פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי...

הקושיה החמישית – מתפללים לחטופים • שיר של יוסי וולך

אחרי שנקראאת 4 הקושיותשל מה נשתנהנכניס אוויר לנשמה,ננשום עמוק...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

בן 64 שדד 10,000 שקלים מהבנק

(חי פה) - כתב אישום הוגש היום, ראשון 21.4.24...

שדרות הצבי 23 – האם ניתן לבנות שני בניינים בלי לפגוע בעצים עתיקים? | תמ"א 38 בחיפה

באחד הרחובות היפים בחיפה, באזור שנהוג לכנותו "הכרמל הוותיק", נמצא רחוב שדרות הצבי. מה שמייחד את הרחוב הם עצים גדולים שנמצאים משני צידי הכביש החד סטרי ומצלים על המדרכות והכביש. לאורך השנים השורשים של העצים גרמו לנזק לכביש עצמו והנהיגה ברחוב לא קלה בגלל המהמורות שיוצרים השורשים, אבל עדיין המראה הנגלה למי שמגיע לרחוב הוא מאוד יפה.

הכניסה לשדרות הצבי 23

 

לפני כמה שנים התחיל לקרום עור וגידים פרויקט תמ"א 38, במסלול פינוי בינוי, בבניין מספר 23 ברחוב. התכנית היא להרוס את הבניין הקיים ולבנות במקומו שני בניינים.

 שדרות הצבי 23 – מפה

סביב הבניין הקיים היום יש גינה גדולה וכך יש שטח, שיכול להספיק לשני בניינים. התכנית אושרה בתנאי שבמהלך הבנייה יכרתו עד 5 עצים ולא יותר וכעת היזם מנסה לקבל היתר בניה על מנת להתחיל לבנות. בעלי היח"ד כבר לא מתגוררים בבניין מספר חודשים. יש לציין שעלות יח"ד בשדרות הצבי היא יקרה מאוד, במיוחד אם מדובר בבניין חדש עם חניה פרטית ולכן מדובר פה בפרויקט שצפוי לכאורה להניב רווח גדול. דיירים שמתגוררים בבניינים סמוכים וסיעת הירוקים של חיפה עוקבים אחרי התקדמות הפרויקט ומוטרדים מהפגיעה הצפויה לטענתם בעצים ובסביבה.

"חשוב לנו מאוד לדאוג לכך שלא תהיה פגיעה בסביבה כתוצאה מהפרויקט", אומר יו"ר סיעת הירוקים אביהו האן, שמלווה את הדיירים המתנגדים לפרויקט, "אנחנו לא נגד פרויקטים של התחדשות עירונית ושל תמ"א במסלול של פינוי בינוי ואנחנו מודעים ליתרונות הגלומים בהם, אבל אנחנו נעשה כל שביכולתנו על מנת שזה לא יהיה על חשבון הסביבה.

במקרה של הבניין בשדרות הצבי 23 הסיכוי שיהיה אפשר לבנות פה שני בניינים ושמשאיות יכנסו ויצאו עם חומרי בנייה והעצים כאן ישרדו את זה הוא אפסי. עד שלא ימצא פתרון אמיתי לעצים פה, אנחנו סבורים שאין מקום לאשר סופית את הפרויקט. יש כאן עצים עשרות רבות של שנים, התרומה שלהם למראה יוצא הדופן של הרחוב היא גדולה מאוד, לא ייתכן שהם יעקרו על מנת לבנות עוד בניין. אין לי ספק, שהתושבים בעיר רוצים שאנחנו נגן על הטבע ולא נאפשר בנייה תוך כדי פגיעה בטבע".

[bs-white-space]

בבניין הסמוך לשדרות הצבי 23 מתגורר אייל רוזנברט, שמודאג מאוד ממה שעלול לקרות לעצים במהלך הבנייה:

"אנחנו מאוד חוששים ממה שיקרה כאן ולכן הבאנו לכאן שני מומחים. שניהם הסכימו שאין סיכוי שבמהלך הבנייה לא יפגעו כל העצים שנמצאים במגרש. חשוב להבין שמי שמסתכל על המגרש מהמדרכה רואה רק חלק מהעצים, אבל אם נכנסים לתוך המגרש רואים את כל העצים ויש כאן עצים עוד מתקופת הטמפלרים, שחייבים לשמר.

ההיתר שהיזם קיבל אומר שהוא יכול להוריד 5 עצים, מה שמדאיג אותנו זה מה שקרה בפרויקט קודם של אותו יזם. באותו פרויקט נפגעו כל העצים, על אף שלא היה לכך אישור. הבעיה היא שאחרי שכורתים את העצים אין הרבה מה לעשות ואנחנו רוצים לעשות מה שאפשר על מנת לא להגיע למצב הזה.

רצינו להגיש התנגדות לפקיד היערות, אבל על מנת להגיש את ההתנגדות אנחנו צריכים להביא אישור כריתה מהעירייה. העירייה לא מוציאה את המסמך, שקובע כי ניתן לכרות חלק מהעצים במגרש, ולכן אנחנו לא יכולים להתנגד.

