לא לבעלי לב חלש / על ההצגה החדשה “של מי החיים האלה” • תאטרון חיפה

מיכל ינאי ואסי לוי בהצגה "של מי החיים האלה" (צילום: פיוטר פליטר - בית החולים רמב"ם)

בחמישי האחרון (28/02/19) עלתה, בתיאטרון חיפה, הצגת הבכורה של הדרמה הקומית “של מי החיים האלה” שכתב בריאן קלארק, בכיכובה של אסי לוי הנהדרת.

אסי לוי בהצגה של מי החיים האלה (צילום נגה כרמי)
אסי לוי בהצגה של מי החיים האלה (צילום נגה כרמי)

ההצגה, שעלילתה מתרחשת כולה בבית חולים, מתמקדת בקלייר האריסון (אסי לוי), שמשותקת מהצוואר ומטה כבר 5 חודשים בעקבות תאונת דרכים קשה שעברה. כשנודע לקלייר מהרופאים שאין מזור למצבה והם רוצים להעביר אותה למוסד אחר בו כביכול תשתקם, מחליטה קלייר שהיא רוצה להשתחרר מהמוסד הרפואי ולסיים את חייה בכבוד, מה שלא מקובל אתית על הצוות הרפואי שעושה הכל כדי למנוע זאת ממנה.

בתסכולה, קלייר פונה לעורכת דין מהביטוח שלה (מיכל ינאי) ומבקשת ממנה שתייצג אותה מול בית החולים בדרישה לשים קץ לסבלה כשהדילמה המוסרית עליה גם נקראת ההצגה היא מי בעצם יכול להחליט על חייה של קלייר?

צילום: נגה כרמי
צילום: נגה כרמי

למרות הדרמה בעלילה והקטעים קורעי הלב בהם קלייר מתחננת על זכותה לשים קץ לחייה, ההצגה משולבת עם מלא הומור, הן מהצוות הרפואי בבית החולים ובעיקר מקלייר עצמה, שלמרות מצבה מתגלה כטיפוס מבריק, שנון וסרקסטי.

מיכל ינאי ואסי לוי בהצגה "של מי החיים האלה" (צילום: פיוטר פליטר - בית החולים רמב"ם)
מיכל ינאי ואסי לוי בהצגה “של מי החיים האלה” (צילום: פיוטר פליטר – בית החולים רמב”ם)

לצד השחקנים הטובים המופיעים על הבמה (שלום שמואלוב, דור הררי, מיכל ינאי, שון מונגוזה ועוד), קשה שלא להתפעל ממשחקה של אסי לוי, שצריכה בכל ההצגה לשכב כשעה וחצי כשהיא רק מזיזה את ראשה ומדברת. גם הבעות הפנים והרגשות שמפגינה לוי, גורמות להזדהות עם הדמות עד דמעות!

לסיכום, אחת ההצגות המרתקות ומעוררות מחשבה שראיתי בשנים האחרונות, הצגה מטלטלת וסוחפת עד סיומה, עם משחק דרמטי מעולה של אסי לוי שלא משאיר אף צופה אדיש.

באותו השבוע ביום ראשון (24/02/19) תיאטרון חיפה והמרכז הרפואי רמב”ם קיימו אירוע מיוחד בו הוצגו קטעים נבחרים מההצגה בפני סגל הרופאים הבכיר.


פאנל בהצגה “של מי החיים האלה” (צילום: פיוטר פליטר – בית החולים רמב”ם)

לאחר הצגת הקטעים מההצגה, התקיים פאנל ודיון מרתק בהנחייתו של ד”ר מיקי הלברטל (מנהל רמב”ם הנכנס) על הנושא הטעון והשנוי במחלוקת של המתות החסד, ובו הוצגו זוויות רפואיות, משפטיות, פסיכולוגיות, דתיות ואתיות בנושא. בדיון לקחו חלק המרצה לאתיקה רפואית עו”ד גרשון גרונפלד, ד”ר איל פרוכטר מנהל החטיבה הפסיכיאטרית, סגנית אחות ראשית הגר ברוך, סגן ראש העיר חיפה, מחזיק תיק התרבות בעירייה ויו”ר תיאטרון חיפה הרב דב חיון, מנכ”לית התיאטרון ניצה בן צבי, המנהל האמנותי של התיאטרון משה נאור, במאי ההצגה אלון אופיר, הפרקליטה פנינה דבורין שמשתתפת בהצגה והשחקנית הראשית אסי לוי.

ד”ר מיכאל הלברטל מנהל רמב"ם(צילום: נגה כרמי)
ד”ר מיכאל הלברטל מנהל רמב”ם(צילום: נגה כרמי)

עוד שאלות שעלו בפאנל:

מהות החיים?, על זכות האדם על גופו? ועל החופש להחליט על חיים ומוות?.

ההצגה הינה עיבוד למחזה הנודע של בריאן קלארק שהיה לאחת ההצגות המצליחות בשנות ה-70 בלונדון ובברודווי, ולסרט קולנוע עטור שבחים. את ההצגה ביים הבמאי המוערך אלון אופיר ומשתתפים בה השחקנים אסי לוי, מיכל ינאי, שני קליין/ לירית בלבן, שון מונגוזה, פנינה דבורין, שלום שמואלוב, דור הררי, דניאלה דלין וירדן תוסיה כהן.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.