הדרישה לשמורה ימית מול טיילת בת גלים עולה שלב – כנס פעילים עם מתכנן רט"ג

כנס בנושא גבולות השמורה הימית

גבולות השמורה הימית של ראש הכרמל נמצאים במוקד דיון ציבורי המתגבש בימים אלה

כשלושים פעילים בנושא ים וחופים נפגשו עם מנהל אגף תכנון ברשות הטבע והגנים, מר ניר אנגרט, אשר עוסק בתכנון ארצי ובתכניות לשמורות טבע וגנים לאומיים. אנגרט הוא מקצוען, אשר עוסק שנים רבות בהליכי תכנון שמורות טבע בישראל והוא בקי מאד בהליך הסטטוטורי משלב הייזום של שמורה ועד להכרזתה.

מנהל אגף תכנון ברשות הטבע והגנים, מר ניר איינגרט (צילום: ירון כרמי)
מנהל אגף תכנון ברשות הטבע והגנים, מר ניר איינגרט (צילום: ירון כרמי)

ברקע לדברים עומדת העובדה כי רשות הטבע והגנים הגישו לוועדה המחוזית תכנית לשמורה ימית בראש הכרמל. תכנית זו אושרה בוועדה וחמש התנגדויות כבר הוגשו לתכנית זו, כולן מדייגים. התכנית לשמורה הימית היא תכנית חשובה ביותר, להתאוששות הדגה בישראל והיא יוזמה מבורכת!

יחד עם זאת, השפעת תכנית זו על הממשק עיר וים היא מאד מוגבלת. לכן:

הפעילים דורשים: שמורה ימית מול חופי בת גלים!

בכנס נדונה התכנית אותה הגישה רט"ג וכעת מסתבר כי מתכנני הרט"ג זיהו את המרקם האקולוגי הנדיר מול חופי בת גלים, ובשנת 2012 דווקא הכינו תכנית הכוללת את המרחב הימי מול חופי בת גלים. ואולם, כשנתיים לאחר מכן, לאחר גישושים מול עיריית חיפה לאור העובדה שבאזור זה קיימת תכנית מתאר ארצית, תמ"א 13,  ברט"ג העדיפו להתקדם עם שמורה גדולה יותר ורחוקה מהעיר, על פני התגוששות מול עיריית חיפה בבתי משפט, דבר שהיה מעכב את חזון השמורה הימית. לכן, שינו ברט"ג את התכנית ובמהלך 2017 הגישו תכנית מעודכנת ושונה, שאינה כוללת את הממשק בין העיר חיפה לים. החמצה אדירה (לטעמי)!

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
תכנית השמורה המקורית (משנת 2012) – כוללת את חזית טיילת בת גלים (תכנית זו בוטלה לפני ההגשה לוועדה המחוזית):
תכנית השמורה המקורית (מתוך מסמך האב לשמורות ימיות - רשות הטבע והגנים)
תכנית השמורה המקורית (מתוך מסמך האב לשמורות ימיות – רשות הטבע והגנים)

התכנית המקורית – שנת 2012

רט"ג מוותרים על עימות פוטנציאלי מול עיריית חיפה ומשנים את התכנית "ברגע האחרון":

כעת מתברר כי מעט לפני הגשת התכנית לוועדה המחוזית, ויתרו ברט"ג על חזית בת גלים ומגישים תכנית "שמרנית" יותר, אשר אין לה ממשק עם העיר. התכנית החדשה שהוגשה נקראת "ים ראש כרמל" ואין לה ממשק עם חופי חיפה. הממשק היחיד כבר קיים ממילא ונקרא "שקמונה" (שמורה מוכרזת בין המכון לחקר ימים ואגמים למסעדם מקסים בדרום)

הממשק לבת גלים הוסר מהתכנית - התכנית שאושרה בוועדה המחוזית - מתוך אתר הרט"ג
הממשק לבת גלים הוסר מהתכנית – התכנית שאושרה בוועדה המחוזית – מתוך אתר הרט"ג

הפעילים אומרים: מדובר בהחמצה היסטורית. יש לתקן את גבולות השמורה ולהגיש שוב!

הליך אישורה  של שמורה עשוי לקחת בין 10 ל-30 שנה. לכן, מדובר בתחילתו של הליך שהשפעתו על הממשק בין עיר לים הוא משמעותי ביותר. פעילי הסביבה אומרים כי מה שלא יוגש היום, פשוט לא יהיה.

