ד”ר מיכאל פרידמן בכינוס חירום של רופאי חיפה: “העיר במצב קטסטרופלי, אנחנו נרפא אותה”

המנהל הרפואי של בית-החולים אלישע, ד"ר מיכאל פרידמן, מתמודד ברשימת "חיפה ביתנו" למועצת העיר. ד"ר פרידמן: "ראש העיר הבא צריך לטפל במצב התקנים והתקציבים של בתי החולים בעיר עם מנהלי בתי החולים ובמקביל לפעול בנחישות מול המפעלים במפרץ".

ד”ר מיכאל פרידמן – המנהל הרפואי של בית החולים אלישע

בפורום חירום של רופאים במגדלי אלישע הודיע היום המנהל הרפואי של בית החולים אלישע ד”ר מיכאל פרידמן על התמודדותו למועצת העיר כדי להבריא את העיר החולה חיפה:

“מה שקורה בחיפה ייגמר בקטסטרופה ולכן אני היום מודיע על הכוונה שלי להיכנס למועצת העיר ולבקש מנדט מתושבי חיפה לעבוד בשבילם ובשביל הבריאות שלהם. חיפה היא עיר חולה, וככזו היא זקוקה לרופאים שיעזרו לה להבריא”.

כך אמר הבוקר ד”ר פרידמן במסיבת עיתונאים לצד רופאים נוספים וקבוצה של צעירים, שרוצים ביחד להבריא את העיר.

“בתי החולים נמצאים בשטח המוניציפאלי העירוני. ראשי ערים מתערבים בצדק בכל נושא – חנייה, אישורי בנייה ועוד. אני לא זוכר ששמעתי את ראש העיר יונה יהב עוסק בנושא הכי חשוב – בריאות. כשאני מפנה מטופל שלי למיון, הוא תמיד שואל אותי האם יש איזו אלטרנטיבה רק לא להגיע למיון. זה לא אמור להיות ככה. יש חוסר בתקנים של רופאים, אחים וכוח עזר, חוסר במשאבים ומשרד הבריאות לא מזרים לבתי החולים את התקציב הנדרש. הייתי רוצה לראות את יהב פועל יחד עם מנכ”ל המרכז הרפואי רמב”ם פרופ’ רפי ביאר על מנת להגדיל את מספר המיטות ברמב”ם והתקנים. ברור שבתי חולים הם לא עסק כלכלי מניב, אבל מה שמתרחש כאן הוא קטסטרופה”.

 

כנס החירום:

אחת הסיבות לכך שהרופאים ערכו את כנס החירום היא שלאחרונה פורסמו תוצאות המחקר שערכו פרופ’ בוריס פורטנוב, מאוניברסיטת חיפה, וסגן רופא המחוז בלשכת הבריאות חיפה, ד”ר יהונתן דובנוב. ממחקרם של השניים עולה, כי הקרבה למפעלים פטרוכימיים במפרץ חיפה משפיעה הן הילודה והן על תחלואה. ההד הציבורי של הפרסום שימש סיבה נוספת לכינוס החירום של רופאי העיר.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

ד”ר פרידמן ציין במסיבת העיתונאים כי הוא יוצב במקום השני ברשימת “חיפה ביתנו” למועצת העיר. בתשובה לשאלה מדוע כינוס החירום נערך עתה, השיב פרידמן כי בעוד 3 חודשים יש בחירות וזו הזדמנות לקרוא למי שיהיה ראש העיר הבא של חיפה לתת קדימות לנושא הבריאות בחיפה. לשאלה האם לאור 15 השנה האחרונות בעיר, בהן יהב כיהן כראש עיר, הוא קורא לתומכיו להצביע ליהב, הוא השיב שחשוב לבחור במי שיתחייב לפעול לשיפור מצבם של בתי החולים בעיר ולפעולה אקטיבית למניעת המחלות לכאורה כתוצאה מזיהום האוויר בחיפה.

