תמונת מצב מטרידה על חזירי הבר שהפכו למציאות יום יומית, מטרד ונזקים לתושבי חיפה

בן סער סוקר את מצב החזירים וגם העירייה מעדכנת סטטוס

לאורך השנים, לא מעט חיפאים מתהדרים בעובדה שחיפה היא עיר המשלבת טבע: יערות הכרמל, חוף הים, ואדיות לצד שכונות וכן, גם מגוון בע”ח החיים בשכנות לבני האדם. אך מה קורה כשבעלי החיים שהיו רגילים לשהות ביערות ולעתים נדירות נראו לעין אדם, מגיעים כל ערב לגינות, לרחובות ואף עד לדלתות בית אב בחיפוש אחר מזון?

עד לפני כ-7 שנים ובמשך העשורים האחרונים, חזירי הבר ידעו את מקומם ושהו לרוב בבתי הגידול שלהם, ביערות או בחורשים, אך בהיעדר אוייבים טבעיים, ולאור העובדה שחזירה ממליטה פעמיים בשנה מספר ולדות, כמות החזירים החיים בתוך השטח המוניציפלי של חיפה אף גדלה בעשור האחרון.

החזירים התרבו ומנגד, הצטמצמו שטחי המחיה שלהם עקב פרויקטים של נדל”ן על שטחי חורש טבעי ואף מיזמים כמו מנהרות הכרמל, אשר סיפחו שטחי חורש לטובת תשתיות, הביאו לנדידה מסיבית של בעלי חיים מהוואדיות  לאזורים מיושבים בחיפה.

חזיר בגינה בשפרינצק. צילום: דוד דומב.

המציאות בחיפה 2017

כל שכונות הכרמל ושכונות למרגלות הכרמל, כגון שפרינצק וקריית אליעזר, חוות “ביקורים” של חזירי בר שלא מגיעים רק על מנת להסתכל על הנוף… החזירים הנחשבים ל”אוכלי כל”. הם מגיעים לגינות בחיפושיהם אחר שורשים ופקעות והורסים אותן כליל, אם בנבירה, אכילה או רמיסה. גם לפחי הזבל שנשארים חצי פתוחים בגלל רשלנות התושבים החזירים מגיעים, הופכים אותם ובבקרים ניתן לראות את התוהו ובוהו בפחים ההפוכים. אם לא די בכך, אז יש את נקודות האכלת החתולים הפזורות ברחבי העיר ומזינות את החולדות וכמובן את החזירים, הפוקדים מדי ערב נקודות אלה.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

הסברה שחזיר הבר הנה חיה המפחדת מהאדם ושעד היום לא דווחו תקיפות כלשהן, הופרכה בשנה שעברה כאשר קשיש בן 80 ננשך על ידי חזיר בגפיים העליונות והתחתונות ונפצע באורח בינוני, עת פסע לתומו ברחוב זרובבל.

עודד(56), תושב ותיק של שכונת דרך הים, הגר ברחוב שושנת הכרמל אשר נמצא בסמוך לאדי לוטם, תיאר לחי פה את הסבל הנגרם לתושבי הרחוב מהחזירים המגיעים מהואדי בשנים האחרונות: “החזירים מסבים נזק הן לבני אדם והן לרכוש- הם נושכים טפטפות וקורעים חוטי חשמל של מחשב ההשקיה. בנוסף, הם עודרים את הדשא אותו אנו משקים, מזבלים וקוצצים עשרות שנים בעלויות של מאות שקלים בחודש. החזירים אוהבים שורשים של שתילים ולכן כל שתיל חדש שלא היכה עוד שורשיו, נעקר על ידיהם ושורשיו נאכלים. הגדרות בין החצרות נרמסות ונקרעות מה שמאפשר גם לתנים, נמיות ודורבנים כניסה חופשית לגינה, לחדר המדרגות ולרחוב. מלבד עוגמת הנפש על חורבן הגינה והפסד של אלפי שקלים על הוצאות גינון בשנה, קיימת פאניקה מפני המפגש עם משפחות החזירים במיוחד אצל נערים ונערות צעירות. אלה מעדיפים לא לצאת מהבית בשעות החשיכה עקב כך. לא עוזרים כל ההסברים על היות החזיר צימחוני, מפגש אחד עם חזירה שחורה שנוחרת על הילד מהחשיכה והוא או היא לא יוצא יותר בערב.

