סערה בעקבות הוראת מנהל בי”ח רמב”ם פרופ’ רפי ביאר לעובדים לדבר בשפה העברית בלבד

צוות רפואי: דבר עברית!

ערב חג הפסח הוציא פרופ’ רפי ביאר, מנהל בית חולים רמב”ם  בחיפה, לעובדי בית החולים הודעת חג שמח ובה תזכורת ששפת העבודה ברמב”ם היא עברית בלבד, זאת בעקבות תלונות שבביקורי בוקר ובישיבות סגל אנשים מדברים ביניהם שפות שונות (ערבית ורוסית) שאחרים לא מבינים במיוחד כשהשיח הוא ליד מיטת חולה א ליד מטופל. יש לציין כי אם המטופל או החולה דוברי שפה ערבית או רוסית הצוות הרפואי יכול לנהל איתם שיחה בשפת האם שלהם.

כיכר צים ובית החולים רמב”ם בחיפה (צילום: ירון כרמי)

הודעה זו עוררה סערה בקרב לא מעט אנשים שנדהמו מהודעה זו שכן כשליש מעובדי בית חולים רמב”ם הם ערבים בנוסף לרוסים ודוברי שפות נוספות שמטפלים במסירות ובאהבה בחולים ובבני משפחתם, שכאמור הופתעו מפרסום הודעה זו ובעקבותיה אף הועלו פוסטים ברשתות החברתיות כמו פייסבוק המתנגדים להחלטה זו ורואים בה סוג של גזענות ו/או אפליה.

בפניית מערכת חי פה להנהלת בית החולים הוסבר ונמסר: “ההוראה שניתנה היא הוראה לשפת העבודה במרחב הרפואי בלבד. זאת אומרת ששפת העבודה בזמן שמטופל פונה לרופאים, אחיות, ובין סגל בית החולים שפת העבודה היא עברית. כמובן שבמרחב הציבורי בישיבה בבית הקפה במתחם בית החולים, במעלית  או במסדרון הצוותים יכולים לדבר ביניהם בכל שפה שירצו (ערבית/רוסית וכל שפה אחרת) זה לא עניינו של אף אחד. בנוסף, כשמדובר במטופל דובר השפה הערבית או הרוסית והוא רוצה לדבר בשפת אמו אין שום בעיה או מניעה לדבר איתו בשפה הערבית או הרוסית. ושוב אנו מדגישים כי ההוראה היא בשפת העבודה בלבד”.

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. גוי שטרנברג אמר/ה

  החלטה נכונה ונבןנה. זה שפת ארצנו וידןעה לרוב האוכלוסיה. יש להקפיד על השפה העברית.

 2. אתי אמר/ה

  צודק מאה אחוז, פה זו מדינת היהודים וצריך לדבר רק עברית ומי שקשה לו שלא יעבוד פה, חוץ מזה אני מרגישה כמו בעזה כשמדברים ערבית כל הזמן אני לא נכנסת לשום חנות שעובדים ערבים ובטח ובטח לכ למסעדות שלהם.

 3. אבי שביט אמר/ה

  בוקר טוב, הפרופ’ בעיקרון צודק לחלוטין. אך חשוב מאד להבחין במגדר החולה. אם החולה הוא מבני דודנו, ואינו דובר עברית,אזי מאד חשוב שהרופא או הצוות סביבו ידבר ערבית. אך אם החולה הינו דובר עברית, חשוב מאד שהצוות המטפל כן ידבר בעברית. אותו עניין גם לגבי דוברי רוסית, במיוחד הזקנים שאינם מבינים עברית ואין מי שיתרגם להם. כנ”ל גם לדוברי אמהרית .
  חשוב ביותר, הפציינט צריך להבין את הצוות המטפל בו, מכל הבחינות.

 4. יוסי אמר/ה

  פרופ’ ביאר הוא צודק במאה אחוז שפת העבודה בעברית .וכל שאר השפות יהיו בין אדם לחברו.

הגיבו כאן לכתבה