בתי ספר מובילים בעיר חיפה מעלים את ערך הנדל"ן בקרבתם | הסטארטאפ RealX.co.il

בדיקה בחיפה מעלה כי בתי הספר נופים ברמת בגין, רמב"ם ויזעאליה בנווה שאנן, מוריה באחוזה ובן גוריון ברוממה הישנה מעלים באופן משמעותי את מחירי הדירות באיזורי הרישום של בתי הספר

הסטארטאפ RealX בדק את מחירי הדירות המשפחתיות באזורי בתי הספר הטובים ביותר בערים הגדולות. מהבדיקה עולה, שבתי ספר מובילים בעיר מעלים את ערך הנדל"ן בשכונה (באזור הרישום לבית הספר).

הסטארטאפ RealX.co.il, המפעיל פלטפורמה למכירת דירות יד שניה, ערך דירוג של בתי הספר הטובים ביותר בערים הגדולות: תל אביב, חיפה, ירושלים ובאר-שבע, ובדק את מחירי הדירות המשפחתיות באזורי השיוך למוסדות הטובים ביותר. הדרוג נעשה בשקלול נתוני מיצ"ב, ממוצע ההישגים בלימודי עברית, אנגלית ומתמטיקה ותחושות התלמידים כלפי בית הספר.

מהבדיקה עולה שבית הספר היסודי הממלכתי המוביל בפרמטרים, שנבדקו, הוא נופים ברמת בגין. לפני כחודש ההורים בבית הספר השביתו את הלימודים באחד מימי השישי במחאה על הכוונה לפתוח 4 כיתות א' בשנת הלימודים הבאה. המחאה הזו היא פועל יוצא של העובדה שבית הספר נופים, שמנהלת אסתר גרינבוך, הוא אחד מבתי הספר המבוקשים בעיר והרבה זוגות הורים מעוניינים לשלוח את הילדים ללמוד בו.

הביקוש לבית הספר יוצר עומס-יתר עליו:

יש לכך השלכות רבות מעבר לעלייה במחירי הנדל"ן בשכונה. ראשית, מספר התלמידים בכל כיתה בבית הספר גבוה מאוד ביחס לשאר בתי הספר בעיר (מעל ל-35 תלמידים בכיתה). שנית, בגלל ריבוי התלמידים בבית הספר יש צפיפות במבנה בית הספר וכל חלל פנוי מנוצל. התוצאה שגם המסדרונות, גם הכיתות וגם החצרות עמוסים.

דבר נוסף הוא עומסי התנועה בקרבת בית הספר: מי שנוסע בשדרות אבא חושי יכול לראות בשעה 7:50 את כל ההורים, שמחכים לפנות לשכונה. לטענת הורים בבית הספר, מרוב שבית הספר מצליח בכל פרמטר (מיצ"ב, אקלים ועוד) הורים לילדים מחוץ לשכונה רוצים גם שהילדים שלהם ילמדו בבית הספר, מה שגורם לטענתם למצבת תלמידים גדולה עוד יותר.

על פי מדד מדלן מחירה הממוצע של דירת 4 חדרים בשכונת רמת בגין עומד על 1,603,000 ש"ח, גבוה משמעותית ממחירה הממוצע של דירת 4 חדרים בחיפה. לפני כחודשיים נמכרו בשכונה שתי דירות 4 חדרים. הראשונה נמכרה במחיר 2.3 מיליון ש"ח (97 מ"ר) והשנייה במחיר 1.925 מיליון (81 מ"ר). מחירי הדירות האלה גבוהים משמעותית ממחירי דירות בשכונות סמוכות. בנוסף, מאז שנת 2006 המחירים בשכונה (כמו גם בכל העיר) בעלייה, והשכונה יקרה משמעותית ביחס לשכונות אחרות. יחד עם זאת, לא ניתן להתעלם שלשכונה יש עוד יתרונות רבים, ולא ניתן לבודד משתנה אחד – בית הספר נופים – ולתלות את מחירי הנדל"ן הגבוהים רק בו.