 

גם באור יום ניתן לראותם. חזיר בר בחניה ברחוב בכרמל.

 

משפחה של חזירים בדרך לעוד “ארוחה” בגינה בכרמל.

תגובת עיריית חיפה לפניית חי פה אודות התרבות החזירים ברחובות והנזקים להם הם גורמים:

“צפיפות היתר של חזירי הבר הינה תופעה מוכרת בכל רחבי הארץ שנובעת בין היתר מצמצום אזורי המחייה של החזירים, העדר אויבים טבעיים בטבע והמזון הזמין בשכונות המגורים. צפיפות זו מפרה את האיזון האקולוגי, פוגעת בחזירי הבר עצמם ומסכנת את שלום הציבור. עירית חיפה הינה הרשות הראשונה והיחידה עד כה בארץ אשר פועלת באופן מוסדר בשיתוף רשות הטבע והגנים לטיפול בחזירי הבר במטרה לשמר את חזירי הבר באזורים הירוקים של העיר תוך הרחקתם משכונות המגורים. הפעילות מתבצעת במספר מישורים מתוך הבנה כי אין בפעולה אחת כדי לפתור את הבעיה.

בין הפעולות הננקטות ע”י העירייה בנושא:

  • פעולות בתחום החינוך וההסברה בבתי ספר ובקרב הציבור הרחב תוך התמקדות בנזק הנגרם כתוצאה מהשארה ומתן מזון באזורי מגורים.
  • סקר אקולוגי למיפוי פעילות החזירים בתחומי העיר.
  • השתתפות במחקר אקדמי הבוחן את הגורמים ואזורי השהייה העיקריים של חזרי הבר בשכונות המגורים.
  • קיבוע פחי זבל במטרה למנוע מזון בשכונות המגורים.
  • קיום ישיבות “שולחן עגול” עם החברה להגנת הטבע, תנו לחיות לחיות ו”ירוק בלב” על מנת לקדם במשותף הבנות ותוכנית חינוך והסברה משותפת לתלמידים ולתושבים להכרת חיות הבר והחשיבות שיש לאי האכלת חזירי הבר ומניעת השארת שאריות מזון לחתולים ברחובות וזאת על מנת שלא למשוך חזירי בר נוספים לעיר ולגרום לאיבוד פחדם הטבעי מהאדם.
  • בתוך כך מתבצע גם דילול בקרב חזירי בר שאבדו את הפחד הטבעי מהאדם ופולשים לשכונות מגורים. הפעילות מתבצעת על פי היתר מיוחד שניתן על ידי רשות הטבע והגנים ובתיאום יום יומי עם הרשות, משטרת ישראל,  השירות הווטרינרי והמוקד העירוני. הפעילות מבוצעת ע”י מדריך ירי מוסמך ,שהינו מפעל מוגן הפועל על פי תקן ISO  לאיכות סביבה המוודא כי לא תהיה כל סכנת פגיעה בבני אדם, עמידה בדרישות החוק בנושא הגנה על הסביבה, בטיחות ומגדיר תהליכים ופעילויות שקשורות לאיכות הסביבה. יודגש כי בכל מקרה בו קיים חשש לגרימת סבל מיותר לבעל החיים או סיכון של תושבים הפעילות מבוטלת לאלתר. היעד המרכזי של הפעילות הוא הורדת מספר חזירי הבר לרמה אותה יכול השטח הטבעי להכיל והשבת האיזון האקולוגי שהופר בשנים האחרונות. התצפיות מלמדות על ירידה של קרוב ל – 50% במספר חזירי הבר בשנתיים האחרונות בשכונות העיר ובעיקר בהן נענו התושבים לקריאת העירייה והפסיקו להאכיל את החזירים.

בתוך כך בוחנת העירייה בשיתוף רשות הטבע והגנים כל רעיון נוסף להרחקת חזירי הבר משכונות המגורים וזאת מתוך מטרה להימנע ככל הניתן מהצורך בדילול חזירי הבר”.

 

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.