לצד הדאגה שלנו ממה שעומד לקרות במגרש הסמוך לבית שלנו, יש לנו עוד דאגה. יש לא מעט בניינים ברחוב שלנו שהתחילו להתעניין בפינוי בינוי או תמ"א 38. אנחנו רוצים לוודא שכל הפרויקטים האלה ייעשו תוך כדי שמירה על העצים הייחודיים ברחוב שלנו. היום כשיורדים את שדרות הצבי נגלה מראה יוצא דופן של עצים ענקיים שמצלים על הרחוב, אנחנו לא רוצים שהייחוד של הרחוב ייעלם".

אביהו האן (צילום: ירון כרמי)
אביהו האן (צילום: ירון כרמי)

 

אביהן האן פנה במכתב אל סגן ראש העיר נחשון צוק, שמשמש כיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה חיפה, בבקשה לבחון את הפגיעה האפשרית בסביבה ובעצים בתהליך הפינוי בינוי בשדרות הצבי 23.

אל: נחשון צוק – יו"ר הועדה המקומית לתכנון ובניה חיפה
העתק: אריאל וטרמן מהנדס העיר חיפה
מיכי אלפר – יו"ר ועדת המשנה לתכנון ובניה חיפה

שלום רב,

ברחוב שד' הצבי 23 מקודם היתר בניה במסגרת תכנית תמ"א 38 פינוי בינוי.
התכנית נדחתה על ידי הועדה המקומית לתכנון ובניה בתאריך 14.11.2016 ולאחר קיום הליכים בועדת הערר התכנית אושרה תחת תנאים. אחד התנאים המרכזיים מאפשר כריתה של 5 עצים בלבד בשטח המגרש.
במגרש קיימים עשרות עצים ותיקים בני עשרות רבות של שנים שנדרשים לשימור. היזם מנסה לקדם את היתר הבניה.
סקר העצים שהתבצע אינו מציג בצורה מלאה את מצב העצים שצריכים להישמר.
בנוסף קיים חשש אמיתי שבתהליך החפירה הכולל במגרש יחוסלו עצים רבים שנדרשים לשימור.
אבקש את התערבותך המיידית לפני מתן היתר הבניה לבחינת המצב, לעדכון סקר מפת העצים והתאמתה למציאות ובנוסף ליווי צמוד ומתן הוראות והנחיות הנדרשות לשמירה על העצים שמיועדים לשימור.
בבחינה שערכתי בשטח, בסבירות גבוהה יפגעו עצים רבים שמיועדים לשימור.
תכנית זו תיפגע במרקם המיוחד של שד' הצבי בצורה שאינה ניתנת לשיקום.
מבקש את התערבותך בנושא ועצירת היתר הבניה עד לבחינת המצב .

תגובת העירייה לא נמסרה עד למועד פרסום הכתבה, למרות פניית מערכת חי פה. אם תחליט עיריית חיפה להגיב, נצרף את התגובה, לכשתתקבל.

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

2 תגובות

  1. במוריה 16 דרשה העיריה להשאיר בחזית עצי אורן עתיקים. היזן צפצף ועקר הכל. יזם ששם ז יקרא יזן… העיריה לא עשתה כלום. כנראה שהכל שם רקוב מהשתית ועד הטפחות.

  2. קצת נסחפת וקצת שכחתם. בחיפה היתה שרפת ענק ממילא חיפה חייבת דילול משמעותי והחלפת העצים הבעיתיים בעצים נמוכים וקטנים יותר, האורן גורם למחלות נשימה , נזק לתשתיות, הוא דליק מאוד וראינו איך בנס הצליחו לעצור את השרפות. תנו ליזם להציג תוכנית נטיעה חלופית לעצי נוי נמוכים.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי מזג האוויר בחג הפסח הולך להיות חם ושרבי. תחזית מזג האוויר ליום ראשון 21/4/24: מעונן...

הקושיה החמישית – מתפללים לחטופים • שיר של יוסי וולך

אחרי שנקראאת 4 הקושיותשל מה נשתנהנכניס אוויר לנשמה,ננשום עמוק ולתוספתנקרא קושיהחמישית נוספתבה לא נשאל מה נשתנהאלא נשאל מתי ישתנה.התשובה היאבכיסא הריקשעל כל דלת מתדפקמתייצב...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון (12.4.2024) בשעות הבוקר במחנה המעפילים בעתלית: עשרות ממעפילי הספינה 'אקסודוס' ובני משפחותיהם התכנסו לקראת חג...

בן 64 שדד 10,000 שקלים מהבנק

(חי פה) - כתב אישום הוגש היום, ראשון 21.4.24 כנגד גבר בן 64 אשר שדד בנק בפרדס חנה וגנב 10,000 שקלים. מהמשטרה נמסר לחי פה...