אוטי ופרנצ'סקה הקימו מסעדה חדשה ברח' מסדה בחיפה: מסעדה, בר ודו קיום

במסדה 30 בהדר נפתחה מסעדה ולצידה חנות כלי בית. בעלי המסעדה הם בני זוג. הבעל, אוטי, מנהל מספרה ברחוב והוא מסייע לאשתו, פרנצ'סקה, להגשים חלום של שנים.

לפני כשבועיים נפתח ברחוב מסדה בהדר מסעדה, שבו לצד האוכל והשתייה ניתן גם לרכוש כלי בית. מסעדה זו מצטרפת לשורה של בתי קפה ופאבים לאורך הרחוב, שהפכו אותה לגורם משיכה לצעירים מהרחובות הסמוכים וגם מאזורים אחרים בעיר.


מאחורי המסעדה יש גם סיפור מקומי של דו קיום:  בני הזוג אוטי ופרנצ'סקה הם בעלי המסעדה והחנות והם זוג מעורב, שמגדלים בן ובת, שלומדים בבית הספר חוויאר. האישה מדברת רומנית שוטפת, הבעל והילדים מדברים עברית וערבית.

כשרואים אותם ביחד במסעדה, או עם הילדים שלהם, אפשר לראות שהמפתח לזוגיות מאושרת לא חייב להיות רקע דומה, אלא רצון אמיתי לגרום אחד לשני אושר ולעזור אחד לשני להגשים חלומות ובית הקפה הוא באמת חלום של שנים.

אוטי מכלוף הוא בעל מספרה ברחוב, ואשתו פרנצ'סקה חלמה במשך שנים לפתוח מסעדה ברחוב ועכשיו החליטה שזה הזמן. שני בני הזוג עובדים בבית הקפה ויחד איתם גם עובדים נוספים. בני הזוג מתגוררים בהדר עליון, ומגיעים בבקרים למסעדה ולמספרה, שבבעלותם.

"אני עוקבת מקרוב אחרי מה שקורה ברחוב מסדה כבר הרבה שנים, כי לבעלי יש כאן מספרה ואנחנו כאן הרבה", אמרה פרנצ'סקה, "ידעתי תמיד שכשאני אפתח מסעדה זה יהיה במסדה, כי יש כאן אווירה מיוחדת, שאי אפשר למצוא בהרבה מקומות לא בחיפה ולא בכלל. אני אוהבת במיוחד את התחושה שבהדר בכלל וברחוב מסדה בפרט כל אחד יכול למצוא את המקום שלו. במסדה, בעלי ואני וגם הילדים שלנו מרגישים הכי נוח, הכי בבית, ואנחנו מקווים לתת למי שיבוא לאכול ולשתות אצלנו בדיוק את התחושה הזו: תחושה של בית. מקום, שתמיד שמחים לראות אותך, כשאתה מגיע, וכשאתה הולך, אתה יודע, שמחכים שתחזור".

על אף שהמקום רק נפתח, החנות לצד המסעדה כבר מסודרת וניתן לרכוש בה כלי אוכל, חפצי נוי ומתנות. בימי החג יש הרבה תנועה ברחוב והמסעדה מלאה כמעט בכל שעות היום. המבחן יהיה לאחר החג, כשתתחיל התקופה המכונה "אחרי החגים".

 

ברשתות החברתיות יש דיון קבוע על הדו קיום החיפאי. בימים האחרונים התפרסם פוסט, שנראה לכאורה לא אמיתי, לפיו בחור יהודי בעיר הסתכסך עם שכנו הערבי, שקרא ל-20 מחבריו הקרובים שהיכו אותו והוא נפצע קל והועבר לבית חולים להמשך טיפול. הפוסט הזה גרר עשרות רבות של תגובות. המגיבים התייחסו לכך שיש מעט מאוד פרטים בפוסט, לא ברור באיזו שכונה בכלל הותקף הבחור. מי שרצה לראות במשפטים הבודדים האלה הוכחה לעויינות בין יהודים וערבים בחיפה, השתמש בפוסט בשביל לדבר על השבריריות של הדו קיום בעיר. לעומת זאת, גולשים אחרים טענו שלא ברור בכלל מה עומד מאחורי הפוסט, והדו קיום החיפאי הוא אכן דבר שיש להתגאות בו.

יש לציין, שבהדר, כמו בכל חיפה, אפשר לראות יחסי שכנות טובים בין האוכלוסייה הערבית והיהודית וקשרי מסחר, ששני הצדדים יוצאים מהם נשכרים. מובן, שמגורים באותו בניין יוצרים לעתים חיכוכים, אבל על פניו נראה שיש יותר סכסוכים בין חילונים לחרדים מאשר בין יהודים ללא יהודים.

בית הקפה ברחוב מסדה 30 – חיפה
תגובה
  1. שמואל שטיינר, עו"ד אמר/ה

    מאחל לאוטי מכלוף , ואשתו פרנצ’סקה הרבה בריאות הצלחה עושר ואושר ושיביאו הרבה דו-קיום וחברות טובה. אני מקווה שפרנצסקה תעשה אוכל רומני אותנטי כי זה חסר מאד!!

לא ניתן להגיב