שוב תקלה במתקן האתילן בכרמל אולפינים – נצפה כרגע לפיד גבוהה

לפיד בוער בכרמל אולפינים 12.02.2018 (צילום - מלי כהן)

נמשכות התקלות החוזרות ונשנות במפעל כרמל אולפינים במתחם בתי הזיקוק. לכל החיפאים שהתקשרו למערכת, בחשש, אנו מוסרים את הדברים הבאים:

כעת – תקלה

מאיגוד ערים נמסר: בעקבות תקלה במתקן האתילן בכרמל אולפינים נצפה כרגע לפיד גבוהה . צוותים של איגוד ערים להגנת הסביבה עוקבים מקרוב אחרי הארוע. נעביר דיווחים ברגע שיהיו.

כעת: לפיד ענק בוער בכרמל אולפינים

החל ממחר – פעילות ערה בשל עבודות תחזוקה

עוד נמסר כי פעילות ערה של ה’לפיד’במתחם בתי הזיקוק בחיפה תתחיל ממחר ה -13/02/18 למשך כשבוע. זאת במסגרת עבודת תחזוקה יזומה ומתוכננת במתקן האתילן במתחם. בתהליך הדממת המתקן יבער הלפיד לסירוגין באש גבוהה שתיראה למרחוק. מבתי הזיקוק ביקשו להזכיר כי ‘הלפיד’ המדובר “משמש כאמצעי בטיחותי וסביבתי ופועל בטכנולוגיה יעילה ומיטבית”.

צילום: דבורה וקנין

עדכון מהמשרד להגנת הסביבה – בנוגע לתקלה במפעל כאו”ל:

התקלה שהתרחשה הערב (ב’) במפעל כאו”ל של קבוצת בז”ן במפרץ חיפה הביאה להזרמת כמויות גדולות של גזים דרך הלפיד, אמצעי שייעודו למנוע את פליטת הגזים העודפים לאוויר.

הלפיד מתוכנן להפחתת הפליטות בצורה משמעותית (מעל 98%), והמשרד להגנת הסביבה ייבחן את צורת ההפעלה שלו באירוע כדי לוודא שהייתה בהתאם לנדרש בהיתר הפליטה.

בבדיקה ראשונית שבוצעה, לא נרשמו ריכוזים חריגים בתחנות הניטור באזור, וכונני המשרד סיירו באזור ולא הרגישו ריח, המהווה אף הוא אינדיקציה להשפעה הסביבתית של התקלה. כונני המשרד הגיעו למפעל, עקבו אחר הפעילות, ודרשו ביצוע תחקיר ראשוני תוך 24 שעות.

המשרד להגנת הסביבה רואה בחומרה את הצטברות התקלות במפעל כרמל אולפינים (כאו”ל) מקבוצת בז”ן במפרץ חיפה – יצוין כי זו תקלה שנייה באותו המתקן (מונומרים) בעשרת הימים האחרונים.

המשרד מבהיר כי הוא רואה בבז”ן האחראית על מניעת תקלות מסוג זה, ויבחן את הטיפול באירוע ונסיבותיו.

הודעה מטעם הירוקים של חיפה:

עוד תקלה נוספת במפעל כאו’ל של בז’ן הביאה להתלקחות אדירה של גזים בלפיד בז’ן ולענן עשן שחור וכבד שהתפזר באזור.
שורת התקלות האינסופית במפעל הפטרו-כימי הזה היא הוכחה ניצחת לכישלון מערך האכיפה של המשרד להגנת הסביבה.
אביהו האן: עד מתי נמשיך לחיות תחת אימת מפעלי בז’ן והמפרץ? מתי יבינו בממשלה ובועדות התכנון שאין לאפשר הרחבה של בז’ן אלא להפך!

החזון שלנו להבראת מפרץ חיפה ושמירת חייהם של מיליון תושבי האזור , מציג בין השאר הקמת שורת מקורות תעסוקה חליפיים במקום מפעלי הזוועה הללו , אלה יהיו מקורות חדשים, רווחיים ומספקי פרנסה למאות עובדים והכי חשוב: נקיים ולא מסוכנים.

תגובת ראש העיר יונה יהב: התקלות החוזרות במתקני בזן מחייבות להקים וועדת בדיקה חיצונית שתשים בשקיפות את מה שמתרחש . לא ניתן להמשיך לתת לכמיליון מתושבי המדינה לראות לפיד בוער ולספר שזה בטוח.
יונה יהב קורא לשר להגנת הסביבה לעמוד בראש ההתנגדות ליוזמה ההזויה להקמת מועצה תעשייתית במפרץ חיפה ולחוק חיפה כימיקלים כל אלו שיאפשר לממשלה להרחיב מפעלים קיימים ולהיכנע ללחצים של בעלי ההון.

 

ח”כ כהן פארן: “זהו ערב קשה. הזיהום במפרץ חיפה משתולל כאילו מדובר על איזור ספר נטוש ולא על מקום מאוכלס בכמיליון תושבים. שוב נפלטו הערב כמויות זיהום חריגות בגלל תקלה נוספת במפעל מקבוצת בז”ן, מפעל שהתקלות הפכו בו לדבר שבשגרה. כמויות אדירות של מזהמים פוזרו לאוויר, מדובר בחומרים מסוכנים שלא אמורים להיות כל כך בסמוך לבתיהם של תושבים. אין עוד עיר בארץ שהיתה מתירה למפעל רעל כזה לפעול בשטחה ולהרעיל את תושביה. שוב ושוב חוזרים תושבי חיפה והסביבה לסיוט של אוויר מזוהם בחומרים מסרטנים. לתושבי המפרץ מגיע לחיות בלי סכנה מחומרים מזהמים ומסיכון בטיחותי שמאיים על חייהם”.

ח”כ כהן פארן הוסיפה: “כבר ראינו וסבלנו די. פניתי הערב לגורמים במשרד להגנת הסביבה לפעול מיידית לעצירת הזיהום, למצות את בדיקת התקלות החוזרות ונשנות ולפעול ביד קשה כנגד המפעל המזהם. אני מבהירה לכל תושבי הצפון, אלחם בכל כוחי עד אשר אחרון המפעלים המרעילים במפרץ יפסיק לזהם ותוכלו סוף סוף לנשום לרווחה”.

 

 

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור חדשות חיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו