השריפה בבז"ן: האם תושבי חיפה והקריות יכולים לישון בשקט?

חדשות חיפה, מבזקים שוטפים, כתבות עומק, צוות כתבי השטח של חי פֹּה מביא את העיר חיפה אליכם למחשב 24X7.

השריפה בבז"ן: האם תושבי חיפה והקריות יכולים לישון בשקט?

מאת: סמר עודה - חי פה
12/03/2014, 02:37
הודעות: 2184
עיתונאית - צוות חי פה
השריפה האחרונה שהתרחשה במפעל גדיב הנמצא במתחם בז"ן (בתי זיקוק לנפט) כתוצאה מחור באחד התנורים המכילים חומר "קסילן", הנחשב לחומר רעיל - עוררה חששות ופחדים בקרב תושבי חיפה והקריות והעלתה שאלות רבות. התושבים אף מאמינים כי בנס נמנע אסון והאירוע הסתיים ללא נפגעים והארגונים הסביבתיים שמתנגדים להתרחבות של בז"ן דורשים להקים ועדת חקירה.

לכתבה:


העתק מהמכתב ששיגר השבוע יו"ר תנועת הירוקים של חיפה, חבר מועצת העיר אביהו האן לשר להגנת הסביבה עמיר פרץ, ולראש העירייה יונה יהב ובו דרישה לעצור את תכניות הגדלת בתי הזיקוק ולפתוח בחקירה בעקבות השרפה בסוף השבוע במתקני בז"ן.

"תוך סיכון רב לקריסת הארובה בבז"ן ובמאמץ למנוע את החמרת האירוע נדרשה התערבות מסיבית של כבאי חיפה. אנו, בירוקים של חיפה מתריעים כבר שנים רבות כנגד תכנית ההתרחבות השאפתנית של בז"ן והכנסת הפצחן המימני לחיפה. האם אנו יכולים להסתמך רק על ניסים?. מפרץ חיפה הפך להיות האזור הגדול ביותר בארץ של מפעלים מסוכנים היוצרים מערך זיהומי אדיר בלב מטרופולין מאוכלס בצפיפות".

"אנו דורשים לעצור את תכנית בז"ן ולקבל שלוש החלטות ברורות: הלבנת המתקנים הקיימים תחת תקני סביבה מחמירים, לאשר מתקנים חדשים רק תחת יעוד בלעדי שמטרתו הקטנת הזיהום הסביבתי ולקבל החלטה חד משמעית לא לאפשר את ייצור הקונדסייט בבז"ן. כמו כן אנו דורשים הקמת ועדת חקירה יסודית כדי לבדוק את ההיבטים הקשורים לאירוע!"

b2.jpg
השריפה בבז"ן צילום: דובר כיבוי אש מחוז חיפה אורי צ׳יבוטרו


מבדיקה שערכנו בחי פֹּה ע"י פניות לגורמים הרלוונטים: המשרד להגנת הסביבה, בז"ן וראשי ערים מסתבר כי לא בנס נמנע אסון ולא בנס הסתיים האירוע ללא נפגעים' אלא בגלל הערכות נכונה של צוותי חירום לתרחישים מסוג זה. כך לפחות ניתן להבין מהתגובות שהתקבלו מהמשרד להגנת הסביבה ובז"ן.

המשרד להגנת הסביבה: "עצם העובדה שהאירוע הסתיים ללא נפגעים וללא מחיר סביבתי כבד, אינו נעוץ בנס, אלא במוכנות של אנשי המשרד וצוותי החירום שפעלו ונערכו מראש לתרחישים מסוג זה. לאורך האירוע אנשי המשרד פעלו במקום ולא נמדדו חריגות בזיהום האוויר מחוץ לגבולות המפעל. בימים אלה בודק המשרד האם ננקטו כל הפעולות הדרושות למניעת האירוע וכן לטיפול בו. לאחר קבלת הממצאים ישקלו צעדי אכיפה כנגד האחראים בקבוצת בז"ן".

בז"ן (בתי זיקוק לנפט): "בז"ן ערוכה ומוכנה למגוון תרחישים בתאום כל הגורמים הרלוונטים. לראייה. גם באירוע האחרון הכוחות פעלו בתאום מלא ושיתוף פעולה".


עיריית חיפה: "עיריית חיפה הגישה התנגדות לתוכנית בז"ן ובתוך כך פנה ראש העיר יונה יהב, לממונה על המחוז בדרישה למנות חוקר מקצועי, שיבחן את כל ההתנגדויות שהוגשו לתוכנית, ובכלל זה התנגדויות הגופים המזוהים עם הגנת הסביבה ו"מגמה ירוקה". כל אלה נועדו להבטיח כי בז"ן תפעל בהתאם לסטנדרטים המחמירים ביותר בכל הקשור לבטיחות ושמירה על איכות הסביבה".

עיריית נשר: "עיריית נשר ערוכה ונערכת לכל תרחיש. כך, למשל, במהלך השבועיים האחרונים קיימה העירייה שורה של תרגילים ואימונים שמטרתם להכשיר את עובדי העירייה להתמודד עם אירוע של רעידת אדמה, נפילת טילים ואירועי חומרים מסוכנים. יש להדגיש כי ראש העיר החדש של נשר, שרק לאחרונה נכנס לתפקידו, טרם השתתף בדיונים בנושא בתי הזיקוק".


עיריית קרית אתא: "האירוע לא דווח כלל לעירייה, לא במהלכו ולא בסיומו והעירייה ביקשה את פרטי המקרה על מנת שנוכל לבחון את התייחסותנו לנושא. עמדת ראש עיריית קרית אתא בנושא בז"ן אחידה במשך שנים: כי יש להעתיק את את מכלול המפעלים המסוכנים ממפרץ חיפה לאזור מרוחק מאזורי מגורים.מדובר בתהליך ארוך ומסובך שעל המדינה להתחיל בתיכנונו. עד אז, לא ניתן להשאיר את המציאות כפי שהיא, מדובר במתקנים שחלקם מיושנים ויש צורך לחדשם על מנת שיעמדו בתקני בטיחות מחמירים לטובת הציבור. השאיפה המרכזית היא להעתיק את המפעלים מן האזור ולמנוע סכנה מהציבור".

עוד בעניין בז"ן חיפהיש לכם סקופ? כתבו ישירות לסמר: samar.haipo@gmail.com

תגובות במערכת התגובות של חי פה

חזור אל חדשות