במסיבת העיתונאים השתתפה גם אילנה קרטיש, מתאבקת ישראלית, שהייתה 4 פעמים ברציפות סגנית אלופת אירופה (2016-2013) ואלופת ישראל בהיאבקות משנת 2004. קרטיש וגרי קורן, סטודנט למדע המדינה, יצאו להחתים תושבים על התנגדות להגדלת מכסת הפליטות של מפעל כרמל אולפינים.כידוע, המשרד להגנת הסביבה אפשר לתושבי חיפה למחות נגד הגדלת המכסות הצפויה בעזרת החתמת התושבים. המועד האחרון להגשת החתימות נקבע להיום. במשך כמה שעות הם אספו כ-400 חתימות של תושבים.

“כשהחתמנו את התושבים, רבים שאלו אותנו איך ייתכן שיש משפחה שיש לה גם בעלות על מפעלים וגם מחלקה בבית חולים, שבה מטפלים, לכאורה, במחלות שנגרמות כתוצאה ממפעלים. הרבה תושבים אמרו לנו שהם רוצים תשובה ברורה לשאלה האם קיים שיעור תחלואה גבוה יותר של ילדים בחיפה, שוב ושוב שאלו אותנו למה לא מקימים צוות בלתי תלוי, שיגיד סוף סוף את האמת לתושבים בחיפה. התושבים מאוד מודאגים ומחכים לאנשי מקצוע, שיצילו אותם”, טען קורן.

 

לצד ד”ר פרידמן ישב האונקולוג ד”ר אלכס בני, שמתמחה בגידולי מערכת העיכול ועסק גם בניתוח בדיקות גנטיות בחולי סרטן. “רמת הזיהום בחיפה היא גבוהה מאוד ואין לה אח ורע באזורים אחרים בארץ. רמת זיהום כזאת ניתן למצוא בסין. אסור לאף אחד להישאר אדיש מול מה שקורה בעיר שלנו. כולנו צריכים להתגייס על מנת להרחיק את המפעלים המזהמים”.

במסיבת העיתונאים ציינו הרופאים עוד כי לא ייתכן שהמפעלים במפרץ מספקים מוצרים לחו”ל על חשבון הבריאות של מי שעובד בהם וגר לידם, לכאורה. “קירבה למפעלים פטרוכימיים משפיעה על תחלואה ומומים מולדים אצל עוברים. שכיחות תחלואת הסרטן בעיר על פי מחקרים גבוהה יותר, אבל טועה מי שחושב שסרטן הוא הבעיה היחידה. יש כאן פגיעה בבריאותם של התושבים ואפשר לראות גם יותר ילדים שסובלים מאסתמה ויותר חולים במחלות ריאה כרוניות”.

 

פרידמן: “רמת הזיהום בעיר לא ירדה”

לסיכום אמר ד”ר פרידמן כי ב-15 שנות הכהונה של יהב רמת הזיהום בעיר לא ירדה ולכן הוא רוצה לנצל את הבחירות, להיכנס למועצת העיר ולחבור במועצה למי שיפעל נגד המפעלים המזהמים, לכאורה. ד”ר פרידמן ציין גם כי כל פעם, כשמתפרסם מחקר לפיו בריאות תושבי חיפה נפגעת, למשרד הבריאות תמיד יש מה להגיד על המהימנות של המחקר והתושבים כבר לא בטוחים למי להאמין. “זו הסיבה שערכנו את כינוס החירום היום. הבריאות בחיפה לא מקבלת את הקדימות הנדרשת. לא ייתכן שחיפאי יצטרך בדיקה ויגידו לו שהוא צריך לנסוע למרכז הארץ או רחוק יותר כי אין את המכשור המתאים בחיפה. לא ייתכן שמבקר המדינה יקבע בדו”ח שבתי החולים לא ישרדו רעידת אדמה חזקה. מצבה של חיפה מדרדר, ואנחנו רופאים ותפקידנו לרפא את העיר”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.