על מה נלחמים – "עטלף ים" תועד בחיפה בצלילת שנירקול (צילום: שרה אוחיון)

הים של בת גלים – ערך טבע ייחודי

האקולוגית שרה אוחיון ציינה בכנס: רצועת הים שמול טיילת בת גלים נחשבת לנכס ייחודי בחופי ישראל, שכן זוהי הרצועה היחידה הפונה צפונה ושיש לה מדף סלע גיר רדוד. על מדף סלע זה קיים יער אצות המהווה מוקד משיכה למגוון עשיר של בעלי חיים. למעשה זהו האתר עם הפוטנציאל הגדול ביותר במזרח הים התיכון ואנו בחיפה פשוט מחמיצים אותו. המקום סובל מלחץ אדיר של דייג יתר, אשר לא מאפשר למרקם בעלי החיים להתייצב. עם קצת שימור יכול להיות המקום הזה אתר צלילה מרהיב ומוקד משיכה משמעותי, הן לתושבי העיר והן לתיירות נכנסת מציינת אוחיון.

שרה אוחיון – מעוניינת במועדון צלילה במסגרת הקומפלקס (צילום – ירון כרמי)


ספינות טבועות ואתרי צלילה שאינם מתויירים:

הפעילים ציינו בכנס כי מול טיילת בת גלים קיימים מספר אתרי צלילה אטרקטיביים של ספינות טבועות וביניהם אוניית סוחר טורקית ענקית, אשר הובילה מלט טאשר טבעה בסערה מול הטיילת בעומק של 12 עד 40 מטרים, באמצע שנות ה-90 של המאה הקודמת. בסמוך לה אתר צלילה נוסף של אניית מעפילים שטבעה. אם לא די בכך, אז מדף הסלע עשיר בכוכים מעניינים, בהם מתחבאים דגים.

המשנרקלים פוגשים אוכלוסיית צבים קבועה מול טיילת בת גלים

טל רז ציינה כי מקום אוכלוסיית צבים קבועה, המהווה מוקד משיכה יוצא דופן למשנרקלים, במהלך כל השנה. הצבים נצפים באופן קבוע על ידי הגולשים והשחיינים. מדי שנה מתקיימות מספר הטלות של צבי ים באזור זה.צפו בוידאו – טל רז וצבי הים של בת גלים

 

סגן ראש העיר, הרב  דב חיון: בעיריית חיפה יש גישה חדשה ויש פתיחות לממשק אדם, ים וטבע עירוני

בכנס נכחו עמרי שפר, הממונה על הטבע העירוני בצוות של עינת קליש וכבוד הרב דובי חיון, סגן ראש העיר חיפה. חיון הדגיש כי בעיריית חיפה החדשה מנשבות רוחות אחרות במה שקשור לשימור ערכי טבע ונוף וכן לעידוד התיירות בחיפה, במקום ניצול אגרסיבי של הטבע, תוך כדי פגיעה בו. חיון ציין כי ד"ר עינת קליש רותם מעוניינת לפתח את התיירות ולכן זהו זמן מצויין לדון עם הנהלת העירייה בשינוי התכנית והרחבת השמורה גם לטיילת בת גלים, שכן, כיוון כזה יאפשר לפקחי רט"ג לבצע אכיפה נגד דיג באזור ויאפשר שיקום של מרקם בעלי החיים בראש הכרמל. לצד בעלי החיים תחזור תיירות הצלילה, אשר הייתה בחיפה בשנות ה-90 ונכחדה עם בעלי החיים, ציין חיון. חיון אף הציע לארגן מפגש של פעילי הסביבה, עם מתכנני רט"ג בעיריית חיפה, לצורך דיון פתוח באפשרות זו.

הרב דובי חיון (צילום: אלבום פרטי)
הרב דובי חיון (צילום: אלבום פרטי)


עם סיום הכנס סוכם כי חיון ייזום מפגש בנושא זה בעיריית חיפה עם ראש העיר, ד"ר עינת קליש רותם ועם מר נחשון צוק, סגן ראש העיר, הממונה על התיירות והים בעיריית חיפה.

עינת קליש ונחשון צוק בכנס בנושא הגלישה בחיפה 10/10/2018 (צילום: גל איתן)
עינת קליש ונחשון צוק בכנס בנושא הגלישה בחיפה 10/10/2018 (צילום: גל איתן)

 

לא ניתן להגיב