הציבור מוזמן להגיב להיתר הפליטות של כרמל אולפינים 2018 ולסדרת מפגשים בנושא | צוות מחקר סביבתי

לפיד בוער בכרמל אולפינים 12.02.2018 (צילום - מלי כהן)

תנשמו עמוק – בקרוב יהיה כאן מזוהם יותר

אם לא נעשה כלום – בקרוב יהיה בחיפה יותר זיהום אויר. למה?
המשרד להגנת הסביבה מקדם הקלות פליטה לאחד המפעלים המזהמים בישראל, כרמל אולפינים, הממוקם בלב מטרופולין חיפה על ידי הכנסת שינויים במסמך היתר הפליטה של המפעל. השינויים עומדים להגדיל את זיהום האויר במפרץ חיפה וזאת בניגוד לתוכנית לצמצום זיהום אויר במפרץ חיפה של הגנ”ס 2016 וכן בניגוד להתחייבות מדינת ישראל להפחתת גזי חממה , הסכם פריז 2015.

בתוקף סעיפים 21 ו-26 לחוק אויר נקי, פרסם המשרד להגנת הסביבה את תיקוני היתר הפליטה של כרמל אולפינים להערות הציבור. המשמעות היא כי בשלושה שבועות הקרובים (עד ה 5/8/18) הציבור רשאי להעיר את הערותיו לגבי השינויים אותם מתכוון המשרד להכניס להיתר הפליטה.

פרסום תיקוני היתר הפליטות של מפעל כרמל אולפינים בתקשורת על ידי המשרד להגנ”ס

 

הציבור מוזמן להגיב להיתר הפליטות באתר מיוחד שהוקם על ידי ארגון “אנו”

את ההערות אפשר לכתוב לבד תוך עיון במסמכי ההיתר (מצורפים) או להעזר בעיקרי הסעיפים שאספו עבורכם צוות מחקר סביבתי בחיפה ומגמה ירוקה ולשלוח למקבלי ההחלטות במשרד להגנת הסביבה בלחיצת כפתור כאן:

שלחו עכשיו מייל למשרד להגנת הסביבה

מיהו מפעל כרמל אולפינים?

מפעל כרמל אולפינים, מתאגיד בז”ן, הוא מפעל ליצור פלסטיק, הממוקם במתחם בזן, במרכז מטרופולין חיפה. במחקר שערכו מרכז מחקר סביבתי חיפה בבחינת ניטורי פליטות מוקדיות של מפעל כרמל אולפינים במהלך 2017 כפי שנרשמו במערך הניטור של הגנת הסביבה, ראינו עשרות חריגות מערך היתר הפליטה במתקני כרמל אולפינים, בקורלציה לסטטוס “תקין” ובלקיחת רווח בר סמך, על פי הנדרש בהיתר הפליטה; במהלך שנת 2017 נרשמו 895 חריגות בספיקות מסתיות (ק”ג/שעה) בהזרמות ללפיד המונומרים המסתכמים בחודשיים עם ממוצע שעתי חודשי חורג, והגדרות מעורפלות של החוק הלוקות בחוסר מתאם בין שיטות המדידה בשיגרה ובתקלה. המפעל עמד בשנת 2016 בפני שימוע בגין זיהומי סביבה חריגים והושבת לצורך תיקוני תקלות אשר המשיכו גם לתוך 2017 בדמות לפידי ענק

[pdf-embedder url=”https://haipo.co.il/wp-content/uploads/2018/07/CAOL1.pdf” title=”מכתב צוות המחקר הסביבתי לממונה על המערך הארצי לניטור – חריגות בפליטות מזהמים – כרמל אולפינים”]

 

 

מהו היתר פליטה?

היתר הפליטה הוא מסמך החוק הקובע את סף הפליטות המוקדיות של מפעל עם פוטנציאל זיהום. ההיתר נדרש בתוקף חוק אויר נקי. המסמך מפרט מה מוקדי הפליטה במפעל ומהם החומרים הנפלטים ממוקדי הפליטה וכמה מותר לפלוט מכל חומר (גזים וחלקיקים).

כתבות נוספות על הלפידים
1 מתוך 11

לעיונכם: היתר הפליטה שניתן לכרמל אולפינים מאת המשרד להגנת הסביבה בשנת 2016

[pdf-embedder url=”https://haipo.co.il/wp-content/uploads/2018/07/HETER2016.pdf” title=”היתר הפליטה שניתן לכרמל אולפינים מאת המשרד להגנת הסביבה בשנת 2016″]

 

לעיונכם: המסמך החדש – טיוטת היתר הפליטה שמבקש המשרד להגנת הסביבה להעניק לכרמל אולפינים בשנת 2018

[pdf-embedder url=”https://haipo.co.il/wp-content/uploads/2018/07/HETER2018.pdf” title=”טיוטת היתר הפליטה אשר מבקש המשרד להגנת הסביבה להעניק לכרמל אולפינים בשנת 2018″]

 

שינויים מתירניים ומסוכנים

בעיון שערכו אנשי מרכז מחקר סביבתי ומגמה ירוקה חיפה, התגלה כי השינויים אותם מבקש המשרד להגנת הסביבה להכניס להיתר של כרמל אולפינים הולכים להרפות את הרגולציה על מתקנים שונים. למשל: לאפשר למפעל לפלוט 120 שעות של עשן בלי לתת את הדין לציבור שיפגע מכך, לכאורה, וכן הסרה של דרישות דיגום מזהמים ממוקדי פליטה.  בנוסף, השינויים בהיתר הפליטה הולכים להגביר את זיהום האויר במפרץ חיפה מכיוון שבהגנת הסביבה איפשרו למפעל לחרוג מלוחות הזמנים להפחתת פליטות כפי שהתחייבו בשנת 2016. מדובר בעלייה של 130% בתחמוצות חנקן, 625% בגזי חממה, ואי הגדרה של ערך מקסימלי לפליטות חומרים מסרטנים כמו אורגנים נדיפים ופורמאלדהידים. (ההערות המפורטות מצורפות בנפרד)

תומר שלו (צילום: אלבום פרטי)

תומר שלו, חוקר בצוות מחקר סביבתי בחיפה, מסר לחי פה: “המשרד להגנת הסביבה מועל בתפקידו כשומר סף, ובאופן חסר תקדים מקדם הקלות פליטה לכרמל-אולפינים, אחד המפעלים המזהמים בישראל, הממוקם בלב מטרופולין חיפה. בכך יגרום המשרד למצב בלתי נתפס שבו תושבי המטרופולין ינשמו אוויר מזוהם עוד יותר מהמצב הגרוע הקיים כיום. מדובר בבגידה של המדינה באזרחיה. בקריסת קו ההגנה האחרון של הציבור בפני גורמים בעלי הון המעוניינים לפעול עם פחות רגולציה חונקת, ובחיסול אחד הגורמים החשובים לעידוד יציאת התעשייה הפטרוכימית מהאזור”

לפיד מעלה עשן במתחם בתי הזיקוק. צילום: חי פה

ליהי שחר, מארגנת קהילתית של מגמה ירוקה בחיפה: “בז”ן התרגלו שהם מעל החוק. כבר ב 2016 שינה המשרד להגנת הסביבה את היתר הפליטה של מפעל כרמל אוליפינים מקבוצת בז”ן לנוחיותם. התיקון להיתר נולד מתוך שרשרת אירועים של הזרמת גזים רעילים ללא הגבלה ללפידים שזרעו בהלה בקרב הציבור. תחת התירוץ להשית תקנות על הזרמת גזים ללפידים הוכנסו שלל הקלות למפעל, בינהן דחייה בתוכניות להפחתת פליטות, הפחתה בדיגומים של מזהמים, הורדה של סף העבירות ועוד. תמוה מאוד שהמשרד להגנת הסביבה פרסם להערות את המסמך הקריטי הזה לשבוע בלבד. בכוונתנו להפעיל לחץ ציבורי משמעותי שלא לאפשר אף הקלה, קלה שבקלות. לא ייתכן שעדכון ההיתר לאור אירועים חריגים ומסוכנים של פעולת לפידים, ייתן פתח למשרד להגנת הסביבה להקל תנאים עבור בז”ן. אופן פרסום ההיתר, ורשימת ההקלות הטומן הוא בחובו, מעלים תמיהה באשר לתפקידו של המשרד להגנת הסביבה להגן על שלום הציבור מפני המפעלים המזהמים.”

 

הציבור מוזמן למפגש פתוח עם אנשי צוות המחקר הסביבתי בחיפה

אנחנו מגיעים אליכם לשיחה ודיון כדי שיחד נעצור את זה ומזמינים אתכם לשיחה עם ד״ר רויטל גולדשמיד, ממרכז למחקר סביבתי בחיפה, על השינויים שמבקש המשרד להגנת הסביבה להכניס להיתר הפליטה של המפעל:

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור חדשות חיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו