הורים זועמים: לא נאפשר לסגור כיתת חינוך מיוחד בבית הספר הפתוח בחיפה

להורים הובטח שהתלמידים יוכלו ללמוד בבית הספר הפתוח בנווה שאנן מכיתה ה' עד סוף ט', אך עכשיו נודע להם שהכיתה עתידה להיסגר בסוף השנה. אימא של אחת התלמידות: העברנו את הילדים לבית הספר רק כי ידענו שמדובר על 5 שנים, לא ניתן עכשיו להפר את מה שהובטח. מהעירייה נמסר בתגובה שיבוץ כיתות החינוך המיוחד לשנה"ל תשע"ט טרם נסגר, ועם סיום השיבוץ יקבלו ההורים הודעה בנושא

הורים לילדים בכיתה ו’ השייכת לחינוך המיוחד בבית הספר הפתוח בנווה שאנן נדהמו לשמוע כי בשנת הלימודים הבאה ילדיהם יצטרכו למצוא בית ספר אחר, על אף שהובטח להם שילדיהם ילמדו בבית הספר גם בחטיבת הביניים. מדובר בכיתה ייחודית, שבה לומד מספר תלמידים מצומצם. בישיבה עם מנהלת בית הספר אמרה המנהלת כי בשנת הלימודים הבאה לא תהיה כיתה כזו בבית הספר, מה שאומר שעל ההורים למצוא לילדים מסגרת אחרת לשנת הלימודים הבאה.

“חשוב להבין שהילדים שלנו למדו עד כיתה ד’ בבתי ספר אחרים”, הסבירה לחי פה אחת האימהות, “כשהילדים הגיעו לכיתה ד’ הציעו לנו להעביר אותם לבית הספר הפתוח. מדובר בילדים, שלא מגיבים טוב לשינויים והתלבטנו מאוד. מה שהכריע את הכף היה ההתחייבות המפורשת של בית הספר, שהילדים ילמדו מכיתה ה’ עד כיתה ט’ בבית הספר. הרי הילדים כבר סיימו כיתה ד’ בבית ספר אחר. נשאר להם שנתיים ללמוד ואז לעבור לבית ספר שש שנתי.

הסיבה היחידה שבגללה אנחנו ההורים הסכמנו להעביר את הילדים לבית הספר הפתוח, היא שהובטח לנו שמדובר ב-5 שנים באותו בית ספר, עד שהילדים יעברו לתיכון. בשבוע שעבר בישיבה פתאום נאמר לנו שהכיתה של הילדים לא ממשיכה בשנה הבאה. היינו המומים.

מדובר כאן בילדים, שלא בקלות התרגלו ללימודים בבית הספר הפתוח, ועכשיו על אף ההתחייבות הברורה מחליטים לפזר את הכיתה? אנחנו המומים ולא יודעים מה לעשות, אבל דבר אחד בטוח. אנחנו הבאנו את הילדים לבית הספר הפתוח, כיון שהאמנו להבטחה שקיבלנו. עכשיו בית הספר מחויב לעמוד בהבטחתו. מדובר כאן בילדים עם קשיים, שעברו גהינום על מנת להסתגל לבית הספר הזה, ואי אפשר עכשיו להגיד להם, שהם יאלצו שוב לעבור תהליך הסתגלות מכאיב כי התכניות השתנו”.

יש לציין כי להורים לא היה מושג שאין כוונה לאפשר לילדיהם להמשיך לשנת הלימודים הבאה עד לפגישה בשבוע שעבר. לכן הם גם לא העלו בדעתם שהם צריכים להתחיל לחפש מסגרת חדשה לילדים. בגלל שהילדים לומדים בקבוצה קטנה לא מדובר ברישום לבית הספר באזור המגורים, אלא צריך למצוא בית ספר שש שנתי, שנותן מענה לילדים.

“לא מזמן ראיתי בטלוויזיה דיירים בבניין שרוצים לעשות פינוי בינוי בבניין ומבטיחים להם תוספת של 40 מ”ר לכל דירה ואח”כ מתברר שאין כיסוי להבטחות”, הוסיפה אימא של התלמידה, “אותם דיירים חיכו שנים והיו מאוד מאוכזבים, אבל זה כאין וכאפס לעומת מה שעובר עלינו ובמיוחד על הילדים שלנו. לא מדובר פה בנדל”ן או משהו דומה, מדובר פה בילדים, שגם ככה בית הספר הוא אתגר בשבילם. איך אפשר להבטיח לנו שהילדים יעברו ישירות מכיתה ו’ לחטיבת הביניים באותו בית ספר, ואחר כך להגיד שבעצם זה לא יקרה? אולי הכיתה הזו לא משמעותית למקבלי ההחלטות או לבית הספר, אבל הילדים שלנו הם הדבר הכי יקר לנו ולא נאפשר לפגוע בהם, אחרי שאנחנו מקדישים את כל מה שיש לנו על מנת להעלות אותם על דרך המלך. רק מי שמגדל כמונו ילד עם קשיים, יודע איזו עבודה סיזיפית זו לדאוג שהילד שלנו יהיה כמו שאר הילדים, ואנחנו לא נאפשר לפגוע בילדים”.

מעיריית חיפה נמסר לחי פה בתגובה:

שיבוץ כיתות החינוך המיוחד לשנה”ל תשע”ט טרם נסגר, ועם סיום השיבוץ יקבלו ההורים הודעה בנושא.
החלטה בנושא זה תתקבל באופן פרטני בשיתוף עם ההורים ובהתאמה אישית לכל ילד.
בבית הספר הפתוח כיתות החינוך המיוחד פעלו מאז ומעולם עד כיתה ו’ , וכאמור לשנת תשע”ט טרם התקבלה החלטה אחרת.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.