שכונת מורדות גולדה תהרוס שטח טבעי נוסף: האם כעת ייסלל גם כביש נחל עובדיה?

במשך כ-20 שנה נלחמו תושבים משכונת רמת בגין למנוע כביש שיחבר את שכונתם לכביש פרויד. הוועדה המחוזית, שאישרה את התכנית של שכונת מורדות גולדה, התנתה הקמת למעלה מ - 400 יח"ד בבניית כביש, שיחבר את השכונה מערבה. האם בעקבות זאת ייבנה הכביש שתכנונו שנוי במחלוקת?

חשש לפגיעה בוואדיות בעקבות דרישה של הוועדה המקומית לחבר את שכונת מורדות גולדה, הנמצאת בימים אלה בתכנון, לכיוון כביש 4, תוך פגיעה בנחל עובדיה, על המורדות המערביים של הכרמל. הוועדה המקומית קיבלה החלטה שהתנאי להקמת למעלה מ-400 יח"ד בשכונה, שעתידה לקום בין רמת בגין לדניה הוא חיבור השכונה לצד המערבי, מה שאומר שיסלל כביש איפה שהיום נמצא ואדי. לטענת הירוקים וארגוני הסביבה, בניית הכביש תהרוס וואדי שערכו הסביבתי רב, שלא לצורך, ובכלל צריכה להיעשות בדיקה מקיפה, האם יש צורך בבניית שכונה חדשה, שיש בה כמות יח"ד כה גדולה, לנוכח העובדה שאוכלוסיית חיפה אינה גדלה וכן לנוכח העובדה שבחיפה אלפי דירות רפאים שאינן מאוכלסות.

| מצופפים שכונות:

יש לציין כי במספר שכונות שעתידות להיבנות בשנים הקרובות, הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה אישרה לאורך הזמן כמות גדולה יותר ויותר של יח"ד. ניתן היה לראות זאת גם בשכונה שנבנית בימים אלה – גבעת זמר. אם בהתחלה מאשרים בשכונה שעומדת להיבנות 400-600 יח"ד, אחרי מספר חודשים שוב מביאים את התכנית לאישור, אלא שהפעם מוסיפים 200 יח"ד, מה שאומר שהצפיפות בשכונה תהייה גדולה יותר. לעתים כמות היח"ד הגדולה יותר מעוררת התנגדויות בקרב מי שעתיד להתגורר בסמוך לשכונה החדשה ולעתים על אף תוספת הדירות, לא מתעוררות התנגדויות.

| המחוזית מתעקשת:

המתנגדים מדגישים עוד כי יש השלכות לכך שעתידה לקום שכונה גדולה יותר לצד שכונות קיימות.
בעוד שתושבים בשכונת גולדה הביעו חשש מהגדלת כמות היח"ד המתוכננת לצד בתי המגורים שלהם, בשכונת רמת אשכול ההתניה של הוועדה המחוזית דווקא מעוררת עניין. כזכור עוד משנות ה-90 נלחמים תושבי שכונת רמת בגין בכוונה לסלול כביש שיחבר בין שכונתם לבין כביש פרויד. על אף שהנושא נידון בכל הערכאות המשפטיות האפשריות ובסופו של דבר הסתיים בכך שבית המשפט קבע, שיש להקים את הכביש ולהקל את עומסי התנועה בפרויד, הכביש לא הוקם.

| ברמת אשכול דווקא מרוצים:

תושבים ברמת אשכול טוענים שהם קודם רוצים לראות את הכביש נסלל ורק אז להיות מרוצים מההחלטה של הוועדה המחוזית, כיון שהם כבר שבעי אכזבות.

תושב רמת אשכול מסר לחי פה:

"שנים אנחנו עומדים בפקקים ושואלים את עצמנו ואת העירייה, איך זה ייתכן שיש כביש אחד שמחבר את אחוזה והמבואות הדרומיים של העיר ואין תשובה. אני לא יכול להתעלם מכך שמאז שנפתחו מנהרות הכרמל המצב מאוד השתפר, ועדיין יש שעות שבהן יש פקק עד חורב ואנחנו משתדלים עד כמה שאפשר לא לצאת מהבית בזמן הזה. מעולם לא הבנתי למה הצרכים הנדל"ניים, לכאורה, של בעלי דירות באחת השכונות, יותר חשובים מהמצוקה של עשרות אלפי תושבי העיר שתקועים מדי יום בפרויד. הייתי בטוח שאחרי השריפה מייד יבנו כאן עוד כבישים, אבל מתברר שזה לא עומד לקרות כל כך מהר. ברור שאני עכשיו רוצה קודם כל לראות את היח"ד נבנות ואיתן הכביש, מי יודע כמה שנים זה ייקח".

| תגובת עיריית חיפה לפניית חי פה:

מהעירייה נמסר בתגובה כי לצד ההתנייה בחיבור השכונה מערבה, בוועדה המקומית נענו לבקשתה של העירייה והגדילו את צפיפות הדירות בשכונה החדשה "רמת גולדה".

עוד נמסר מהעירייה כי השטח עליו מדובר מיועד לבנייה עוד מימי המנדט. הפקדתה של התוכנית הינה בהתאם לייעוד המאושר ולתוכנית המתאר העדכנית. יש להדגיש, כי בתכנון בוצע שינוי, לפיו שטח הוואדיות יישמר ואף יורחב, והבנייה תבוצע רק בראש השלוחה, כפי שנעשה בשאר השכונות המערביות בכרמל.

תגובה
  1. דן אמר/ה

    ברמת בגין גר אחד הילדים של ראש העיר לשעבר ולכן לא בנו את הכביש שיתחבר לכביש פרויד אולי הגיע הזמן לחשוב על התושבים ולא על המקורבים

לא ניתן להגיב