בשכונת בת-גלים שבחיפה נרשם ביום א’ [14/10/18] רגע היסטורי – הפלתה של החומה ההיסטורית הקיפה את בסיס ההדרכה המיתולוגי של חיל הים מאז הקמתו בתקופת המנדט הבריטי עבור הצי המלכותי.

הריסת החומה בבת גלים(צילום עיריית חיפה)

הוסר המכשול האחרון להשלמת רצף טיילות החוף: החל הליך הריסת חומת בה”ד חיל-הים

ביום ראשון 14/10/18 עיריית חיפה החלה בהריסת חומת בה”ד חיל-הים שהוקמה בתקופת המנדט הבריטי ומשלימה את רצף טיילות החוף.   

 

בשכונת בת-גלים שבחיפה נרשם היום [א’] רגע היסטורי עם תחילת העבודות להפלתה של החומה ההיסטורית, אשר הקיפה את בסיס ההדרכה המיתולוגי של חיל הים מאז הקמתו בתקופת המנדט הבריטי עבור הצי המלכותי.

עם הריסת החומה יוסר לראשונה החיץ שמנע במשך עשרות שנים מעבר תושבים לחוף הים, וכך ייווצר גם קשר בין שני חופי הרחצה העירוניים, שהיו עד היום מנותקים האחד מהשני – החוף השקט וחוף בת גלים.

הסרת החיץ מתאפשרת הודות להסכם תקדימי, שנחתם בין עיריית חיפה למשרד הביטחון, במסגרתו עבר השטח ששימש עד כה את חיל הים לבעלות עיריית חיפה. עם הסרת החיץ תחל העירייה בהקמתה של טיילת חדשה, כאשר הגישה לסירות הבה”ד לים תתאפשר מתחת לגשר שיוקם במרכז הטיילת.

 

הטיילת תוקם באמצעות חברת “יפה נוף”. העבודות להקמתה יחלו כבר השבוע ויימשכו כשנה. הטיילת החדשה, שתחבר בין טיילת בת גלים ההיסטורית לחוף השקט, תואר בתאורת לד ייחודית וחסכונית ותכלול, בין היתר: שביל אופניים, שביל להולכי רגל ופינות ישיבה ותצפית ייחודיות אל עבר מפרץ עכו, הרי הגליל וראש הנקרה. לאורכה של הטיילת ישולבו משטחי דשא ויבוצעו עבודות גינון נרחבות. כמו כן יוקמו לאורך הטיילת מתקני כושר ובמקום רחבת המסדרים ההיסטורית תוקם רחבת גלגליות.

פתיחת רצועת החוף לים והקמתה של הטיילת החדשה מהווה חלק במימוש תכנית “חזית הים העירונית”, כפי שעוגנה בתכנית המתאר הארצית [תמ”א 13/ 3/ א] ואושרה ע”י הממשלה, בצירוף הבנות שהושגו בנושא עם כל הגורמים הנוגעים בדבר, ובכלל זה נמל חיפה וחיל הים. חזית הים, שתכלול עם השלמתה טיילות חוף, שטחי ציבור פתוחים ומבני תיירות, בילוי, מסחר, פנאי ונופש, לצד מתחם מגורים, מבוצעת בשלבים בד בבד עם פינוי הדרגתי שכבר החל של פעילויות נמליות שונות, לרבות הנסיגה אותה מבצע כיום חיל הים מקו רצועת הים בבת גלים.

 

יונה יהב (צילום - ירון כרמי) DSC04687
יונה יהב (צילום – ירון כרמי) DSC04687

ראש עיריית חיפה, יונה יהב: “הפלת החומה מסמלת רגע היסטורי ושלב אחרון ביישום המטרה, אותה הצבנו לעצמנו, לשחרר ולפתח את רצועת החוף שהיא נכס ציבורי עליון בחשיבותו. לאחר שהקמנו את פארק הכט ופארק שקמונה, חידשנו את טיילת חוף הכרמל, חוף הסטודנטים וחוף כאן, אנו עומדים כיום בפני השלמת רצף של הליכה ונסיעה באופניים לאורך כל חופי העיר.
לא היה פשוט לשחרר את רצועת החוף של בסיס חיל הים, אבל לשמחתי זכינו לשיתוף פעולה ממשרד הביטחון ואנשי חיל הים ובהרבה רצון טוב הגענו להסכמות בזכותם עבר השטח לבעלות העירייה או הוחזר לאחר קרוב ל – 100 שנים לציבור הרחב, שיזכה ליהנות ממנו כאתר ייחודי עם אזור תצפית יחיד במינו בארץ”.

הגיבו כאן לכתבה