המשטרה אוסרת על קיום הפגנות במרכז חורב לבקשת בעלי העסקים. וידאו מהשטח

מפגינים פונו מחזית מרכז חורב בעת ההפגנה נגד המושחתים

עדנה פליקסברוד סולקה ממרכז חורב. צילום - מיכל ירון

מפקד מחוז חוף, ניצב עמוס יעקב, אסר על קיום הפגנות במרכז חורב. מפגינים שהגיעו הערב להפגין כנגד השחיתות במדינה, הופתעו מכך שהשוטרים ביקשו מהם לעזוב את מרכז חורב ולהפגין במדרכה ממול. כשהם ניסו להבין מדוע אחרי עשרות שנים של הפגנות נאסר עליהם להפגין ברחבת הקניון, נאמר להם שבעלי העסקים פנו למשטרה וביקשו שלא יותר הפגנות במרכז חורב, כיון שזה פוגע להם בעסקים, ומפקד המחוז נענה לבקשתם.

דובר המשטרה במחוז חוף, חיים פונימונסקי, אמר הערב לחי פה כי מדובר בהחלטה שנכנסה לתוקף החל מההפגנה הערב ומשמעותה היא שהחל מהיום לא ניתן יותר להפגין ברחבת מרכז חורב עד להודעה חדשה, בגלל שבעלי העסקים פנו למשטרה וטענו שהמפגינים פוגעים להם בהכנסות.

יש לציין שלפני שבועיים, ביום שישי בצהריים, נערכה ברחבת מרכז חורב הפגנה סוערת מאוד של משפחות השוטרים כנגד שר האוצר משה כחלון. את השוטרים ייצגו הגימלאים וקרובי משפחתם, כיון שאסור לאנשי משטרה להפגין. כיון שבנו של שר האוצר הוא שותף בבית הקפה גרג במרכז חורב מפגינים נגשו לסועדים בבית הקפה והפריעו להם. בעקבות ההפגנה והפגנות קודמות החליטו בעלי העסקים לבקש מהמשטרה להרחיק מפגינים ממרכז חורב.

אחת המפגינות' עינת אלעזר' אמרה הערב כי היא לא מבינה מדוע לא ניתן להמשיך ולהפגין במרכז חורב.

"הפעילות שלנו נועדה להפסיק את השחיתות השלטונית והייתי מצפה לראות יחד איתנו בהפגנה עוד הרבה תושבים ובעלי עסקים. לא ברור לי למה למנוע מאיתנו להפגין ברחבת מרכז חורב, ואני חושבת שבעלי העסקים צריכים להיות חלק מההפגנה כי גם הם ייצאו נשכרים עם נשיג את המטרה שלנו. אנשים לא מבינים, שאם הם לא יבואו להפגין על מה שחשוב להם, שום דבר לא ישתנה. היום פניתי לאנשים על מנת שיבואו איתי להפגין, וכולם מאוד מאמינים בכך שהשלטון צריך לפעול לטובת התושבים, אבל חבר אחד צריך להיפגש עם חבר שחזר מחו"ל וחבר שני אמר לי ללכת להפגין גם בשבילו וככה הלאה והלאה. הייתי בשבועות הקודמים גם בהפגנות בפתח תקווה מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה, ושם אפשר באמת לראות מאות אנשים שמוחים ונאבקים. אני מאוד אופטימית, זו רק ההתחלה. אני בטוחה שכל שבוע יהיו יותר ויותר אנשים שיצאו להפגין גם כאן בחיפה, עד שנצליח".

מרכז חורב הוא אחד הקניונים הוותיקים ביותר בעיר. הוא נפתח שני אחרי מרכז פנורמה ולאחרונה הוא עבר מתיחת פנים וחזותו השתנתה. הקניון נפתח בשנת 1985 ולעומת הקניונים החדשים יותר, הגרנד וקניון חיפה, יש בו מעט מאוד מקומות חנייה. מאז שהקניון נפתח הוא משמש מרכז לתושבי אחוזה ונערכו בו לאורך השנים פעולות מחאה מגוונות..
בשנים האחרונות נערכו במרכז חורב הפגנות גדולות מאוד, ומרכז חורב נחשב כאחד הצמתים המרכזיים בהם מפגינים בעיר. בשנת 2011 נערכו במרכז חורב הפגנות גדולות עם מאות משתתפים כחלק מההפגנות על יוקר המחייה. לאחרונה נערכו במקום מספר הפגנות של ההורים בריאלי, שמחו על הכוונה לסגור את בית הספר. מרכז חורב נפתח בשנת 1985

שוטרים מונעים ממפגינים להפגין במרכז חורב (צילום: מיכל ירון)
מפגינים מול מרכז חורב

תגובת ירון חנן חבר מועצת העיר – סיעת הירוקים של חיפה :"

זוהי החלטה שערורייתית של המשטרה. אסור לוותר על הזכות להפגין שם, גם אם לבן של כחלון יש עסק שם ולכחלון יש קשר עם מפקד המחוז!
אם לנשות השוטרים היה מותר להפגין שבוע קודם ברחבה הציבורית מול מרכז חורב, אז גם למתנגדי הממשלה המושחתת הזו מותר כפליים להפגין באותו מקום!
זהו מקום ידוע ומוכר שכבר היו בו אינספור הפגנות, כולל הפגנת הענק עם 5000 איש בזמן המחאה החברתית.

רוב הסיכויים שאם תוגש עתירה בעזרת עורך דין טוב נגד המשטרה, ההחלטה הלא דמוקרטית הזו של מפקד המחוז תבוטל לאלתר על ידי בית המשפט.

לא ניתן להגיב