'שביל הבריחה' נחנך ביער חוף הכרמל – יער עופר

הקרן הקימת לישראל הקימה את האתר הראשון בארץ שמנציח את תנועה 'הבריחה' שהביאה לעלייתם של כ-300 אלף ניצולי שואה מאירופה

* בטקס חגיגי נחשף השביל שכולל ארבע תחנות שמבטאות את פעילות התנועה *

שביל הבריחה קקל חיפה

"קק"ל עשתה פה תיקון היסטורי"

קרן קימת לישראל הקימה ביער חוף הכרמל שביל לזכר תנועה 'הבריחה', שפעלה לעלות מאות אלפי ניצולי שואה מאירופה שאחרי מלחמת העולם השנייה. ביום שישי בטקס חגיגי בהשתתפות מנהל מרחב קק"ל בצפון ד"ר עמרי בונה, חבר הכנסת יצחק (בוז'י) הרצוג, ראש המועצה האזורית חוף הכרמל כרמל סלע, חברי עמותת 'מורשת הבריחה' וקהל רב נחנך האתר הראשון בארץ שמנציח את התנועה.

 

שביל הבריחה יערות הכרמל קקל חיפה

'שביל הבריחה' נפרץ על ידי עובדי קק"ל בתוך יער עופר (חוף הכרמל) לאורך שניים וחצי קילומטרים. לאורכו הוצבה מפה ובה הנתיבים היבשתיים של פעילות 'הבריחה' והנתיבים הימיים של תנועת 'ההעפלה'. כמו כן כולל השביל ארבע תחנות שמספרות חלק מסיפורי התנועה: האחת כוללת מידע כללי על ה'בריחה', השנייה מוקדשת לילדים ב'בריחה', השלישית מספרת על מחנות העקורים והרביעית מספרת על השליחים שהגיעו מארץ ישראל לסייע בפעילות באירופה. בנוסף, לאורך השביל ישנן נקודות מהן נשקף הים ממנו הגיעו האניות עמוסות המעפילים אחרי שעברו בדרכי הבריחה באירופה.

שביל הבריחה יער עופר

"זה שביל תוכן שמדמה את המסלולים בהם עברו ניצולי השואה באירופה, אחרי מלחמת העולם השנייה. בתוך יערות, בקור, בשלג ובדרכים לא נוחות. לכן השביל הזה הוא פראי ולא סלול", אמרה רכזת פרויקטים ונגישות במרחב צפון, פנינה צייזלר מקק”ל, שהייתה אחראית על הקמת הפרויקט. "קק"ל שמחה וגאה שהקימה את האתר הזה כי זו מורשת העם ובזכות האנשים האלה אנחנו נמצאים כאן".

תנועת 'הבריחה' פעלה באירופה משלהי מלחמת העולם השנייה ועד להקמת מדינת ישראל והייתה אחראית להברחתם של כשלוש מאות אלף ניצולי שואה ממזרח אירופה לכיוון דרום מערב – אל נמלי הים התיכון. שורשי 'הבריחה' בהתארגנות ספונטאנית של ניצולי השואה ובהמשך נטלה על עצמה את ניהול הבריחה 'ההגנה'. שליחים שהגיעו מארץ ישראל טוו רשת של נתיבים ומחנות מעבר על פני אירופה כולה. בסיועם ובהנהגתם הפכה תנועת 'הבריחה' לאחד הגורמים החשובים במפעל העלייה לארץ ובמאבק להקמתה של מדינת ישראל.

"עד היום לא הייתה בארץ ולו אנדרטה אחת או איזה ביטוי שזוכר את תנועה הבריחה באירופה. זו האנדרטה הראשונה והיחידה שאנחנו מקווים שאחריה יבואו עוד", אמרה בטקס ד"ר מירי נהרי, שעומדת בראש עמותת 'מורשת הבריחה', "קק"ל עשתה פה תיקון היסטורי. במחנות העקורים ה'קופסה הכחולה' של קק"ל כיכבה. אמנם לאותם יהודים לא היה אחרי המלחמה כסף, אבל זה ביטא את אהבתם לארץ ישראל. עכשיו קק"ל מחזירה להם אהבה".

לא ניתן להגיב