בית ספר נוסף שזכה לציונים גבוהים הוא בית ספר בן גוריון ברוממה הישנה. המחיר הממוצע של יח"ד בעלת 4 חדרים על פי מדד מדלן הוא 1,311,000 ש"ח. בשכונה נמכרו בחודשים האחרונים מספר דירות ברחוב הפלמ"ח מפרויקט חדש במחירים גבוהים יחסית. דירת 5 חדרים נמכרה במחיר 2.5 מיליון ש"ח ודירת 4 חדרים במחיר 1.9 מיליון ש"ח. יש לציין כי גם לשכונת רוממה הישנה יש מעלות רבות לצד בית הספר כדוגמת המיקום של השכונה, שיכול גם הוא לתרום למחירים.

מחירי הדירות בנווה שאנן סביב בתי הספר רמב"ם ויזרעאליה

על פי הסטארטאפ RealX.co.il, שני בתי ספר יסודיים מעלים את מחירי הנדל"ן בשכונת נווה שאנן: בית הספר הממלכתי דתי רמב"ם ובית הספר יזרעאליה. בית ספר רמב"ם ממוקם ברחוב התיכון והוא משמש כמרכז לאוכלוסייה הדתית בשכונה. בבית הספר יש פעילות של תנועת הנוער בני עקיבא. לעומת בית ספר רמב"ם, בית הספר יזרעאליה נמצא בין הרחובות אבא הילל סילבר ורחוב חניתה ומגיעים אליו תלמידים ממורדות נווה שאנן (רחוב דרך יד לבנים) ומהרחובות חניתה, התיכון, הגליל ועוד.

בית הספר יזרעאליה בחיפה

בית ספר יזרעאליה זוכה להצלחה גדולה מאוד בשנים האחרונות ומשיג ציונים גבוהים מאוד במיצ"בים. יחד עם זאת, מחירי הדירות באיזור הרישום של בית הספר לא גבוהים יחסית. על פי מדד מדלן מחיר ממוצע של דירת 4 חדרים בנווה שאנן הוא 1,335,000 ש"ח.

בית הספר יזרעאליה שוכן בשכונת יזרעאליה (רבים רואים בטעות  ברחובות אבא הילל סילבר, ניסימבאום וחלקים מרחוב חניתה, חלק מנווה שאנן, אבל רחובות אלה הם דווקא חלק משכונת יזרעאליה).

על פי מדד מדלן, מחיר ממוצע של דירת 4 חדרים בקרבת בית הספר יזרעאליה עומד על 1,022,000 ש"ח. זהו מחיר נמוך משמעותית ביחס לשכונות אחרות. גם אם בית ספר יזרעאליה משיג ציונים גבוהים במגוון פרמטרים ונחשב לבית ספר טוב, ערך הנדל"ן בשכונה לא גבוה.

ב-30 שנה האחרונות שכונת נווה שאנן השתנתה. בשכונה יש יותר אוכלוסייה דתית וחרדית, וכפועל יוצא יש הרבה מאוד בתי ספר ויש גם הרבה מוסדות חינוך דתיים. חלק מהאוכלוסייה בשכונה מעיד כי הקשר בין התושבים בשכונה הוא טוב, אך יש גם כאלה שמתלוננים על מודעות והערות כלפי האוכלוסייה החילונית בשכונה.

בית הספר רמב"ם (צילום: נגה כרמי)

גם בית ספר מוריה השיג ציונים גבוהים מאוד במבחני המיצ"ב ובאקלים הבית ספרי. בית הספר שייך לזרם הממלכתי דתי ונמצא ברחוב מרדכי אנילביץ' בקריית אליעזר. המחירים בשכונה לא גבוהים ביחס לשכונות אחרות בעיר.

לא ניתן להגיב