סוף דבר: מבנה בית הספר בסמ"ת ברחוב מסדה בחיפה יהפוך למרכז למחוננים

90 שנה לאחר שהוקם ברחוב מסדה בהדר והוציא דורות של הנדסאים, טכנאים ושרטטים, יהפוך מבנה בית הספר לבית עבור תלמידים מצטיינים. התקווה להקים בית ספר יסודי שייתן מענה למשפחות צעירות נגוזה.

לפני מספר ימים נשמע הצלצול האחרון בבית הספר בסמ"ת ברחוב מסדה בהדר הכרמל ותלמידים יצאו מהכיתות בפעם האחרונה. בית הספר נפתח לפני 90 שבה בשנת 1928 על ידי הטכניון העברי. תלמידי בית הספר עברו ללמוד במבנה משופץ ומשודרג בשכונת נווה דוד ותקופה ארוכה לא היה ברור מה יעלה בגורל המבנה ההיסטורי שאלפים רבים של תלמידים למדו בו לאורך השנים, אך השבוע נודע שבמקום יקום מרכז מחוננים ומצטיינים.

| מרכז ייחודי לתלמידים מחוננים:

עיריית חיפה ומשרד החינוך הודיעו כי עם מעברו של בית הספר בסמת לקריה הטכנולוגית, יפתח במבנה בשכונת הדר מרכז ייחודי לתלמידים מחוננים, יהודים וערבים.
בימים אלה החלו השיפוצים לקראת פתיחת מרכז מחוננים ומצטיינים בשכונת הדר. המרכז מיועד לתלמידים בכיתות ג' – ט' אשר אותרו כמחוננים ואינם מעוניינים ללמוד במסגרת כיתות המחוננים בעיר, וכן לתלמידים בעלי יכולות גבוהות מאוד.

| תכנית הוליסטית:

תכנית הלימודים, אשר נבנתה על ידי האגף למחוננים ומצטיינים במשרד החינוך, מעניקה מענה כוללני לתלמידים, הן בהיבטים האינטלקטואלים והן בהתייחס להיבטים רגשיים וחברתיים. התכניות מתמקדות בפיתוח חשיבה ומיומנויות, בטיפוח כישורים אישיים, וכן במחויבות ערכית וחברתית.
הנושאים אשר ילמדו במרכז המחוננים והמצטיינים יאפשרו לתלמידים חשיפה לתחומי העשרה והעמקה לנושאים מגוונים שאינם נלמדים בבית הספר, וזאת על ידי מורים המוכשרים לכך. כמו כן, יאפשר המרכז מפגש משמעותי עם תלמידים מחוננים מבתי ספר שונים, מבלי לנתק את התלמידים מסביבתם בבתי הספר בהם הם לומדים.

| חלק מתושבי הדר מאוכזבים מההחלטה:

יש לציין שההודעה על פתיחת המרכז למחוננים עוררה אכזבה בקרב תושבים בהדר, שקיוו לראות בית ספר יסודי ממלכתי נפתח במבנה. כבר תקופה ארוכה תושבים בהדר טוענים, שאם העירייה באמת מעוניינת לראות משפחות צעירות בהדר, יש צורך לדאוג למוסדות חינוך עבור הילדים ובראש ובראשונה עבור בית ספר. לטענת העירייה יש בהדר מספר חלופות ראויות ומדובר במספר קטן יחסית של ילדים (על פי ההערכות כ-450 ילדים שמעוניינים בחינוך ממלכתי והם בגילאי 6-12). אחת החלופות הראויות היא ריאלי הדר, אליו מגיעים תלמידים רבים מכל חיפה וגם מהערים הסמוכות, אבל לטענת הורים מדובר בבית ספר פרטי, גם אם ברמה גבוהה מאוד, והם מעוניינים גם בחלופה ציבורית ללא עלויות.

| רבים לטשו עיניים אל המבנה הזה:

מובן, שלא רק האוכלוסייה החילונית בהדר הייתה מעוניינת במבנה, שיש לו ערך היסטורי ונוסטלגי, עבור רבים בעיר. בהדר מתגוררים לצד החילונים גם חרדים ודתיים, וכל מגזר הביע עניין בבסמ"ת. חיפה היא עיר מעורבת ותושבים רבים בהדר הם ערבים ולכן היה ניסיון להעביר את בית הספר הדו לשוני משכונת כבביר לבסמ"ת. כיום בית הספר הדו לשוני נמצא בבית הספר אחמדיה במבנה זמני, שלא מאפשר להגדיל את מספר הכיתות, ובגלל הביקוש הגדול של הגנים והכיתות יש ניסיון למצוא מקום חדש לבית הספר. בגלל שבהדר יהודים וערבים מתגוררים בשכנות ויש תלמידים פוטנציאלים לבית הספר המתגוררים במרחק הליכה מרחוב מסדה, קיוו בקהילת יד ביד שמנהלת את בית הספר לקבל את המבנה, אבל זה לא קרה. לטענתם ניתן לראות מה בית ספר על אזורי איכותי יכול לתרום לשכונה, כמו המקרה של שכונת בת גלים ובית הספר האנתרופוסי (עליה לשעבר) והם רצו לראות את בית הספר הדו שפתי לוקח קדימה את שכונת הדר ומביא אליה משפחות שמעוניינות לגור ולהיות חלק מקהילה שמרכזה בית הספר, אבל זה לא הסתייע.

בית הספר בסמ"ת – רחוב מסדה – חיפה (צילום: ירון כרמי)

מרכז המחוננים והמצטיינים בשכונת הדר יחל לפעול בתחילת שנת הלימודים תשע"ט.

לא ניתן להגיב