המאבק על שמה הערבי של שכונת עין הים בחיפה עולה מדרגה: תושבים יהודים נגד היוזמה

הניסיון להחזיר את השם הערבי של עין הים, ואדי ג'מאל, שהיה שמה של השכונה עד הקמת המדינה, החל עוד בשנת 2006. בישיבת מועצה לפני 12 שנה אמר חבר המועצה עמל אסכנדר כי רק לגזענים מפריע שלצד השם העברי יופיע גם השם הערבי, ששגור בפי התושבים וחבל שבחיפה הדו קיום הוא רק סיסמא ולא אורח חיים.

מתחמם הוויכוח על שמה של שכונת עין הים. לצד התושבים המעוניינים שלצד שמה העברי של השכונה יופיע גם שמה המקורי הערבי, יש כעת גם תושבים הטוענים שבשכונת עין הים מתגוררים יהודים ציונים גאים, שמתנגדים להחזיר למרחב הציבורי את השם הערבי של השכונה.

כך הופיע שם  השכונה במפות לפני קום המדינה

מפת חיפה – 1943
השלט בכניסה לשכונת עין הים

אחד התושבים בשכונה פנה לפניות הציבור בעירייה על מנת לעדכן את העירייה ואת העומד בראשה כי העצומה עליה החתימו תושבים מעין הים הקוראת לצרף את השם הערבי לשם העברי אינה מקובלת עליו:

"אבקשך להעביר לגורמי העיריה השונים ובראשם לכבוד ראש העיר, כי בעין הים מתגוררים יהודים ציונים גאים, שדעתם אינה נוחה מהמגמה להחזיר לחיפה בכלל ולעין הים בפרט את הצביון הערבי של חיפה מהתקופה העת׳מאנית והמנדט. פנינו לעתיד, למודרניזציה ולקידמה. אנו ננקוט כל צעד חוקי על מנת למנוע שינוי המצב הנוכחי!
אנו נשקול קיום הפגנות בכפוף לחוק.  השקט, השלווה, שיתוף הפעולה והדו קיום קיים היום בעין הים בין כל תושביה על כל עדותיה, חיים בשלום וביחסי שכנות טובים, בכך אנו דוגלים ולכך אנו שואפים!
עם זאת ישנם גורמים קיצוניים המבקשים לערער את המצב ולהחזיר הצביון הערבי ולכך נתנגד באורח אקטיבי בכפוף לחוק".

חבר המועצה לשעבר עמל אסכנדר: "זה ואדי ג'מאל, למי זה מפריע? רק לגזענים זה מפריע"

יש לציין, שעד הקמת המדינה, שכונת עין הים נקראה בשמה הערבי, וגם היום התושבים הוותיקים, יהודים וערבים עדיין מכנים אותה בשמה המקורי. היוזמה להחזיר את השם הערבי לצד העברי עלתה במועצת העיר עוד לפני 12 שנה (2006), אבל עד היום לא קרה דבר. לאחרונה החליטו מספר תושבים לקדם את היוזמה בעזרת עצומה בפייסבוק עליה חתמו רבים.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

בישיבת המועצה, שנתקיימה בתחילת יולי 2006, טען חבר המועצה דאז ד"ר בוריס לזרוב שבכניסה לשכונת עין הים הוצב שלט עם שמה של השכונה בעברית ובערבית, על אף שוועדת השמות העירונית לא קיבלה החלטה לשנות את שמה של השכונה. יהב השיב לו, שהשלט כבר הוסר, והוספת שמה הערבי של השכונה ואדי ג'מאל הייתה לבקשת וועד השכונה. יהב הסביר שהוועד ביקש לכוון תושבים ליעד התיירותי והעירייה נענתה ולא הייתה כאן כוונה להחזיר את השם הערבי של השכונה.

בהמשך לדיון טען חבר המועצה דאז עמל אסכנדר כי "זה ואדי ג'מאל, למי זה מפריע? רק לגזענים זה מפריע". הוא הוסיף שממילא התושבים בשכונה מכנים אותה ביום יום בשמה הערבי, ולכן הוא לא מבין למה לא ניתן שבשכונה יצויין גם השם הערבי. בסיום דבריו אמר אסכנדר, "אנחנו רק מדברים על דו קיום כסיסמא, לא כאורח חיים".

חשוב לציין כי בשכונת עין הים חיים זה לצד זה בשקט ובאחווה יהודים וערבים. הם מקיימים גם יוזמות של פעילות משותפת במטרה לקרב לבבות ולהעמיק את הקשר בין היהודים והערבים בשכונה. 

