נשים ופוליטיקה – איך תראה מועצת העיר הבאה של חיפה?

דבר אחד בטוח - במועצת העיר הבאה יהיה רוב גברי כמו בכל המועצות בעשרות השנים האחרונות. ועדיין מי שמכניס עניין לישיבות המועצה הן כמעט תמיד הנשים, שתוקפות ועומדות על שלהן

חדווה אלמוג: סגנית ראש עיריית חיפה

חדווה אלמוג ממלאת מקום ראש העיר ומחזיקת תיק ההנדסה. בשנים האחרונות חדווה אלמוג שותפה לקבלת ההחלטות על צביונה של חיפה, חלוקת המשאבים בעיר ונותנת מענה לתושבים כמחזיקת תיק ההנדסה. בשבועות האחרונים התפרסם כי יהב ויו”ר סיעת הצעירים – יש עתיד שי אבוחצירא עתידים לאחד את הסיעות. כתוצאה מכך לא היה ברור מה המקום לו תזכה אלמוג, והאם הוא יהיה ריאלי. על אף הדחייה במסיבת העיתונאים המשותפת מסתמן כי אלמוג תקבל את המקום השלישי (לאחר יהב ואבוחצירה), מה שאומר שהסיכויים לראות אותה גם במועצת העיר הבאה גדולים.

1. מה השינוי, שהיית רוצה לראות בחיפה בעשור הקרוב? האם לדעתך יש דברים בעיר שראוי לשמר?

הייתי שמחה לראות יותר נשים יושבות ליד שולחן מועצת העיר. עשינו בשנים האחרונות מפגשים וקורסים עם יועצת ראש העיר במטרה לעודד נשים להצטרף לפעילות ציבורית, סיכמתי איתן על דרך עבודה בקדנציה הבאה, מאמינה שנמשיך ליצור שינוי בנושא.  יש נושאים רבים שעומדים על סדר היום שלי בנושא תכנון ובניה שקשור לסיום כל הסקרים של השימור ועיסוק בנושא על ידי תערוכה בנושא. נושאים נוספים הקשורים למרחב הציבורי והנגישות בעיר. קידום נושא ספורט הנשים בעיר, בשנים האחרונות נעשית מהפיכה בנושא על ידי קידום כדור רשת , נפתחו עשרות קבוצות לכל הגילאים . קבוצת הכדורעף נשים ממשיכה להגיע לשיאים על ידי ניצחונות והבאת גביעים לחיפה. פיתוח כדורסל נשים בעיר , שעדיין לא הצלחנו.

המשך פיתוח רשת מעונות יום בעיר, מתוך תפיסת עולם של מתן הזדמנות שווה לשני בני זוג לצאת לעבודה. כיום בכל שכונה חדשה מוקם מעון יום ובשכונות ישנות קיימת תכנית לשיפוץ המעונות. המשך קידום שכונות חדשות תוך תשומת לב למרחב האורבני המתאים לעשורים הבאים.
וכמובן פיתוח חזית הים העירונית אשר תהפוך את העיר לעיר תיירותית.
יש הרבה דברים שצריך לשמר: פיתוח המרחב הציבורי של גני משחקים, לשמר את חופי הים ואת מרכזי הבילוי החדשים.

2. לנשים יתרונות רבות בהנהגה ומנהיגות. האם ריבוי נציגות ציבור בחיפה יתרום לדעתך לשיפור מצב העיר?

אני בטוחה ששילוב מספר רב יותר של נשים במועצת העיר יכולה להביא לשינוי מרענן, אני די סקפטית בנושא מכיוון שרוב הרשימות הנכנסות למועצה מורכבות מ1-3 חברים ואם לא עומדת אישה בראשם הסיכוי נמוך לצערי, לשמחתי ברשימת ראש העיר בקדנציה האחרונה מתוך 4 חברים-3 הינן נשים.

 

סיגל ציוני במועצת העיר חיפה 6.3.2018 (צילום – ירון כרמי)

סיגל ציוני – חברת מועצה מסיעתו של יהב. נחשבת ל”אימא של הילדים בעיר”.  בתפקידה הקודם כיו”ר וועד ההורים היישובי וגם בתפקידה הנוכחי כחברת מועצת עיר דאגה לילדים ולהורים. ציוני מנהלת את מינהלת ההורים בעיר, ובמסגרת זו היא דואגת להרצאות ללא עלות להורים במספר שלוחות. לקראת הבחירות הבאות והאיחוד הצפוי עם סיעת יש עתיד – הצעירים של חיפה, לא ברור האם היא תתמודד כחלק מהסיעה המשותפת או בסיעה אחרת. מה שבטוח הוא שגם אם היא לא תהיה במועצת העיר, היא תמשיך לתת מענה להורים וילדים כי זה בדמה.

