ירידה של 14% בהתחלות הבנייה בשנת 2018 בחיפה לעומת 2017

בניה חדשה בחיפה - פרוייקט "הרובע" בוואדי סליב (צילום: ירון כרמי)

בניה חדשה בחיפה:

נתוני הלמ”ס לשנת 2018 מעידים מצד אחד על ירידה בהיקף הבנייה בעיר לעומת השנה הקודמת, אך מצד שני חיפה נמצאת במקום השישי בארץ בבניית דירות חדשות בשנה זו. עכשיו ניתן רק לראות כיצד חילופי השילטון המקומי ישפיעו על התחלות הבנייה והאישורים לפרויקטים של התחדשות עירונית.

במהלך 2019 נדע האם חיפה נמצאת בתחילתה של תנופת בנייה, בעידן קליש, או שהבחירות האחרונות יביאו דווקא להאטה בבנייה בחיפה, לפחות באופן זמני. על לפי נתוני הלמ”ס העיר חיפה נמצאת במקום השישי בארץ בהתחלות בנייה של דירות חדשות, עם 1,249 דירות שהחלה בנייתן בין אוקטובר 2017 עד ספטמבר 2018. מדובר על ירידה של 14.6% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, אז נבנו בעיר 1,463 דירות.

בניה חדשה בנאות פרס בחיפה (צילום: ירון כרמי)

חלק לא מבוטל מהדירות שנבנו במחוז חיפה הינו בהתחדשות עירונית. לפי הנתונים, 12.4% מסך הבניה בחיפה, המהוות כ-760 דירות, מקורן בפרויקטים של פינוי בינוי בחיפה.

 

לדברי יו”ר ארגון קבלני חיפה חיים פייגלין:

“לצערי, בשנה האחרונה אנו עדים לירידה בהתחלות הבנייה ברוב אזורי הארץ וחיפה אינה שונה. עם זאת, העלייה בהקמת פרוייקטי התחדשות עירונית בעיר היא בבחינת קרן אור.

כולנו מקווים שראש העיר החדשה, הד”ר עינת קליש רותם, תעודד בנייה בחיפה ובכלל זה גם בניה גבוהה , כראוי לעיר מחוז כה חשובה בישראל. ללא תכנית אסטרטגית ברורה להכפלת מספר התושבים בחיפה בדור הקרוב, תאבד חיפה את מעמדה כעיר השלישית בגודלה ובחשיבותה במדינה. זאת, למרות הנכסים המדהימים שיש לחיפה בדמות נוף, חופי ים, מוסדות אקדמיים, מוסדות רפואיים, אזורי הייטק ועוד.

ללא תוספת תושבים משמעותית העיר מזדקנת ומעמדה במדינה מתערער. תוספת תושבים לעיר תתאפשר רק ע”י ייזום של שכונות מגורים חדשות ואינטנסיביות שיביאו להגדלת היצע הדיור בעיר “.

בניה חדשה בחיפה - פרוייקט "הרובע" בוואדי סליב (צילום: ירון כרמי)
בניה חדשה בחיפה – פרוייקט “הרובע” בוואדי סליב (צילום: ירון כרמי)

העיר שריכזה את היקף הבניה הגדול ביותר היא תל אביב, עם 2,769 דירות שנבנו בתקופה זו. אחריה ירושלים עם 2,490 דירות, ראש העין עם 1,812 דירות, ראשל”צ עם 1,797 דירות ורחובות עם 1,275 דירות.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.