מיכי אלפר: אנחנו פועלים ליצר פרוגרמה לעיר חיפה, לפיה יאושרו תמ"אות | תמ"א 38 בחיפה

השבוע נערכה ישיבת משנה לתכנון ובניה, בה הובאו לאישור בקשות להיתר, לפי תמ"א 38. לטענתו של יו"ר סיעת הירוקים, אביהו האן, על אף שראש העיר עינת קליש רותם הבטיחה לעשות מהפך בתחום ההתחדשות העירונית, הישיבה נראתה בדיוק כמו ישיבה לפני הבחירות. לעומתו טוען סגן ראש העיר ויו"ר וועדת תכנון ובנייה, מיכי אלפר, כי שינויים כאלה לא יכולים להתרחש בין לילה.

ביום שני נערכה ישיבה של וועדת המשנה לתכנון ובנייה, בה הובאו לאישור בפני הוועדה, לראשונה מאז הבחירות, בקשות להיתר לפי תמ"א 38. חבר המועצה ויו"ר סיעת הירוקים, אביהו האן, טוען שעל אף שראש העיר עינת קליש רותם טענה בקמפיין בחירות שלה שהיא תעשה שינוי באופן, שבו מאשרים פרויקטים של התחדשות עירונית, הישיבה התנהלה בדיוק כמו בתקופתו של ראש העיר הקודם, יונה יהב.

מאחר שזו הייתה הישיבה הראשונה מאז הבחירות, חברי הוועדה היו צריכים לדון בכמות גדולה של תיקי בנייה, שהדיון בהם התעכב בגלל הבחירות. סגן ראש העיר ויו"ר וועדת התכנון והבנייה, מיכי אלפר, טוען לעומתו, כי בימים אלו שוקדים על יצירת פרוגרמה לעיר, על פי שכונות, לפיה יאושרו הפרויקטים, אבל כמובן שפרוגרמה כזו לא נוצרת יש מאין תוך חודש.

בתים על הכרמל הצפוני - מבט מואדי ניסנאס (צילום: ירון כרמי)
בתים על הכרמל הצפוני – מבט מואדי ניסנאס (צילום: ירון כרמי)

 

מיכי אלפר לחי פה: "נבדוק את השפעת הפרוייקטים על השכונה עצמה"

"מה שחשוב לנו הוא לייצר איזונים", אמר היום יו"ר הוועדה לתכנון ובנייה מיכי אלפר, "מצד אחד חשוב לחזק מבנים במסגרת התחדשות עירונית ותמ"א 38, אבל מצד שני צריך גם לבדוק שכונה שכונה מה המשמעות של תוספת היח"ד על התשתיות והשטחים הציבוריים, כלומר הגינות הציבוריות, בתי הספר, גני הילדים ועוד.

אנחנו עכשיו עושים ישיבה מדי יום ב', בכל שבוע ואנחנו פועלים ליצירת פרוגרמה מסודרת, שלפיה יהיה ניתן לאשר פרויקטים בכל אחת מהשכונות בעיר. מובן, שלוקח זמן עד שיוצרים תכנית כזו, ואנחנו משתדלים שזה ייקח כמה שפחות זמן על מנת שיהיה אפשר לתת אישורים בצורה מושכלת".

 

אלפר טוען שהוא מעוניין באישור פרויקטים בצורה כזו שהם יתרמו לשכונות ולתושבים ולא יפגעו באיכות החיים, אבל הוא גם מבין את מצבם של היזמים:

"ברור לי, שאם יזם ישב עם דיירים באחד הבניינים והתחיל לבדוק איתם אפשרות של פרויקט משותף ולאורך תקופה של כמה חודשים או יותר, הוא השקיע מאות אלפי שקלים בתכנון, זה מאוד בעייתי לעצור את האישורים לפרויקטים כאלה. יש הבדל בין השכונות בעיר, ולפני הבחירות הוחלט לעצור את אישור הפרויקטים בשכונת כרמליה. הדוגמא של כרמליה מראה לנו כמה חשוב ליצור את האיזונים בין הצרכים של כל המעורבים בדבר, ואנחנו פועלים לשם כך. אנחנו לוקחים בחשבון את צורכי האוכלוסיה בכל שכונה, האם יש אוכלוסיה מבוגרת או צעירה, האם יש צפי לשינוי הרכב האוכלוסיה, האם תושבי השכונה משתמשים בכלי רכב פרטיים או תחבורה ציבורית, האם יש להם צורך במבני ציבור כאלה או אחרים והמטרה היא ליצור פרוגרמה מסודרת לכל שכונה וכך הפרויקטים של ההתחדשות העירונית יתרמו לתושבים הוותיקים וגם החדשים כיון שהאישורים יינתנו בצורה מסודרת וכולם ייצאו מכך נשכרים".