1.השינוי שהייתי רוצה לראות בעשור הקרוב ואפעל במלוא העוצמה והמרץ שזה יקרה הוא הפיכתה מיתוגה ומיצובה של חיפה כעיר למשפחה
החזון העירוני הזה בעצם נותן מענה הוליסטי מאגם ומאגד כל מה שתושבי העיר צריכים על מנת להשאיר כאן ולצעירים להקים כאן את ביתם : חינוך והשכלה גבוהה , רווחה וקהילה , פרנסה תעסוקה ועידוד יזמים ועסקים , קידום בריאות איכות חיים וסביבה , התחדשות עירונית ודיור , נוער וצעירים תיירות תרבות ופנאי

2.לנשים יתרונות רבים בהנהגה ומנהיגות ויש בהחלט מקום שכמה שיותר נשים מובילות ומשמעותיות ישמשו כנציגות ציבור ויתרמו לשיפור העיר

3.הדבר הראשון שאעשה בקדנציה הבאה לצד תוכניות עבודה שהכנתי בתחומים נוספים הוא פרוייקט חדש שאני עומדת להוביל בשם חצ״ב – חיפאים צעירים במדים
מבדיקת שטח שערכתי אין חיבור וקשר עם צעירים שסיימו את לימודיהם התגייסו לצה״ל או לשנת שרות בתקופה זאת חל סוג של ניתוק ואין רצף שרותים עירוניים לצעירים הללו שהם תושבי העיר
מדובר בתקופה קריטית בה העיר מפסידה את הילדים הצעירים שלנו שזולגים לערים אחרות . אפעל לרה ארגון מערכתי והקמת יחידה ומענה עירוני שיהיה אחראי לקיום הקשר הרצוף עימם ומתן מענה וליווי צמוד לכל פנייה בעת שרותם הצבאי כולל פתרון בעיות במהלך השרות וסיוע מול משרדי הממשלה השונים ועם שחרורם מתן סל הטבות מחבק ומיוחד כולל הכוונה למוסדות להשכלה גבוהה בחיפה והשמה בעבודות מועדפות בתוך העיר .

יוליה שטראים, סגנית ראש עיריית חיפה במצעד הוטרנים בחיפה – 4/5/2018 (צילום – אדיר יזירף)

יוליה שטראים – סגנית ראש העיר. בבחירות הקרובות תתמודד לראשונה בראש סיעה עצמאית ולא כחלק ממפלגתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן. שטראים פעלה רבות לטובת עולים מחבר העמים וסייעה להם במהלך הקליטה בעיר. היא גם עודדה עלייה לישראל בכלל ולחיפה בפרט מכל חבר העמים ובמיוחד מאוקראינה לאור המצב הביטחוני שם. שטראים ממשיכה לפעול ולסייע לעולים גם כשהם כבר לא עולים חדשים, וכתוצאה מכך זוכה לתמיכה גדולה אצלם. היא גם ניהלה פרויקט, שמטרתו לצמצם את האלימות בבתי הספר בעזרת מדריכים בכל אחד מבתי הספר, שפועלים על מנת לשפר את האקלים הבית ספרי.

שטראים מסרה לחי פה:

1. במסגרת תפקידי כסגנית ראש העיר, אני אחראית על תיק העלייה והקליטה, תיק התיירות והרשות העירונית למאבק באלימות, סמים ואלכוהול. במסגרת זו אני רואה לנכון לשמר את המודל החיפאי המוצלח להבאת עולים לעיר וקליטתם בה. כמו כן יש צורך בהמשך תהליך פיתוח התיירות המואץ בעיר, בדגש על בניית מלונות נוספים, הארכת שדה התעופה והפיכתו לבין לאומי ויצירת אטרקציות תיירותיות. דרך חיזוק התיירות בעיר נוכל להגדיל את היצע העבודה במגוון מקצועות.

2. חיפה היא עיר של שיוויון בין מגזרים שונים, תרבויות שונות, אמונות שונות ומגדרים שונים. ככזו הייצוג הנשי בה הוא יציב, חשוב והכרחי. לצד החשיבות שבייצוג הנשי חשובה העשייה הנשית והאפקטיביות של הנציגות במועצת העיר. יש צורך לבחון מנהיגות ועשייה ולא להצביע לאישה, רק בשל היותה אישה. לצערי גם בקדנציה האחרונה, היו נשים הן בקואליציה והן באופוזיציה אשר עסקו רק בקידום האג’נדה שלהן ולא מעבר.

