כנס שיתוף ציבור לשיקום שוק תלפיות: הבטחות, תכניות, חשדנות וצעקות

הערב הגיעו כמאה תושבים משכונת הדר לשמוע את התכנית לשיקום מתחם שוק תלפיות. חלקם לא האמין שיש עדיין אפשרות להשפיע על התכנית, שמתוכננת מעל שנה. מנכ"ל העירייה גדי מרגלית התרגז על תושבים ואיים לסגור את הישיבה אחרי 5 דקות. בסוף הרוחות נרגעו.

הרוחות היו סוערות מאוד הערב, בכנס שיתוף ציבור בעירייה, שעסק בתכנית לשיקום מתחם שוק תלפיות. לכנס הגיעו עשרות רבות של תושבי הדר, שרצו לשמוע את התכנית ולהשמיע את דעתם. מנכ”ל העירייה גדי מרגלית פתח בדברי ברכה ואמר שאין לעירייה כוונה לעשות את הטעות שעשתה עיריית ירושלים עם שוק מחנה יהודה, שהפך מלכודת תיירים אלא יש כוונה להפוך את מתחם שוק תלפיות למקום מעניין ונקי ולפתח בו מקומות בילוי וקולינריה לצד עסקים. מרגלית דיבר עם החנויות ברחוב מול הקניונים ואמר, שעל מנת להחזיר את החנויות ברחוב חייבים לתת מענה לבעיית החניה.

הנה קטע מדבריו של גדי מרגלית (צילום – דודי מיבלום)

מה שהקפיץ את הקהל היה שמרגלית דיבר על תוספת של ישובים עירוניים לשטח שנקרא הדר. אחת מהפעילות הבולטות בשכונה שאלה מה הסיבה לכך. מרגלית ניסה להסביר שהמטרה להביא לשכונה עוד אוכלוסיות חזקות, אבל כבר לא ניתן היה לשמוע את דבריו. עוד ועוד תושבים הטיחו בו בכעס שהניסיון להביא תושבים מבחוץ להדר יוצר את הרושם, שיש בעיה עם האוכלוסייה המקומית בשכונה. מרגלית דחה בתוקף את הטענות ולאט לאט הרוחות נרגעו.

 

| התושבים דרשו ולא קיבלו את רשות הדיבור

מה שהרגיז עוד את התושבים הייתה העובדה שעל אף שהם הוזמנו לשיתוף ציבור, לא ניתנה להם אפשרות להביע את דעתם. מרגלית ולאחר מכן גם תמי גבריאלי אמרו לתושבים, שבמעגלי השיח לאחר מכן הם יוכלו להביע את דעתם והדברים יירשמו. התושבים אמרו שהם רוצים להגיד את הדברים במליאה מול מנכ”ל העירייה ולקבל מענה ממנו או ממנכ”ל קהילת הדר – יעקב ברודר, אבל בשום פנים לא הייתה נכונות לתת לתושבים לדבר ולשאול.

יש לציין שבקהל ישבו גם פעילים של מתמודדים לראשות העיר ומתמודדת למועצת העיר, גילה זמיר, שניצלו את ההזדמנות בשביל להביע את הביקורת שלהם על ההתנהלות העירונית.

 

התושבים דורשים את רשות הדיבור (צילום – מיכל ירון)

 

בסופו של דבר למרגלית נמאס והוא איים על הנוכחים, שאם הם לא יהיו בשקט, הוא יסגור את הישיבה, 5 דקות בלבד לאחר שהחלה. התושבים התרעמו על הדברים, ובסופו של דבר הרוחות נרגעו.

 

| שיקום מתחם שוק תלפיות

תמי גבריאלי, האחראית על תכנון מתחם השוק, הציגה את התכנית האסטרטגית לשיקום מתחם שוק תלפיות. היא הסבירה שמדובר בתהליך ארוך שהעירייה נמצאת בתחילתו:

“גבולות המתחם נקבעו והם יכללו את הרחובות ביאליק, מרכוס, נפתלי אימבר, יחיאל, סוקולוב והחלוץ וכמובן רחוב סירקין ומבנה שוק תלפיות. אנחנו חשבנו על הפוטנציאל של כל אחד מהאזורים במקום. אנחנו מעוניינים להוסיף קומות למבנים קיימים, להרוס חלק מהמבנים ובמספר מגרשים ריקים ייבנו בניינים חדשים. כיום יש 1,150 יח”ד ואנחנו מתכוונים להכפיל את כמות היח”ד באזור”.

