יהב התחייב: עד סוף 2018 נתחיל לבנות את הכביש מכבביר מערבה

כיום יש 3 כבישים שמחברים את הרכס למורדות הכרמל: דרך הים, דרך צרפת וכביש פרויד (וינשל). כחלק מלקחי השריפה הוחלט על בניית כבישים נוספים שיקלו על עומסי התנועה. 2 כבישים אושרו אבל הם עדיין ממתינים לאישור תקציב.

בישיבת מועצת עיר הערב התחייב ראש העיר יונה יהב כי עד סוף שנת 2018 יפה נוף תחל בסלילת הכביש שיחבר בין כבביר לנווה דוד. הדברים נאמרו כתשובה לשאלתה של חברת המועצה שרית גולן שטיינברג. בישיבת המועצה אישרו חברי המועצה את הדו”ח הרבעוני של ראש העיר. בדו”ח הרבעוני, ליד הסעיף “סלילת כבישים חדשים מרכס הכרמל מערבה”, נכתב שעדיין יש צורך באישור התקציב לביצוע.

גולן שטיינברג ביקשה להבין האם יש צורך באישור מחדש הכבישים, שכבר אושרו (הכביש משכונת כבביר לנווה דוד ומרמת אשכול לרמת בגין), ויהב השיב שאין צורך באישור התכנית אלא רק באישור התקציב.

הכביש שיחבר בין רמת אשכול לרמת בגין אמור להקל על עומס התנועה בכביש פרויד. תושבים משכונת רמת בגין טענו כי הכביש יפגע באיכות החיים בשכונה שלהם ויסכן תושבים והגיעו עד בית המשפט העליון בניסיון למנוע את בניית הכביש. בית המשפט העליון קבע שאין מניעה לסלול את הכביש, אך בפועל הכביש לא נבנה ומי שמעוניין לעלות מכביש החוף וממת”מ לאחוזה יכול לעשות זאת רק דרך כביש פרויד. לו היה נבנה הכביש שמחבר את רמת אשכול לרמת בגין כל מי שהיה מעוניין להגיע לרמת בגין, אלמוגי, גולדה, דניה ועוד היה פונה ימינה בצומת רמת אשכול ועומס התנועה מרמת אשכול למרכב חורב היה יורד בצורה משמעותית. בפועל, לאורך שנים הכביש לא נבנה. בשנים האחרונות עומס התנועה פחת במקצת בעקבות פתיחת המנהרות, אבל עדיין בשעות אחה”צ לעתים יש עומס תנועה כבד, שיכול היה להימנע על ידי פתיחת הכביש.

יש לציין, שבחודש יולי אשתקד אמר מהנדס העיר אריאל וטרמן בריאיון לכתבת חי פה, כי תוך שנה תחל בנייתם של מספר כבישים, שיחברו בין הרכס למורדות הכרמל. וטרמן הסביר שאחד הלקחים מהשריפה הגדולה בעיר בנובמבר 2016 הוא שיש צורך במוצא כפול מכל שכונה על מנת למנוע אסון כשמנסים לפנות שכונת מגורים. בפועל, עברה שנה ועדיין לא התחילו בסלילת הכבישים. 

אריאל וטרמן – מהנדס העיר חיפה (צילום – ירון כרמי)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.