המאבק על שמה הערבי של שכונת עין הים בחיפה עולה מדרגה: תושבים יהודים נגד היוזמה

הניסיון להחזיר את השם הערבי של עין הים, ואדי ג'מאל, שהיה שמה של השכונה עד הקמת המדינה, החל עוד בשנת 2006. בישיבת מועצה לפני 12 שנה אמר חבר המועצה עמל אסכנדר כי רק לגזענים מפריע שלצד השם העברי יופיע גם השם הערבי, ששגור בפי התושבים וחבל שבחיפה הדו קיום הוא רק סיסמא ולא אורח חיים.

מתחמם הוויכוח על שמה של שכונת עין הים. לצד התושבים המעוניינים שלצד שמה העברי של השכונה יופיע גם שמה המקורי הערבי, יש כעת גם תושבים הטוענים שבשכונת עין הים מתגוררים יהודים ציונים גאים, שמתנגדים להחזיר למרחב הציבורי את השם הערבי של השכונה.

כך הופיע שם  השכונה במפות לפני קום המדינה

מפת חיפה – 1943
השלט בכניסה לשכונת עין הים

אחד התושבים בשכונה פנה לפניות הציבור בעירייה על מנת לעדכן את העירייה ואת העומד בראשה כי העצומה עליה החתימו תושבים מעין הים הקוראת לצרף את השם הערבי לשם העברי אינה מקובלת עליו:

“אבקשך להעביר לגורמי העיריה השונים ובראשם לכבוד ראש העיר, כי בעין הים מתגוררים יהודים ציונים גאים, שדעתם אינה נוחה מהמגמה להחזיר לחיפה בכלל ולעין הים בפרט את הצביון הערבי של חיפה מהתקופה העת׳מאנית והמנדט. פנינו לעתיד, למודרניזציה ולקידמה. אנו ננקוט כל צעד חוקי על מנת למנוע שינוי המצב הנוכחי!
אנו נשקול קיום הפגנות בכפוף לחוק.  השקט, השלווה, שיתוף הפעולה והדו קיום קיים היום בעין הים בין כל תושביה על כל עדותיה, חיים בשלום וביחסי שכנות טובים, בכך אנו דוגלים ולכך אנו שואפים!
עם זאת ישנם גורמים קיצוניים המבקשים לערער את המצב ולהחזיר הצביון הערבי ולכך נתנגד באורח אקטיבי בכפוף לחוק”.

חבר המועצה לשעבר עמל אסכנדר: “זה ואדי ג’מאל, למי זה מפריע? רק לגזענים זה מפריע”

יש לציין, שעד הקמת המדינה, שכונת עין הים נקראה בשמה הערבי, וגם היום התושבים הוותיקים, יהודים וערבים עדיין מכנים אותה בשמה המקורי. היוזמה להחזיר את השם הערבי לצד העברי עלתה במועצת העיר עוד לפני 12 שנה (2006), אבל עד היום לא קרה דבר. לאחרונה החליטו מספר תושבים לקדם את היוזמה בעזרת עצומה בפייסבוק עליה חתמו רבים.

בישיבת המועצה, שנתקיימה בתחילת יולי 2006, טען חבר המועצה דאז ד”ר בוריס לזרוב שבכניסה לשכונת עין הים הוצב שלט עם שמה של השכונה בעברית ובערבית, על אף שוועדת השמות העירונית לא קיבלה החלטה לשנות את שמה של השכונה. יהב השיב לו, שהשלט כבר הוסר, והוספת שמה הערבי של השכונה ואדי ג’מאל הייתה לבקשת וועד השכונה. יהב הסביר שהוועד ביקש לכוון תושבים ליעד התיירותי והעירייה נענתה ולא הייתה כאן כוונה להחזיר את השם הערבי של השכונה.

בהמשך לדיון טען חבר המועצה דאז עמל אסכנדר כי “זה ואדי ג’מאל, למי זה מפריע? רק לגזענים זה מפריע”. הוא הוסיף שממילא התושבים בשכונה מכנים אותה ביום יום בשמה הערבי, ולכן הוא לא מבין למה לא ניתן שבשכונה יצויין גם השם הערבי. בסיום דבריו אמר אסכנדר, “אנחנו רק מדברים על דו קיום כסיסמא, לא כאורח חיים”.

חשוב לציין כי בשכונת עין הים חיים זה לצד זה בשקט ובאחווה יהודים וערבים. הם מקיימים גם יוזמות של פעילות משותפת במטרה לקרב לבבות ולהעמיק את הקשר בין היהודים והערבים בשכונה. 

 

תושבים יהודים וערבים משתפים פעולה בסיור “הליכות ג’יין” בשכונת עין הים בחיפה (צילום – ירון כרמי)

תושבים בשכונה התחילו להחתים על העצומה הקוראת להחזיר את השם הערבי של השכונה לפני חודש ויש כבר מאות חתימות. העצומה עתידה להיות מוגשת לעירייה לאחר חג הפסח. לטענת תושבים, הרצון לאזכור השם בערבית “ואד אל ג’מאל” לצד העברית “עין הים” הוא רצון שימור היסטורי של המקום ומדובר בעניין קהילתי היסטורי רחוק מהפוליטיקה ומאוד מצער שיש מי שלוקחים את הנושא לצדדים פוליטיים בין אם זה אחדים יהודים ו/או ערבים. בנוסף, לא מעט יהודים שגרו בשכונה בשנות ה 50 ו 60 מכירים את השכונה בשמה הערבי.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.