ראשי הכנסיות בחיפה הגישו לבית המשפט המחוזי בעיר צו מניעה נגד חברת מוזיאוני חיפה ועיריית חיפה

מוזיאון חיפה הלאומנות (צילום: ירון כרמי)

עורכי הדין תומס דאמיאנוס וקייס נסאר, הגישו לבית המשפט המחוזי בחיפה בשם ראשי הכנסיות והעדות, היוונית הקתולית והיוונית אורתודוקסית בעיר, בקשה דחופה למתן צו מניעה זמני נגד חברת מוזיאוני חיפה ועיריית חיפה שיאסור להציג את היצירות הפוגעות פגיעה גסה ובוטה ברגשות הציבור הנוצרי.

בקשה זו הוגשה לאחר שכל המאמצים של ראשי הכנסיות להורדת היצירות הפוגעניות מהמוזיאון, באמצעות הדברות עם הגורמים המוסמכים כשלו.

בית המשפט קבע דיון בין הצדדים ליום (חמישי 17/1/19).

בשיחה לחי פה אמר ראש העדה הקתולית בחיפה, אגאביוס אבו סעדה:
ראש העדה הקתולית בחיפה, אגאביוס אבו סעדה (צילום: אלבום אישי)
ראש העדה הקתולית בחיפה, אגאביוס אבו סעדה (צילום: אלבום אישי)

“כשראיתי פרסומים של היצירות הפוגעניות ברשתות החברתיות הלכתי בעצמי למוזיאון כדי לראות ולוודא שהן אכן מוצגות במוזיאון חיפה. כשראיתי במו עיניי את היצירות הפוגעניות פניתי להנהלת מוזיאוני חיפה שיורידו אותן כי פה כבר לא מדובר בחופש הביטוי. פגיעה בדמויות הכי קדושות עבור המאמינים זה קו אדום. אם היו מוצגים יצירות הפוגעות בדמויות וסמלים קדושים של יהודים ומוסלמים העולם היה קם ולא יושב”.

“אני חש אכזבה גדולה מהנהלת מוזיאוני חיפה מחוסר ההענות לדרישתנו ואכזבה עוד יותר גדולה מראש העיר החדשה שביום שישי לא הסכימה לשבת איתנו כדי לדון בנושא. אני בעד חופש הביטוי אך לא על חשבון פגיעה בסמלים ובדמויות של כל הדתות. אני רוצה להודות למשטרת חיפה והעומד בראשה שעומדים לצדנו מתחילת הסיפור ומנסים לעזור וכולי תקווה שבית המשפט יתן את דברו בעניין”.

יש לציין, כי על פי פרסומים היוצר יאני לינולן, פעיל BDS דרש להסיר את יצירותיו במיידית.

 

נעמה לזימי (צילום: ירון כרמי)
נעמה לזימי (צילום: ירון כרמי)
נעמה לזימי, יו”ר מוזיאוני חיפה, מסרה בתגובה לחי פה:

“הימים האחרונים הם חלק מניסיון להבעיר את העיר והשלווה שמאפיינת את חיפה שלנו, אנו נפעל ברגישות עם כל נושא שקשור בסמלי דת אך גם מתוך מחויבות עמוקה לחופש האומנות והיצירה. הניסיון להתסיס בדיוק עכשיו הוא מתוזמן ועל גבם של התושבים הנוצרים בעיר וליבוי יצרים לשם מדון”.

“אנו רואים כמה שינוי מערך הכוחות מלחיץ כה רבים שנהנו מהשלטון הישן, אותו שלטון שהעסיק עובדים זמניים ללא אפשרות לתקנן אותם עם חוזה זמני, שהביא את התערוכה הזו לחיפה וכעת קורא להורידה, שלא מקבל שדברים יעברו מעתה תהליך תקין ושקול. חיפה תתגבר על זה ותצמח מעלה כפי שהציבור בחר ורוצה”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.