טקס סיום קורס צוללן של מחזור 112 התקיים במעגן הצוללות בבסיס "זרוע הים" בחיפה

חיל הים סיום קורס צוללן של מחזור 112 (צילום: דובר צה"ל)

מאת: הכתב הצבאי של "חי פה"

ביום שלישי, 7.11.2017, נערך טקס סיום קורס צוללן מחזור 112, במעגן הצוללות בבסיס זרוע הים בחיפה. הטקס נערך בראשות מפקד זרוע הים, אלוף אליהו (אלי) שרביט, מפקד שייטת הצוללות, אלוף-משנה א', מפקד בסיס ההדרכה של זרוע הים, אלוף-משנה נ', מפקד בית ספר צוללן, רב-סרן י', משפחות בוגרי הקורס ואורחיהם.

קורס צוללן, שאורכו כשנה וחודש, הוא אחד מהקורסים הייחודיים והיוקרתיים בצה"ל אליו מתמיינים כל שנה כמאות מועמדים לשירות הביטחון. הקורס הינו קורס התנדבותי, מאתגר, מקצועי וערכי אשר מורכב משלושה שלבי הכשרה ובסיומו מוענקות לבוגרים הטריים דרגת סמל וסיכת צוללן. שייטת הצוללות הינה אחת מהיחידות האסטרטגיות, החשובות והמכריעות ביותר במערכות ישראל. השייטת מהווה כוח תקיפה וכוח מודיעיני מעומק האויב, באמצעותה מסוגלים הצוללנים לבצע פעולות ומשימות מבצעיות רבות הרחק מחופי ישראל. עם סיום הקורס עתידים הבוגרים להשתלב ולאייש את תפקידי הלחימה בצוללות הזרוע בהתאם למגמה המקצועית אליה שויכו.

מפקד זרוע הים, אלוף אלי שרביט (צילום: דובר צה"ל)

פקד זרוע הים, אלוף אלי שרביט: "מעטים הם הלוחמים שסביבת חייהם המבצעית היא כלי המלחמה היקר ביותר בצה״ל, ספורים הם הלוחמים שסביבת הפעולה הטבעית שלהם היא במרחק קילומטרים רבים מבסיס-האם, בנתק כמעט
מוחלט מהעולם החיצון. אתם עומדים כאן בישורת האחרונה של אחד מהמסלולים המאתגרים ביותר בצה״ל. הסיכה שאנו מעניקים לכם היום מסמלת לא רק את עמידתכם במסע זה, אלא בעיקר את האחריות האדירה שמדינת ישראל וצבאה
מפקידים בידיכם. מחזור 112 ,אמנם ראיתם הרבה ועשיתם לא מעט – אך הפרק האמיתי בפנקס השירות רק מתחיל. אתגרים רבים יעמדו בפניכם, אך אני יודע כי יש על מי לסמוך. צללו רחוק, צללו עמוק ושובו בשלום לנמל".

חיל הים: סיום קורס צוללן של מחזור 112 (צילום: דובר צה"ל)

להלן, נתונים סטטיסטיים אודות מסיימי הקורס:
24% מבין בוגרי הקורס מסיימים במגמת נשק, 28% מסיימים במגמת מכונה, 16% מסיימים במגמת מהו"ב' 20% מסיימים במגמת סונאר ו- 12% מסיימים במגמת גילוי, ניווט וקשר. 56% מתגוררים בערים, 40% מתגוררים במושבים ואילו רק 4% בקיבוצים. מתוך כל המסיימים, 64% לקחו חלק בתנועות נוער. לפני הגיוס 20% בחרו לעשות מכינה קדם צבאית ו-28% בחרו להתנדב בשנת שירות. מבין חניכי הקורס 8% הגדירו עצמם כדתיים, 16% הגדירו עצמם כמסורתיים, ו-76% הגדירו את עצמם כחילוניים. ל-48% מהחניכים יש קרוב משפחה ששירת/משרת בזרוע הים. 36% מהחניכים עסקו בספורט ימי לפני גיוסם, 16% מהחניכים הם אחים בכורים, 52% אמצעיים ו-32% בני זקונים.

צוללת של חיל הים (צילום: דובר צה"ל)

 

לא ניתן להגיב