תכנית פארק מורד נחל הקישון הופקדה בתום מאבק סביבתי ארוך | התכנית המלאה ותגובות אישי ציבור

כתבה מקיפה אודות תכנית שיקום פארק מורד נחל הקישון

המחאה: אופיר אלון ז"ל וטליה נוף מול בית השר כחלון בהפגנה למען פארק הקישון

הופקדה תכנית פארק מורד נחל הקישון, אותה יזמה רשות נחל הקישון בשיתוף עיריית חיפה.  על פי התכנית, אותה ערכו משרד "יעד אדריכלים ומתכנני ערים ונוף", יוקם פארק על שטח של 966 דונם. במסגרת השטח יוגדרו גם נקודות השקה ברורות עם מתקני חנ"י ומסילות הרכבת


פארק מורד נחל קישון מתוכנן לשטח של 966 דונם (כולל שטח מים), על פי החלוקה הבאה:

  • שטח קרקע: 731
  • שטח מים: 235

טבלת חלוקת השטחים, כולל ביאורים, מוצגת לכם כאן (הטבלה מתוך התכנית והביאורים הם של חי פה בשיתוף עם מנכ"לית הפארק – שרון ניסים)

חלוקת שטחים – פארק הקישון – מצב מוצע – כולל ביאורים של חי פה

 

 

הפארק ישתרע ממעגן הדיג ועד לשדרות ההסתדרות בחיפה. פארק מורד הקישון ישלב שטחי פנאי ונופש עם שימור בתי גידול לחים ייחודים. גדת הנחל הצפונית, תפותח באופן אינטנסיבי ותכלול שבילי הליכה לאופניים, מתחמי ספורט, אמפי תאטרון פתוח, מרכז מבקרים לבתי גידול לחים וכדומה.

בגדת הנחל הדרומית, ישוחזר נוף המלחה ההיסטורי ונוף הביצות שאפיין את מפרץ חיפה בעבר. בנוסף, יוקמו גם מסתורי מצפור לציפורים, שבילי הליכה צפים ויבוצע פיתוח מינימלי בלבד, על מנת להמשיך ולשמור על ערכיותו האקולוגית של המקום.

המחאה: אופיר אלון ז"ל וטליה נוף מול בית השר כחלון בהפגנה למען פארק הקישון (צילום: ירון כרמי)

יש לציין כי הקמת הפארק תהיה בבחינת עשיית צדק סביבתי וחברתי לתושבי מפרץ חיפה המתועש והרווי בתשתיות.

להפקדת התכנית קדם מאבק ארוך, שנמשך כעשר שנים ויותר, בו נטלו חלק מספר ארגוני סביבה, לצד רשות נחל הקישון. על כך תוכלו לקראו כאן (שימו לב לתאריכי הכתבות…):

שטח מופר ומוכה – אזור מורד הקישון

פארק הקישון – שטח הרוס ומוכה – יידרש שיקום עמוק (צילום מרחפן – עומרי שפר)

סגן השר להגנת הסביבה, ח״כ ירון מזוז:

ירון מזוז – סגן השר להגנת הסביבה

״כמי שמלווה לא מהיום את רשות נחל הקישון, אני מברך על התוכנית ואף נרגש. זאת בהחלט בשורה גדולה לתושבי מפרץ חיפה והקריות. כולי תקווה שהתושבים יזכו ליהנות מהפארק, ששם דגש על חיי הפנאי והנופש של הציבור, זאת לצד שמירה על אופיו הייחודי, בתי הגידול וכמובן שהנחל. התוכנית הולכת להיות הפנינה של תושבי מפרץ חיפה, באזור שגם ככה רווי בתעשייה מזהמת״.

 

 

מנכל"ית רשות נחל הקישון, שרון נסים:

שרון ניסים – מנכ"לית רשות נחל הקישון

"הפארק ייקבע את זכות הציבור למרחב פתוח ואיכותי הכולל מוקדי פנאי ונופש יחד עם שמירה על ערכי הטבע הייחודיים במקום. הפארק, שעל הקמתו הכריז ראש הממשלה, ח"כ בנימין נתניהו, עובר לשלבים תכנון מתקדמים בגיבוי ותמיכת השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין. לאחר שנפתרה סוגיית המקרקעין בהתערבות שר האוצר, משה כחלון, ישוחררו שטחי הפארק לטובת הציבור. מדובר בהגשמת חלום של כל תושבי האזור שיזכו לפארק יוצא דופן שבמרכזו אחד מנחלי החוף החשובים בארץ.

פארק מורד נחל קישון הוא חלק משרשרת הפארקים המרכזיים עליהם הכריז ראש הממשלה כמרחבים המאפיינים את בתי הגידול הייחודיים של נופי הארץ: פארק נחל באר-שבע בדרום, פארק אריאל שרון במרכז ופארק הקישון בצפון. תכנית הפארק זכתה לתמיכה רחבה של תושבי האזור וארגוני הסביבה,  שנתנו רוח גבית לרשות הנחל במאבקה להשגת השטחים עבור הפארק. לאחר השלמת הליכי ההפקדה, תפורסם השבוע התכנית לציבור, כחלק מההליכים הסטטוטוריים הנדרשים לקראת מתן תוקף לתכנית.

רשות נחל הקישון פועלת במקביל לאיגום תקציבי לצורך הקמת הפארק, כחלק מהחלטת ממשלה מתוקצבת שתטיל על רשות הנחל את מלאכת הקמתו. עלותו של הפארק נאמדת בכ- 270 מיליון ₪ ותחזוקתו השנתית השוטפת מוערכת בכ-5 מיליון ₪".