 

אביהו האן לחי פה: "הישיבה מזכירה לי את הישיבות בתקופתם של יהב ואלמוג"

אביהו האן

 

לטענתו של האן, הישיבה ביום ב' האחרון הזכירה מאוד את הישיבות בתקופתם של יהב וממלאת מקומו ומחזיקת תיק ההנדסה בעירייה חדווה אלמוג.

"הישיבה ביום שני הייתה בדיוק כמו הישיבות שקדמו לה כשיהב היה ראש העיר ואלמוג מחזיקת תיק ההנדסה וממלאת המקום שלו. לא הייתה שום בחינה מחדש לפני ההחלטה האם לאשר תכניות או לא לאשר.

הוועדה השבוע הייתה למעשה פרוטוטייפ למה שהיה ויהיה. לא השתנה כלום – לא מבחינת המדיניות ולא מבחינת השקיפות ואני אומר את זה בצער.

לאורך מסע הבחירות, ראש העיר עינת קליש רותם דיברה על מה שהיא תעשה אחרת בתחום ההתחדשות העירונית, אבל זה בהחלט לא בא לידי ביטוי בישיבה השבוע. אנחנו הולכים לקראת כמה תכניות מאוד בעייתיות בשבועות הקרובים ואני מאוד מקווה שנצליח לשמור על האינטרס של תושבי העיר ולא נאלץ להיכנע לאינטרס של היזמים".

מלשכתה של קליש סירבו להגיב לטענותיו של אביהו האן

3 תגובות
 1. אילנה כרמל אמר/ה

  מה קורה בתכנית בינוי פינוי בקרית שפרינצק רחובות יציאת אירופה
  1 3 5 דרך צרפת 6. 8. 10. בשכונת נווה דוד שהתחילו בתכנית אחרינו התחילו את פרויקט בינוי פינוי הרבה הרבה לפנינו.
  למה זה מגיע לנו.
  מדובר במבנים שניבנו , ב 1957.
  לכן אנו נקראים יציאת אירופה תש"ז
  תתעוררי בבקשה עינת קליש גם עבורנו. גם לנו מגיעים שיפור וקידמה.
  נקודה אדומה למחשבה.
  תודה
  בשם האזרחים הדיירים המקופחים
  אילנה כרמל

 2. גילי אמר/ה

  מלשכתה של קליש סירבו להגיב ….. זה משפט המפתח שקשור לאחת שנבחרה ומאז זה כל מה שאני קוראת בעיתונים כשמוזכר שמה ….מבייש !!

 3. בן אור זאב אמר/ה

  אין צורך להאשים את ראשת העיר בכל בעיות ההתחדשות …היא לא עושה כלום לבדה .לא מחליטה לבדה ! יושבים שם כמה זאבים …שיודעים לנטרל מהלכים טבעיים מתבקשי המציאות ומצילי חיים הם מומחים …לחשוב על איך לעצור …לחשוב כיצד..לאבד זמן יקר ! חשיבה מעשית של להציל א ת התושבים במבני הרבים כל כך ,זו כבר …אופרה לזמן אחר …תראו בסין …כמה מהר ניתן לבנות ולהסב סדר נכון לשכונה .כן ,אפילו ברוסיה !!! יודעים להוציא תושבים ממבנים המסכנים את החיים בהם . באמת בושה וחרפה לכל אלה המחליטים בארץ על נושא ההתחדשות ~ זו התכלות וחבלה בבריאות ובטחון החיים של התושבים שלנו .

לא ניתן להגיב