 

עוד על שוק תלפיות
1 מתוך 11

| “הארנונה למטר גבוה יותר מהגרנד קניון”

בעל עסק ברחוב השומר שאל, איזה סיכוי יש לו להתחרות בחנויות אחרות אם הוא משלם ארנונה יקרה יותר מחנות בגרנד. תושב שמתגורר ברחוב יחיאל שאל האם יש כוונה לסייע לו ולעוד תושבים ברחוב להתמודד עם מי שמתעקשים לשים את תכולת הדוכנים בשוק על המדרכות ברחוב ובגינות הפרטיות. התושב תיאר את הסבל שלו ושל משפחתו כתוצאה מהתופעה הזו ואת המכתבים הרבים שכתב לעירייה על מנת לקבל עזרה. ברודר אמר, שהנושא מוכר לו היטב ובקרוב יוצבו במקום מצלמות נוספות. הוא גם אמר שבכל מתחם השוק יש שוטרים סמויים ולא סמויים, וכל התהליך שהעירייה מעוניינת לעשות לא יעזור כלום אם תושבים לא ירגישו ביטחון במקום.

 

| בעלי התפקידים בפרויקט – צילום מהמצגת

 

| “תשמח שמנקים”

גבריאלי ציינה עוד כי יש דברים קטנים כדוגמת תוספת תאורה וניקוי המדרגות המחברות בין הרצל, החלוץ ועוד שכבר עכשיו נעשים. אחד התושבים שאל, למה רק עכשיו מנקים את המדרגות ומוסיפים תאורה, וגבריאלי השיבה, “תשמח שזה קורה”.

מבחינת המסחר בהדר, התכנית שברחוב הרצל יהיה רחוב, שמתמחה באופנה ובעיצוב, רחוב סירקין יהיה רחוב, שיתמחה באוכל, הסעדה ותרבות (בגלל הקירבה לשוק) ורחוב החלוץ, שנמצא בתווך בין שני הרחובות, יהיה שילוב של הסעדה ואופנה.

גדי מרגלית בכנס שיתוף ציבור – שוק תלפיות – 2/7/2018 (צילום – מיכל ירון)

| גנים ובתי ספר

שביעות רצון נרשמה אצל התושבים כשגבריאלי דיברה על הקמת גנים ובית ספר לטובת האוכלוסייה הנוספת, שתבוא להתגורר ביח”ד החדשות. אחת התושבות שאלה את גבריאלי באיזו שפה ילמדו בבית הספר, וגבריאלי אמרה, שהיא עדיין לא יכולה לענות על השאלה הזו.

תושבת אחרת אמרה לגבריאלי, שזה יהיה בית ספר דו לשוני, שילמדו בו בערבית ועברית. גבריאלי ציינה שכעת מתפנה ברחוב מרכוס הבניין שאגף החינוך ישב בו, וייתכן שבהמשך יוחלט לפתוח בו בית ספר.

גבריאלי התייחסה גם לנושא החניות ואמרה שיש כמה מגרשי חנייה, שייתכן שיהיה אפשר להקים במקום מבנים, ומתחת לבניינים למקם חנייה תת קרקעית. היא הדגישה עד כמה חשוב, שבאזור המשוקם יהיו כ-15 דונם, שיוקדשו לצרכים של התושבים – מוסדות חינוך, בריאות, תרבות ודת.

 

| מעגלי שיח

בסיום דבריה התחלקו התושבים למעגלי שיח, שעוסקים בנושאי מסחר, דיור, חניות ותחבורה ועוד. התושבים, שרצו, השאירו את הפרטים שלהם על מנת להמשיך וללוות את הפרויקט גם בשלבים הבאים.
גבריאלי הדגישה בהסבריה את המחוייבות של העירייה לשיקום האזור ואמרה שעל אף שמדובר בפרויקט שייקח זמן רב, עברנו כבר את נקודת האל חזור והשיפוץ ייצא לפועל. עכשיו רק נותר לבדוק האם באמת הערות התושבים המתגוררים שנים ארוכות במקום ישפיעו על האופן בו המתחם ייראה לאחר שיקומו.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור נדל"ן בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו