ליאב סולומוביץ בן 34, מהנדס, ספורטאי בנשמה וכמעט עיוור: החלום שלי זה להשתתף באולימפיאדת הנכים ב2020 בטוקיו

ליאב סולומוביץ

ליאב  הוא ספורטאי פראלימפי שמעונין להשתתף באולימפיאדת הנכים (המשחקים הפראלימפיים) ב-2020. שוחחתי עם ליאב וגיליתי אדם רהוט, פיקח, שנון ומצחיק. הנה סיפורו מעורר ההשראה!

 

ליאב סולומוביץ' יש "תסמונת אשר" זו תסמונת נדירה שגרמה לו לאבד את חוש הראיה, השמיעה ומלווה קושי בשיווי המשקל. למרות כל זאת, ליאב סיים בהצלחה מרובה תואר ראשון  בטכניון ותואר שני MBA באוניברסיטת תל אביב והוא עוסק בריצה בסיוע מלווה.

ליאב עבר ניתוח שתל בבית חולים בני ציון בחיפה שעזר לו בשמיעה. כיום הוא מנסה לגייס מימון, על מנת שיוכל להשתתף באולימפיאדת הנכים ב2020 בטוקיו.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

בגיל 4 התחיל ליאב להרכיב מכשירי שמיעה וכך למד לתקשר ולדבר עם הסביבה. במהלך השנים התחרש לחלוטין ולכן החליט לעבור ניתוחים להתקנת שתלים בראשו. השתלים הפכו אותו מאדם חירש, שאינו מתקשר עם הסביבה, לאדם שיכול להבין דיבור ולתקשר עם הסביבה.

בגיל 15 עבר ליאב בדיקת ראייה שגרתית אצל רופא עיניים, שבמהלכה גילה כי שדה הראיה שלו הולך אט אט ומצטמצם, עד כדי כך שברבות הימים ייאלץ ללכת עם מקל נחיה (היום, לצערנו, התממשה התחזית הרפואית וליאב אכן נעזר במקל נחיה). לקויות הראיה והשמיעה נובעות מתסמונת הקרויה "תסמונת אשר" – תסמונת גנטית שגורמת לחירשות, עיוורון ולעתים גם לחוסר בשיווי משקל.

למרות הקשיים הגדולים הניצבים אל מול ליאב, דווקא האתגרים שניצבו מולו הם אלה שהעצימו את תחושת הסיפוק בהתגברות על המכשולים וכך מצא את עצמו מסיים תואר ראשון בהנדסה בטכניון ותואר שני במנהל עסקים באוניברסיטת תל אביב.

לפני 7 שנים, החל ליאב את צעדיו הראשונים בתחום הריצה, תחום ששינה את חיו. עם השיפור בריצה, גילה ליאב שהוא רץ מהר למרחקים קצרים וכך קבע שיא לאומי לעיוורים במרחק של 800 מטרים, במהלך תחרות האתלטיקה הראשונה בחייו.

בהמשך השתתף וייצג את מדינת ישראל באליפות אירופה בשנת 2016 במקצים של 400 ו-200 מטרים עם תוצאות היסטוריות עבור המדינה. מאז תוצאותיו רק הלכו והשתפרו…

לכל אתלט יש קשיים, אך כשמצרפים לכך את הלקויות, מבינים שליאב מתמודד עם לוגיסטיקה לא פשוטה. ליאב גר בקרית חיים ועובד ברמת גן כך שהוא מתחיל את היום בשעות מוקדמות 4-5 בבוקר. היום שלו מתחיל עם אימון ריצה, יחד עם מלווה. משם הוא ממשיך לעבודתו ברמת גן ואז, לעת ערב, הוא יוצא שוב לאימון עם מלווה.  מהלך האימון כולו מתרחש בעזרת מלווה, כאשר הרץ העיוור ומלווהו קשורים זה לזה בפרק כף היד. באמצעות הקשר, מרגיש ליאב את הכיוון אליו יש לפנות בזמן הריצה.

לא קל להיות מלווה של ליאב, מכיוון שתפקיד זה מצריך כושר גופני מעולה וגם הבנה טובה בהנחיית רץ עיור על מסלול, לכן, כמו כל דבר בחייו יוצאי הדופן של ליאב, גם קבוצת המלווים שלו הוא סיפור יחיד במינו בארץ… מדובר בקבוצה שבנויה מאתלטים מקצוענים בהווה ובעבר שייצגו את המדינה באליפויות ואף במשחקים האולימפיים.

ליאב אומר בהתרגשות לחי פה: "החלום הגדול שלי הוא לייצג את המדינה במשחקים הפראלימפיים בטוקיו 2020, ואני מאמין שיש לי את היכולת והנחישות הנדרשת, כדי להגיע לכך, אך לשם כך אזדקק לכל עזרה אפשרית ולסיוע עבורי ועבור צוות האימון והליווי שלי על מנת שנוכל להתאמן, לממש את הפוטנציאל ולייצג את המדינה בכבוד".

 

ליאב סולומוביץ

ביוני הקרוב ליאב יטוס לייצג את מדינת ישראל בגרנד פרי בצרפת ולאחר מכן באוגוסט באליפות אירופה בברלין (אירוע מרגש כשלעצמו מאחר שליאב הוא נכד לניצולי שואה).
עם זאת, הוא עדיין מתמודד עם קשיים כגון חוסר תמיכה, הקושי הקיים בשילוב האתלטיקה עם העבודה ולעיתים מחסור במלווים. למרות הכל הוא לא מוותר לעצמו, אלא מוצא פתרונות יצירתיים ומתאמן כמה שרק אפשר כדי להשיג את מטרותיו הבאות: השגת תוצאות יפות באליפות אירופה הקרובה וקביעת הקריטריונים לאליפות העולם בשנה הבאה והמשחקים הפראלימפיים בטוקיו 2020.

ליאב סולומוביץ

כיום עובד ליאב לפרנסתו בתפקיד של אנליסט בחברת הביטוח "הראל".

ליאב הוא דמות מעוררת השראה, גם כאדם המתמודד עם לקויות, גם כספורטאי וגם באופן כללי כאדם המציב לעצמו מטרות ומשיג אותן תוך כדי התגברות על כל הקשיים שבדרך.

ליאב מתמודד עם קשיים כגון חוסר תמיכה, הקושי הקיים בשילוב האתלטיקה עם העבודה ולעתים מחסור במלווים. לאחרונה נוצר קשר בין ליאב למכללת יוזמות בראשות תמיר ויקרת פלג אשר מסייעת לו במערך האימונים. כך, בדרכים יצירתיות הוא מוצא פתרונות, לא מוותר לעצמו ומתאמן כמה שרק אפשר בדרך להשיג את מטרותיו הבאות: השגת תוצאות יפות באליפות אירופה הקרובה וקביעת הקריטריונים לאליפות העולם בשנה הבאה והמשחקים הפראלימפיים בטוקיו 2020.

 

אנחנו בחי פֹּה נמשיך ללוות אותו במסלול חייו הספורטיביים יוצאי – הדופן!

לא ניתן להגיב