3. יש לי מספר רעיונות חדשים, אך לפני הכל אמשיך בקידום נושאים קיימים.
כרגע אני עסוקה בקידום שתי הצעות חדשות לסדר יום. הראשונה תסדיר את נושא קיום ההפגנות בעיר, כך שלא יותרו הפגנות באזורי תיירות ובמתחמי בילוי. ההצעה השנייה נועדה לקדם קיום חתונות אזרחיות בבניין העירייה, כפי שמקובל בערים מערביות רבות בעולם.

שרית גולן שטיינברג

שרית גולן שטיינברג התמודדה בבחירות בשנת 2013 לצידו של יעקב בורובסקי. במהלך הקדנציה, בורובסקי פרש והחליף אותו יעקב פיינגולד. בבחירות הקרובות תתמודד גולן שטיינברג בראש סיעה עצמאית ותודיע בעוד מספר שבועות במי היא תומכת לראשות העיר. במהלך הקדנציה, גולן שטיינברג חברה לראש העיר המכהן יונה יהב ולקואליציה. היא הייתה פעילה מאוד בנושאי איכות סביבה וסיוע למשפחות צעירות. היא גם פעלה רבות על מנת לצמצם התחדשות עירונית בשכונת כרמליה ולהביא לאישור פרויקטים חדשים רק בכפוף למדיניות ברורה.

1. מה השינוי, שהיית רוצה לראות בחיפה בעשור הקרוב? האם לדעתך יש דברים בעיר שראוי לשמר.

הייתי רוצה לראות את חיפה חיה יותר, נקיה יותר ועם הרבה יותר מרחבים ירוקים במקום תעשייה מזהמת. במילים אחרות, לצבוע את האפור בצבעים שמחים כיאה לעיר היפה בארץ המפגישה את ההר עם הים. הייתי משמרת האנשים הטובים של העיר הזו. חיפה מאפיינת בתושבים הדואגים זה לזה. אין פעם שלא קיבלתי אינספור פניות למבצעי תרומות שארגנתי. יש תחושה עמוקה של קהילתיות שאותה חייבים לשמר.

2. לנשים יתרונות רבות בהנהגה ומנהיגות. האם ריבוי נציגות ציבור בחיפה יתרום לדעתך לשיפור מצב העיר?

חייבים לעודד יותר ויותר נשים להתמודד למועצה ולראשות העיר. נשים מתאפיינות לרוב באינטליגנציה רגשית גבוהה מה שמאפשר להן לקבל החלטות מושכלות ומאוזנות. נשים בעלות יכולת לראיה רחבת וכמובן, מסוגלות לבצע מיליון דברים בו זמנית. ככל שיהיו יותר נשים מנהיגות, העיר תנוהל טוב יותר. סדרי העדיפויות יהיו נכונים יותר.
3. מה הדבר הראשון שתעשי כחברת מועצת עיר? אמשיך בכל הכוח לעשות את מה שעושה היום: קידום איכות הסביבה, חינוך, תכנון ובניה, תרבות ורווחה.

עינת קליש רותם במועצת העיר (צילום – עומר כרמי)

עינת קליש רותם – מתמודדת בפעם השנייה על ראשות העיר.
קליש רותם עדיין לא פרסמה את רשימתה, ולכן עדיין לא ברור באיזה מקום תשובץ מי שהיום מספר 2 שלה, חברת המועצה טלי משולם איטח. קליש רותם נמצאת בקמפיין בחירות כבר מספר שנים ומבצעת חוגי בית בחיפה. בבחירות של 2013 קליש רותם וסיעתה היו הפתעת הבחירות וזכו ל-3 מנדטים. היום קליש רותם נמצאת במקום אחר אחרי 5 שנים של עשייה כחברת מועצת עיר עבור תושבים. הסקרים האחרונים שפורסמו בתקשורת המקומית והארצית מראים שיש לקליש רותם תמיכה לא מבוטלת, אבל יש עוד 5 חודשים לבחירות והכול עוד יכול לקרות.

טלי משולם איטח

טלי משולם איטח משולם איטח הכניסה הרבה צבע ועניין לישיבות מועצת העיר בשנים האחרונות והייתה כמעט חברת המועצה היחידה שלא התביישה להעביר את הביקורת שלה על האופן בו העיר מתנהלת ועל ראש העיר יונה יהב.  משולם איטח לא היססה כשקראה ליהב “חבר המועצה יהב” ולא ראש העיר ושוב ושוב דרשה ממנו להתחייב תוך כמה זמן הוא ייתן מענה לתושבים. היא כעסה במיוחד כשתושבים בשכונת מגוריה נווה דוד לא קיבלו מענה למצוקתם, לטענתה, והתושבים הגיעו לחזק אותה ולתמוך בה כשהיא העבירה את הביקורת שלהם בישיבות.

