פרוייקט “הולכים על זה…” בבית ספר רמות כבר שם מזמן

בבית הספר היסודי רמות בשכונת שפרינצק בחיפה לא מסתפקים בשיעורי חינוך גופני השגרתיים פעמיים בשבוע. בבית הספר רמות בחיפה מוסיפים מגוון פעילויות שהופכות את הספורט לחלק בלתי נפרד מתכנית הלימודים ומהפעילות הבית ספרית המשותפת. המורה לחינוך גופני בבית הספר הדר זנאתי פרידוולד מתארת את הפעילויות הנוספות וטוענת שבלי שיתוף פעולה מלא עם המנהל עמית ואלעד הקולגה המורה לחינוך גופני שנותנים קדימות לחינוך הגופני זה לא יכול לקרות.


המורה לחינוך גופני בבית הספר הדר זנאתי פרידוולד

אנחנו מקיימים בבית הספר טורנירים בהפסקות של כל סוגי משחקי הכדור, כדורסל, כדורגל, מחניים, טאצ’ בול ועוד. יש לנו ועדת ספורט ובריאות פעילה, הוועדה הזו מפעילה בהפסקות, אחראית על הרקדות ושופטת בטורנירים.

אני משתמשת המון בהוראת עמיתים. אני מלמדת את התלמידים מיומנות מסוימת והתלמידים מעבירים את זה הלאה לתלמידים אחרים. אם ילד העביר את הפעילות דרך הגוף והפה, זה אומר שהוא הבין הפנים את מה שנלמד ואני עשיתי את שלי. אנחנו משתתפים בתחרויות כגון תחרות אתלטיקה, מרוץ שדה, מרוץ חיפה, יום ההליכה ועוד. אני מכניסה בשיעורי הפרטני משחקים של פעם כמו חמש אבנים, סבתא סורגת, גומי וקפיצה על דלגית. דרך זה אני עושה את אתגר הדלגית ואתגר הפלאנק (שרירי הבטן) – במשך שבוע בודקים מי יכול לקפוץ דקה רצוף בדלגית או להחזיק את שרירי הבטן במשך דקה, כשעומדים על אמות הידיים.


המורה לחינוך גופני בבית הספר הדר זנאתי פרידוולד

פרויקט “הולכים על זה”

משרד החינוך הוביל פרויקט “הולכים על זה” בחודש נובמבר אשתקד, שזה הוספת 90 דקות נוספות מעבר לשעתיים, שקיימות במערכת של התלמידים. בית הספר רמות הוסיף שעה נוספת לכיתות א’-ג’. עמית, כמנהל, מייחס חשיבות עליונה למקצוע החינוך הגופני בגלל שהוא מאמין,

הספורט חשוב, הוא מעלה את הביטחון העצמי משפר את הדימוי גוף משחרר מתחים ומשפר את ההרגשה של התלמידים. הוספתי ימי ספורט משולבים בתחומי הדעת השונים כלומר יום ה-100, יום ספורט שקשור לכך. כיתות א’ סופרות את הימים וביום ה-100 עשינו תחנות ספורטיביות, שקשורות לספירה של ה-100. למשל, בזהירות בדרכים לקחתי את הנגישות ועשיתי תחנות בנושא.

מזון בריא וריקוד בהפסקות

יש לנו גם שבוע שיא, שבו אני עושה את תחרות הכיתה הבריאה. בודקים כל יום איזו כיתה אוכלת בריא ומחלקים ניקוד. אנחנו בודקים את הסנדוויץ’ המושקע. בשבוע הזה אני גם עושה יוגה עם התלמידים. כל הפסקה אנחנו רוקדים ובבוקר עושים התעמלות בוקר. השנה הותקנו בבית הספר מתקנים חיצוניים, שמזמינים פעילות ספורטיבית, שולחנות פינג פונג וקלאס.

לי חשוב להכניס בשיעור דבר שנקרא פלה – כלומר פעילות, למידה והנאה. לי מאוד חשוב לשדר אהבה למקצוע ולשמש מודל לחיקוי. חשוב לי לקרוא לחינוך חינוך גופני כי אני מחנכת את הילד להזיז את הגוף.

אם המנהל והמורה אוהבים את תחום החינוך הגופני, אי אפשר לפספס את זה. וזה באמת בא לידי ביטוי בבית הספר.

עמית מיטנר דורון מנהל בית ספר רמות חיפה

מנהל בית הספר עמית מיטנר דורון: “בית הספר “רמות” חרט על דגלו בהגשת ההוראה בהתאם לצרכים של הילדים במאה ה-21. בהקשר זה, אנחנו מכירים בחשיבות הרבה שיש לתנועתיות – כערך בפני עצמה, בעידן של ירידה בכמות הפעילות הגופנית שילדים נוטלים בה חלק, וככלי להעברת מסרים חינוכיים ופדגוגיים. בהובלתם של הדר זנאתי פרידוולד ואלעד שוורץ, שמנו את החינוך הגופני במרכז, עם תוספת שעת חינוך גופני מעבר לשתיים המנדטורית, עם יצירת שיתופי פעולה בין מורי החנ”ג והמורים בשאר המקצועות ועם מגוון רחב מאוד של פעילויות והפעלות אשר מגבירות את הפעילות הגופנית והלימודית. כאשר התבשרנו על תכנית “הולכים על זה” של משרד החינוך, ידענו שזו בדיוק הפלטפורמה שתחבר את הכישורים של הצוות שלנו, למציאות בבית הספר, וכך קרה. היום, קצת יותר מחצי שנה אחרי תחילת השנה, אנחנו חוזים בהצלחות ממשיות – עלייה בממדי הפעילות הגופנית של ילדי בית הספר, שיעורים מהנים ומעניינים יותר, עלייה בהישגים בשיעורים בהם מערבים את החינוך הגופני ככלי ועלייה בנתוני אקלים חינוכי. מבחינתנו, זה סיפור הצלחה”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.