דרושים: 4 תלמידים, שעולים לכיתה ג' ורוצים ללמוד בבית הספר רוממה

הורים בבית ספר ניגונים רוממה מעוניינים להימנע ממצב של איחוד של שתי כיתות ב' לכיתה ג' אחת גדולה, ולשם כך הם מחפשים 4 תלמידים חדשים. מדובר בתופעה מוכרת במספר בתי ספר בעיר, אבל בפתרון חדשני.

אקטיביזם חברתי יצירתי:

לראשונה בחיפה, הורים של בית ספר רוממה פונה להורים בכל רחבי העיר על מנת למצוא 4 תלמידים שיצטרפו לבית הספר ובכך ימנעו צירוף שתי כיתות לכיתה אחת. על פי נהלי משרד החינוך, בכיתה יהיו עד 40 תלמידים, כלומר התלמיד ה-41 יגרום לפיצול של הכיתה לשתי כיתות קטנות, בנות 20 ו-21 תלמידים.

כך, אם יש בבית הספר שתי כיתות קטנות בשכבה, ובמהלך השנה מספר ילדים מודיעים כי הם עוזבים את בית הספר בסוף שנת הלימודים, לקראת שנת הלימודים הבאה מאחדים את שתי הכיתות לכיתה אחת גדולה, שיהיו בה קרוב ל-40 תלמידים.

בבית ספר רוממה זקוקים ל-4 תלמידים, שעולים לכיתה ג', כיון שיש להם 37 תלמידים בשכבה, וצירופם של 4 התלמידים החדשים יביא את מספר התלמידים ל-41, ואז יישארו שתי כיתות לימוד קטנות.

יש לציין, שהורים בבית הספר רוממה הם לא היחידים, שמתמודדים עם הבעיה. גם בבית הספר אינשטיין, למשל, נהגו לאורך שנים לצמצם 3 כיתות ב' ל-2 כיתות ג'. מדי שנה ההורים היו נאבקים על הכוונה לצמצם ולאחד כיתות ולהגדיל בכך את מספר התלמידים בכיתה, אך כיון שמדובר בהוראה של משרד החינוך, מאבקם לא נשא פרי. מה שכן, בית הספר במקצועות ליבה הוסיף מורים, כך שגם אם היו 2 כיתות גדולות יותר, היו מקצועות שהתלמידים למדו באופן קבוע בקבוצות קטנות יותר.

"לפני שנה הודיעו לנו מבית הספר שהכיתה של הבת שלי תאוחד עם הכיתה המקבילה", אומרת לחי פֹּה אימא לתלמידה בבית הספר רוממה, "מכיתה א' הבת שלי למדה בכיתה של 22 תלמידים, וכמובן ההורים היו מאוד מרוצים מכמות התלמידים ומתשומת הלב שכל תלמיד קיבל כתוצאה מהכיתה הקטנה. ללא ספק, בכיתות א'-ג' מאוד משמעותי שיש כל כך מעט תלמידים וזה משפיע מאוד על האווירה בכיתה.

בסופו של דבר, כמה תלמידים עזבו ומספר התלמידים בשתי הכיתות היה פחות מ-40. בהתחלה חששנו מאיחוד שתי הכיתות ולא היינו בטוחים איך זה יהיה בשביל הבת שלנו, שרגילה ללמוד מתחילת כיתה א' בכיתה קטנה, אבל בית הספר הלך לקראתנו וחלק מהשעות נלמדות בקבוצות קטנות ולא בכיתה של 40 ילדים. יותר מזה, אני באופן אישי ראיתי בזה יתרון חברתי גדול. כשלומדים בכיתה של 22 ילדים יכולות להיות בכיתה 10 בנות, ואז קשה יותר להכיר חברות. היום, כשהכיתה היא 40 תלמידים או טיפה פחות לבת שלי יש שפע של בנות לבחור מהן עם מי היא רוצה להתחבר. ובאמת, מאז ששתי הכיתות התאחדו יש הרבה קשרים חברתיים בין הילדים, שלא היו, כשהילדים למדו בשתי כיתות. ברור לי הניסיון של ההורים לשמור על שתי כיתות קטנות, אבל בעיניי זה לא שחור ולבן".

הורים בבית ספר רוממה הפיצו את הקול הקורא הרצ"ב על מנת לאתר תלמידים, שיסייעו לשמור על שתי כיתות קטנות. הם מקווים שיהיו הורים שיהיו מוכנים לשלוח את הילדים מחוץ לאזור הרישום תמורת הסיכוי ללמוד בבית ספר משפחתי המחנך למצוינות:

"זכינו בבי"ס משפחתי, חם עם צוות מורים מקצועי המחנך להישגיות ומצוינות. בזכות היותו בי”ס שכונתי, מתאפשר לצוות המורים להתמחות בתפירת חליפה חינוכית מותאמת לילד (בניגוד לפס ייצור ציונים) דבר שמביא להישגים רבים לצד רווחה רגשית בקרב ילדינו. אנו ההורים של ילדי בי"ס ”רוממה ניגונים” הממוקם בלב שכונת רוממה החדשה, מבקשים לשמור על הייחודיות, על הכיתות הקטנות, על הפניות של הצוות המדהים להעמיק ולהשקיע בכל ילד כפרט.

לצורך כך ולאור המדיניות המאפשרת רישום גם מחוץ ל"אזורי הרישום" אנחנו מחפשים עד 4 ילדים העולים לכיתה ג' בשנה”ל הקרובה ואשר הוריהם מוכנים להשקיע עוד כמה תחנות אוטובוס בשביל חינוך איכותי ממוקד תלמיד להצטרף לבית החם שלנו".

לא ניתן להגיב