 

 

גילה זמיר

גילה זמיר – זמיר מתמודדת בראש רשימה עצמאית לראשונה. לצידה ברשימה מתמודד גם הרב הקונסרבטיבי דובי חיון. הסיעה שמה דגש על פעילי השכונות.

מה השינוי, שהיית רוצה לראות בחיפה בעשור הקרוב? האם לדעתך יש דברים בעיר שראוי לשמר.
השינוי נדרש הוא בתפיסת התושבים את העיר והדימוי החיפאי: כיום החיים של התושבים מצטצמים לרדיוס קטן של אזור מגוריהם. אין תחושת עיר גדולה והמסר של דור ההורים לדור הצעיר הוא ללכת מכאן כי זו עיר ללא עתיד.
רוב החיפאים לא באמת מכירים את העיר ולא מחוברים לסיפור ההסטורי שלה. מבחינתם -כל עוד נוח בשכונה שלהם זה בסדר. אבל אין חיבור לוקאל פטריוטי אמיתי.
אני שואפת שהחיפאים והחיפאיות יהיו מחוברים לעיר על כלל חלקיה ורובעיה, יראו בחיפה מקום לגדול, ליזום, לחיות חיים מלאים וליצור את העתיד עבור הדורות הבאים. עיר המאפשרת לתושביה היצירתיים, להגשים בה חלומות ויוזמות לטובת עצמם ולטובת הכלל.

2. לנשים יתרונות רבות בהנהגה ומנהיגות. האם ריבוי נציגות ציבור בחיפה יתרום לדעתך לשיפור מצב העיר?

תלוי באלו נשים מדובר. המילה ״אישה״ חייבת להכיל את התוכן הנשי-מנהיגותי ההולם. יש כיום ייצוג נשי בשלטון המקומי בחיפה, אולם אלו נשים שכפופות למרות גברית ללא טביעת אצבע ואמירה עצמאית, או נשים המאמצות התנהגות גברית בוטה, אגרסיבית, גובלת באלימות מילולית ואינה מעניקה את הערך המוסף המנהיגותי -נשי שחסר כאן.

3. . מה הדבר הראשון שתעשי כחברת מועצת עיר?

לחיפה אין נציגים בכנסת ואין מי שיקדם אותה. (כחלון לא מייצג אותה באמת). בכל שנות פעילותי הסביבתית והחברתית לא ראיתי גורם שיפעל עבור העיר מתוך הממסד המקומי. ראיתי את הפסיביות והרפיסות של יונה יהב שאפשרה לגורמי חוץ לעשות לחיפה נזקים נוראיים. כאשר מדי פעם נקט בצעד כלשהו, לדעתי הוא פעל בהתאם לשיקולים צרים ואישיים שהזיקו קשות לעיר וקידמו את הקמת הפולינום, הגדלת בז״ן, הגדלת הזיהום, חשמול עילי של הרכבת וחסימת חזית הים, הקמת הנמל הפרטי ועוד.
מי שהזיזו כאן את העניינים באמת, שברו את השתקת התקשורת וקידמו את התודעה הציבורית והתקשורתית, אלו בעיקר פעילות נחושות שמוטטו את אסטרטגיית הפעולה של יהב וגרמו לו להיגרר למאבק -מאוחר מדי. לאחר שהנזקים נעשו כבר.
בשנתיים האחרונות בעבודתי בכנסת אני רואה ראשי רשויות המגיעים מדי שבוע לקדם את יישובם. יהב או נציגיו, לא נוכחים בישיבות ועדות כנסת חשובות עבור חיפה ועתידה. ראשי הועדות לא פעם שאלו מדוע והתרעמו על כך
במהלך כהונת יהב, הוא שכר שירותי לוביסטים בשכר עתק של עשרות אלפי שקלים לחודש: מיכה חריש, אבי בניהו. כמעט שכר את קרוב משפחתו ליאור חורב ורק רעש ציבורי מנע את שכירתו של הנ״ל. כל אלו לא תרמו לנו כלום והציבור שילם הון עתק בלי לקבל שירות או הסבר.

עם כניסתי למועצת העיר, אפעל ליצירת צוות לובינג מקצועי של נציגים חיפאיים, שייצג ויקדם בנחישות את חיפה בכנסת ובכל פורום בו מקדמים החלטות וצעדים אופרטיביים המשפיעים על מציאות החיים שלנו. הצוות יקדם אסטרטגית ותודעתית את חיפה ויגרום לה להיות נוכחת ונספרת ממקום של כבוד לתושבי חיפה ועתיד העיר כולה, כעיר לאנשים החיים בה וכעיר בעלת חשיבות והשפעה ארצית ובינלאומית.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.