 

תושבים יהודים וערבים משתפים פעולה בסיור "הליכות ג'יין" בשכונת עין הים בחיפה (צילום – ירון כרמי)

תושבים בשכונה התחילו להחתים על העצומה הקוראת להחזיר את השם הערבי של השכונה לפני חודש ויש כבר מאות חתימות. העצומה עתידה להיות מוגשת לעירייה לאחר חג הפסח. לטענת תושבים, הרצון לאזכור השם בערבית "ואד אל ג'מאל" לצד העברית "עין הים" הוא רצון שימור היסטורי של המקום ומדובר בעניין קהילתי היסטורי רחוק מהפוליטיקה ומאוד מצער שיש מי שלוקחים את הנושא לצדדים פוליטיים בין אם זה אחדים יהודים ו/או ערבים. בנוסף, לא מעט יהודים שגרו בשכונה בשנות ה 50 ו 60 מכירים את השכונה בשמה הערבי.

12 תגובות
 1. א.א.חיפה אמר/ה

  איזה יופי .חיפה בשקט הערבים שולטים בעיר חיפה.אוי ואבוי לנו.מה קורה פה. היום זה עיר יהודית עשרים אחוז היו ערבים.יתכן שהיום השתלטו ערבים על שכונת עין הים. שיהודים ינסו לגור בשפרעם או בעיר ערבית.אף איד מהערבים לא יתן ליהודים לגור בשכונתם עיר ערבית. רק יהודים מכרו או השכירו בשכירות לגור ערבי. זאת הסיבה שיהודים לא רוצים שנם יגירו כי אחד מכיע ואחרין אלםחם ומחר יחליטו לשנות רחוב.רגע אחד מדוע איפשרו לשנות את שם הרחוב.מה כל תושבי חיםה אין להם דעה.חוצפה. איך עינת קלוש איפשרה להם. הכל קורה רק מאז שהיא ראש העיר.אוי ואבוי לא אתפלא שרק שראד העיר שלנו ערבי.חלום בלהות

 2. מויש אמר/ה

  ארץ ישראל לעם ישראל.
  העם הפולש הזה (פלשתינים = פולשנים) בעבר ידע את מקומו הטבעי. הבעייה היא אצלנו.

 3. יובל אמר/ה

  אסור בשום פנים ואופן לאפשר לערבים לשנות את שם השכונה לשמה הערבי מקום המדינה. מה יהיה הצעד הבא? שד' הציונות, מעלה השחרור וכו' יחזרו לשמותיהם הערבים מקום המדינה? זאת מדינה יהודית וציונית גאה והשמות יהיו עבריים בלבד.

 4. שולי אמר/ה

  ה"ציוני הגאה" הזקוף (עוד ליכודניק) לא רוצה "קידמה" – הוא רוצה חושך, פשיזם, לאומנות.

 5. צברית אמר/ה

  ציוני גאה??? אני בושה ונכלמת להיות ציונית כמוך. חשוך וגזען.

 6. מיכאל אמר/ה

  ברור זה מתחיל בלהחליף את שם השכונה ואז להחליף את שם המדינה , עם ישראל חיייייי וקייים 🇮🇱🇮🇱🇮🇱🇮🇱🇮🇱🇮🇱🇮🇱🇮🇱

 7. מיכאל אמר/ה

  ברור זה מתחיל בלהחליף את שם השכונה ואז להחליף את שם המדינה , עם ישראל חיייייי וקייים 🇮🇱🇮🇱🇮🇱🇮🇱🇮🇱🇮🇱🇮🇱🇮🇱🇮🇱🇮🇱🇮🇱🇮🇱🇮🇱🇮🇱🇮🇱🇮🇱🇮🇱

  1. שולי אמר/ה

   גם אף אחד לא מבקש 'להחליף' את שם השכונה, רק לצרף אותו לשם העברי. אבל זה יותר מדי בשביל לאומנים. לאומנים=אסון.

 8. שולי אמר/ה

  אויש
  כמה טימטום כמה רשעות וכמה לאומנות!

 9. אפרים מנחם ליברמן אמר/ה

  למען שלום בית , ומה יותר חשוב מן השלום — מה הבעיה שיהיה רשום : שכונת עין הים, לפנים היה שמה "ואדי ג'מאל" — חישבו על זה !
  הרי חיפה , משמשת אחת הדוגמאות לדו קיום , לחיים בשלום של יהודים וערבים , וטוב שכך !
  גדול השלום !
  הרי יהודים חיו בשלום לפני מלחמת העצמאות , ברחוב השומר , ברזילי ועוד שם ששכחתי — בשכנות טובה ,עם אחינו הערבים , אני אומר אחינו — ולא בני דודנו — כי אנחנו אחים מן האב — אברהם אבינו,עליו השלום ! ו ה ש ל ו ם , הלואי , ע ל י נ ו ! ! !

 10. ישראלי אמר/ה

  ברור שכל דבר זה גזעני…גם להפוך את השם של ישראל לפלסטין זה גזעני לא?
  פשוט פטתיים!

 11. נ אמר/ה

  ויום אחרי שהיא תהפוך לואדי ג'מאל, משפחת ג'מאל תבוא ותדרוש את הבעלות על השטח שלה, כי הם אלה שבנו והציונים התנחלו על הקרקעות שלהם!
  בושה לעיר חיפה!!!! בושה למדינת היהודים.

לא ניתן להגיב