האן לקליש: מקומנו הטבעי בקואליציה, אך נדע לפעול גם מהאופוזיציה | אביהו האן בראיון סיכום קמפיין

יו"ר סיעת הירוקים בחיפה - אביהו האן (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

צפו בראיון המלא בו אביהו האן מסכם את מערכת הבחירות המוצלחת למועצת העיר ומעביר לעינת קליש מספר מסרים בנוגע לכיוונים אפשריים להמשך – קואליציה או אופוזיציה:

יו"ר סיעת הירוקים בחיפה אביהו האן, בראיון ראשון לחי פה אחרי מערכת הבחירות בעיר, בה תושבי העיר אמרו את דברם ובה הצביעו עבורו מעל 11,000 תושבים שרצו אותו ואת סיעתו לקדנציה נוספת במועצת העיר רק חזקים יותר עם ארבעה מנדטים במקום שניים שהיו לסיעה בקדנציה הנוכחית.

"מערכת הבחירות לא היתה צפויה"

כיצד אתה מסכם את מערכת הבחירות שהיתה?

מערכת הבחירות היתה מערכת לא צפויה. אבל מערכת בחירות שבה תושבי חיפה, רצו שינוי. הם רצו שינוי בהנהגת העיר, הם רצו שינוי בטיפול בנושא מפרץ חיפה, בנושא של הצעירים, בנושא של התעסוקה, בנושא של הארנונה והם אמרו לראש העירייה הנוכחי סיימת את תפקידך, ואנחנו רוצים מנהיגות אחרת.

לנו לירוקים, תושבי חיפה נתנו חיבוק חם, חיבוק עוטף שבו הם מבקשים מאיתנו לטפל במפרץ חיפה. רמת התחלואה בחיפה גבוהה והתושבים סובלים ממנה. זיהום האוויר בחיפה עבר כל גבול והתושבים רוצים שאנחנו נטפל בנושא הזה. התושבים מצפים מאביהו האן, ומסיעת הירוקים, לעשות את העבודה, כי הם מכירים ויודעים את מפרץ חיפה יותר מכל מערכת אחרת שנמצאת בחיפה.

התושבים הצביעו לנו בהמוניהם מעל 11,000 איש שנתנו לנו את קולם ואמרו לנו אנחנו רוצים שינוי בעיקר בנושא איכות הסביבה, ואני אתייצב לצידם ואעשה את השינוי הזה. אם זה יהיה מתוך הקולאיציה זאת הדרך לבצע את זה, ואם לא, אז אנחנו נמשיך לפעול כאופוזיציה לטובת התושבים. זה המנדט שלנו, זה הייעוד שלנו בחיים. לשנות את מפרץ חיפה למפרץ ירוק לא מזוהם למען התושבים.

"אני חושב שהמקום שלנו הוא בהחלט בקואליציה"

התושבים הכירו היטב את פועלכם במועצת העיר, הגשתם עשרות הצעות חשובות לסדר היום והורדו בגלל שהיתם באופוזיציה. האם אתה מכוון לכניסה לקואליציה בקדנציה החדשה?

אני והירוקים באים בידיים פתוחות ובנפש חפצה להשתלב בקואליציה העירונית מתוך ידיעה ברורה שיש לנו את היכולת לבצע את העבודה שנבחרנו למענה. אנחנו בהחלט חושבים שהקואליציה זה המקום לבצע את השינוי, מפני שיש לנו את היכולת לעשות את זה. תושבי חיפה אמרו את דברם. אני חושב שראשת העירייה החדשה עינת קליש רותם, תצטרך לקבל החלטה שבה היא תחליט אם היא רוצה את הירוקים של חיפה בתוך הקואליציה העירונית כשותפים בכירים לבצע את השינוי הנדרש או שלא, זו החלטה שלה.

אני חושב שהמקום שלנו הוא בהחלט בקואליציה. כדי לשנות פה צריך לעבוד 14 – 16 שעות ביממה בנושא מפרץ חיפה,  אני חושב שאני דמות שתושבי חיפה מצפים ממנו לעשות את העבודה הזאת, ההחלטה נתונה בידיה של קליש. אנחנו באים עם פוליטיקה נקייה, עם ערכים נקיים בנפש חפצה ואני מקווה שנהיה בקואליציה העירונית.

"אחת הדרישות הבסיסיות להצטרפות לקואליציה: סגן ראש עירייה במשרה מלאה שיטפל בכל תיק איכות הסביבה ומפרץ חיפה"

מהם הם דרישותיו של אביהו ושל הסיעה העומד בראשה להצטרפות לקואליציה?

אני לא אפרוס את כל הדרישות שלנו בתקשורת, אבל אנחנו העברנו לראשת העיר, מערך מסודר של דרישות, דבר שהוא בסיסי ביותר, דבר שאנחנו לא נוותר עליו זה להיות סגן ראש עירייה במשרה מלאה שיטפל בכל תיק איכות הסביבה ומפרץ חיפה. כדי לייצר את השינוי לא ניתן יהיה לעשות את התהליך הזה בהתנדבות של שעתיים שלוש פה ושעתיים שלוש שם, זה דורש משרה מלאה, דורש הרבה מאוד פעילות מול גורמים ממשלתיים, גורמים עירוניים גורמי האכיפה ולשם אנחנו מכווים.