 

שמואל גלבהרט – פעיל סביבה (יו"ר הירוקים לשעבר)

(גלבהרט פעל במשך שנים למען קידום תכנית מקיפה לפארק הקישון)

שמואל גלבהרט בעת אירוע מחאה בפארק הקישון (צילום: ירון כרמי)

לפי הטבלה, שטח הפארק כולל גופי מים, הוא 844 דונם, שהם 54% מהתכנית.
לכן גם השמחה צריכה להיות לדעתי בגובה של 54%…
אפשר וצריך להצטער במיוחד על 580 הדונם "ליעוד אחר",
שכולם יודעים מהו – "פארק המכולות" של חנ"י שיחסל חלק גדול מחורשות האקליפטוסים המרשימות.
כמו כן בגללו הפארק מקבל גבולות מפותלים חסרי הגיון כאילו צוירו ע"י אמן קצת בגילופין.
מזכיר לכם את חוות דעתו של מי שהיה המדען הראשי של משרד התחבורה, פרופ' יוסף פרשקר:
"…שטחי הקרקע לאורך חוף הים התיכון בכלל ובקרבת נחלים בפרט הם שטחים ייחודיים ומובחרים.
חובה עלינו לשמר אותם לטובת פעילויות נופש של תושבי המדינה…
אסור בתכלית האיסור לאפשר את הגדלת השטח היבשתי של נמלי חיפה ואשדוד".

 

אלה אלכסנדרי – פעילה בנושאי סביבה

(אלכסנדרי הייתה בעבר מנהלת קהילת חיפה בחברה להגנת הטבע ועסקה רבות בנושא הקישון)

אלה אלכסנדרי ובתה בעת אירוע תמיכה בפארק הקישון (צילום: ירון כרמי)

כולי תקווה כי הפקדת תכנית הפארק תפרוץ סוף סוף את שלב התכנון וימצאו התקציבים לביצוע ולתחזוקה.
הגיע הזמן שתושבי חיפה והסביבה יקבלו פארק מטרופוליני משמעותי, שישלב פנאי ונופש, כמו גם שימור ערכי הטבע בנחל וגדותיו.
העבודה המתמשכת של רשות נחל הקישון, בשילוב ארגוני החברה האזרחית, היא שמביאה שוב ושוב להישגים ולחשיבה מחודשת בנוגע לשטחי הקישון אל מול כוחות כלכליים דורסניים.
המבחן הבא של הרשויות המקומיות ושל משרדי הממשלה הרלוונטים הוא בשלב הביצוע.

 

אביהו האן – יו"ר הירוקים של חיפה:

אביהו האן בעת מפגן תמיכה בקישון (צילום: ירון כרמי)

אנו, הירוקים של חיפה, מברכים על הפקדת תכנית פארק מורד נחל הקישון . אני כחבר הנהלת הקישון פעלתי רבות ונחרצות להפקדת התכנית ומניעת קיצוץ הפארק ל 160 דונם כפי שרצה השר הקודם גבאי בתמיכתו של יהב. לחיפה מגיעה פארק גדול ואיכותי והאתגר עכשיו הוא להביא כ 270 מליון שח ממשלת ישראל להקמתו. זו המשימה המרכזית הנדרשת לביצוע. אני כחבר הנהלת הקישון פועל כדי להשיג מימון ראשוני לביצוע תכנית מפורטת של הפארק במכלול השלם שלו.
לתושבי חיפה מגיע פארק גדול ואיכותי ובכל זאת יש תחושת החמצה שלא הצלחנו להפקיד פארק של 1200 דונם . אני פונה מכאן להתערבות ראש הממשלה ושר האוצר להקצאת הסכום הנדרש להקמת הפארק. לתושבי חיפה מגיע פארק גדול ואיכותי כמו פארק באר שבע, פארק אריאל שרון ופארק הירקון . הגיע הזמן שהממשלה תשקיע משאבים גם בחיפה. עד היום זה לא קרה.

 

עמרי שפר – פעיל סביבה העוסק רבות בנושא נחל הקישון

עמרי שפר בעת סיור בפארק הקישון

ישר כוח לרשות נחל קישון על עוד צעד חשוב קדימה למען פארק הקישון, במסגרת עבודה ארוכת שנים למענו. עם זאת, יש לזכור כי פארק טבעי למען הציבור הוא לא עוד מתחם קניות. ישנן משמעויות כבדות לפעילות אשר מתרחשת סביבו. הפארק לעולם לא יוכל לשגשג כל עוד השטחים הגובלים בו מתנהלים ללא תכנון ופיקוח אשר מתיישבים עם ייעודו. ראשית, יש לפעול יחד עם חברת נמלי ישראל להעברת שטחי תפעול נמליים דרומה מחוץ לעיר חיפה, ולא על גדות הקישון. שנית, יש לוודא כי אוטוסטרדת ״חיבורי הנמל״ אשר מבתרת את הפארק תעשה רק נזק מינימאלי גם כעת בבנייה וגם בשגרה. שלישית, אין לאפשר למועצה התעשייתית לקום ובכך לפגוע לכאורה בפיקוח על השפכים התעשייתיים בקישון.


 

[pdf-embedder url="https://haipo.co.il/wp-content/uploads/2017/11/תכנית-פארק-הקישון-שהופקדה-נובמבר-2017.pdf" title="תכנית פארק הקישון שהופקדה – נובמבר 2017"]

הדמיות של פארק הקישון

פארק נחל הקישון הדמיה יעד אדריכלים
פארק נחל הקישון הדמיה יעד אדריכלים
פארק נחל הקישון הדמיה יעד אדריכלים

לא ניתן להגיב