ח"כים). המפלגה השנייה בגודלה היא הליכוד עם 18.6% (23 ח"כ) והמפלגות במקום השלישי הן העבודה וזהות (9.6% לכל אחת, 12 ח"כים).

פאנל בחירות בבית הספר אליאנס

על פי הסקרים האחרונים, המפלגה שזוכה לתמיכה הגדולה ביותר בקרב תושבי ישראל, בסקרים האחרונים, היא מפלגת כחול לבן, אבל בבית הספר אליאנס היא קיבלה תמיכה רק מ-8.33% מהמצביעים (10 מנדטים). מפלגת מרצ זכתה לתמיכה של 6.4 מהמצביעים (7 מנדטים) ואילו הימין החדש של שר החינוך נפתלי בנט כלל לא עברה את אחוז החסימה. התלמידים שהשתתפו בפאנל הבחירות היו משכבת כיתות י' ו-י"ב.

מי שזכה להצלחה הגדולה הוא נציג ישראל ביתנו, חבר המועצה גרי קורן. קורן התייחס לפאנל ברשת החברתית וכתב שהוא שמח להגיע היום לבית הספר אליאנס ולייצג את מפלגתו מול כ-300 תלמידים. כמובן, הוא גם היה מאוד מרוצה מהתוצאות.

נציגי המפלגות בפאנל הבחירות

הבחירות נערכו לאחר פאנל בו השתתפו נציגים משש מפלגות: מפלגת העבודה, מרצ, זהות, הבית היהודי, הליכוד וישראל ביתנו.

סגן ראש העיר מטעם מרצ הרב דב חיון לא הופתע מהתוצאות. חיון מסר לחי פה:

"תלמידים שאלו אותי לגבי דבריה של אושרת קוטלר והסברתי להם שצעירים בני 18, שנשלחים לשרת בשטחים לא יוצאים מהשירות הצבאי שלהם כמו שנכנסו אליו, ואני זוכר את זה גם מהשירות הצבאי שלי בלבנון. אין ספק שמי שצריך לשרת בשטחים, עד שנצא מהם, זה לא חיילים בסדיר אלא כוחות משטרה וחיילים צריכים להגן על גבולות המדינה.
שאלתי את התלמידים האם הם אי פעם דיברו עם פלישתינאי? זו הדרך לנפץ את הסטיגמות. בשני הצדדים, גם שלנו וגם של הפלשתינאים יש אנשים שחולמים ויש להם תקווה למחר טוב יותר. לצערי הרב יש רוצחים גם בצד שלהם וגם בצד שלנו, ומזל שיש לנו משטרה ושלטון חוק.
אני חבר ב'תג מאיר' ומבחינתי אין הבדל בין מסגד, שחולל, ובין בית כנסת שחולל. תפקידי בתי הספר ותפקיד החינוך הוא לעקור סטראוטיפים ואפשר לעשות את זה רק על ידי דיאלוג. אם הנוער שלנו לא נפגש עם נוער פלשיתנאי שרוצה שלום, עם הורים פלשתינאים שכולים שקוראים לשלום, אין סיכוי לקדם דיאלוג. מי שמנהל דיאלוג מביו שגם בצד השני יש אנשים כמונו. ללא ספק, הנציג של ישראל ביתנו הלהיב מאוד את התלמידים ואני לא מופתע מאחוז ההצבעה הגבוה. אני מקווה שהשינוי יבוא מהחשיפה של התלמידים לאנשים בצד השני".

מסקרן לראות את הפער בין תוצאות הבחירות באליאנס לבין ליאו באק

הפעילות בבית הספר אליאנס בחיפה היא יוזמה של שלושה תלמידים בכיתה י' בבית הספר, אמיתי לסט, יהל קליין ורון מלמוד. במהלך השבועיים האחרונים הם יצרו קשר עם מרכזי המפלגות ועשו מאמץ להביא לפאנל בבית הספר נציגים מכמה שיותר מפלגות. את הפאנל ניהל המורה לאזרחות ראובן מיכאל. בתחילת דבריו הוא התייחס לחשיבות השיח הדמוקרטי במדינת ישראל. לאחר מכן כל אחד מהנציגים הציג בקצרה את משנתה של מפלגתו ולבסוף ניתנה לתלמידים האפשרות להציג שאלות.

לא ניתן להגיב