"שילוב התושבים בניהול העירוני זה חלק מהאג'נדה שלנו ואותו אנחנו נעלה לסדר היום הציבורי הן מהאופוזיציה והן מהקואליציה"

מה הנושאים שיעלו על סדר היום עם תחילת פעילות מועצת העיר החדשה?

יש הרבה נושאים מרכזיים. אנחנו חושבים שנושא של פתרון של תעסוקה של צעירים דבר מאוד משמעותי שצריך לעשות אותו, הבסיס לכל זה כמובן טיפול בזיהום האוויר, לטפל בתקציב העירוני ולבצע את השינויים –  התקציבים הנדרשים כדי שנוכל בשלבים להתחיל להוריד את הארנונה, לטפל בבעיות הקשות שיש בחינוך ונדרש לבצע בהם טיפול. לטפל בבעיות הקשות של התחבורה, החניות, השכונות, לשלב את התושבים בניהול העירוני זה חלק מהאג'נדה שלנו ואותו אנחנו נעלה לסדר היום הציבורי הן מהאופוזיציה והן מהקואליציה.

 

הרבה תושבים בעיר חיפה סבלו בעקבות עבריינות בנייה בעיר וחריגות בנייה שעוברות תהליכי לגליזציה בוועדת התכנון והבניה. האם אתה מתכוון לפעול גם בנושא זה ולהיות חלק מהועדה?

 

אין ספק שנשלב את הגורמים מטעמנו בתוך הועדה לתכנון ובניה מפני שזאת ועדה מאוד חשובה. הועדה הזאת כרגע לפי ההסכמים הקואליציונים מי שקיבל את האחריות על הועדה זה מיכאל אלפר מדגל התורה. אנחנו נהיה שם כדי לבחון ולשמור שהדברים מתבצעים שם לטובת תושבי חיפה ונפעיל שם את מערך האכיפה שהגיע הזמן שיופעל על בעיות של עבריינות בניה ואני תקווה שתהיה שם עבודה טובה לטובת התושבים.

"ההתמודדות  של יהב לקדנציה רביעית היתה מיותרת"

מה הית אומר לראש העירייה היוצא יונה יהב?

ההתמודדות לקדנציה רביעית היתה מיותרת. בשנים האחרונות העיר לא התפתחה, העיר די שקעה וטוב עשו תושבי העיר שאמרו לראש העירייה בקלפיות סיימת את תפקידך. יהב, צריך להמשיך קדימה מנקודת מבטו, העיר צריכה גורמים חדשים, גורמים רעננים שיעשו את השינוי שהעיר דורשת אותו.

"חשוב לקיים הבטחות, חשוב לעמוד על שלך וחשוב להציג לתושבים ערכים והבטחות שאתה אמור לקיים אותם"

 

למרות הסקרים שניבאו כי הסיכויים שלך לזכות בבחירות כראש עיר היו נמוכים המשכת בקמפיין ההתמודדות לראשות העיר, לא פרשת וגם לא חברת לאחרים מה הסיבה לכך?

לאורך כל הקמפיין שמרתי על פוליטיקה נקייה ועל ערכים נקיים ועל קיום ההבטחות שלי לתושבים. במהלך הקמפיין קיימתי מעל 50 חוגי בית שבו התחייבתי לתושבים שאני ארוץ כמועמד לראשות העיר עד הסוף, לא היתה שום אופציה שאני אפר את ההבטחה הזאת. אני חושב שחשוב לקיים הבטחות חשוב לעמוד על שלך וחשוב להציג לתושבים ערכים והבטחות שאתה אמור לקיים אותם. ייתכן שתושבי חיפה החליטו שקליש ראויה יותר ממני וכך זה בא לידי ביטוי בקלפיות, אבל תושבי חיפה אמרו את דברם אנחנו רוצים אותך במועצת העיר, בקואליציה העירונית, חזק על יד ראשת העיר כדי לבצע את השינוי שחיפה דורשת אותו.

"עינת קליש רותם היתה מנצחת בסיבוב הראשון גם ללא כל החיבורים"

 

האם אתה חושב שאם עינת קליש רותם לא היתה מסכימה לחיבורים של סיעות אחרות היינו נמצאים היום בחיפה בסיבוב שני?

אני חושב שעינת קליש רותם, היתה גם מנצחת בסיבוב הראשון גם ללא כל החיבורים הקואליציונים האלה. אני חושב שהחיבורים האלה לאו דווקא עשו לעינת קליש רותם טוב, זה התחייביות בעייתיות, אני חושב אם היתי מועמד לא היתי עושה אותם. ככה אני פעלתי וככה אני אפעל.

משפט מסכם:

אחד הכתבים אמר לי: אנחנו חושבים שיהיה טוב מאוד לחיפה אם אביהו יהיה בקואליציה העירונית אבל יהיה טוב מאוד גם לתקשורת העירונית אם יהיה באופוזיציה.

לא ניתן להגיב