מקטינים את התלות בנפט: 25 אוטובוסים חשמליים הושקו בחיפה והקריות

בטקס חגיגי שהתקיים הבוקר (ב')  במתחם אגד בקרית חיים,  במעמד שר התחבורה והמודיעין ישראל כ"ץ, השר להגנת הסביבה זאב אלקין, ראש עיריית חיפה, יונה יהב, יו"ר קק"ל דני עטר ויו"ר אגד אבי פרידמן, הושקו 25 אוטובוסים חשמליים שיפעלו בחיפה והקריות ונחנך מסוף טעינה חשמלי במתחם.

צילום: סמר עודה
צילום: סמר עודה

בטקס חגיגי שהתקיים הבוקר (ב')  במתחם אגד בקרית חיים,  במעמד שר התחבורה והמודיעין ישראל כ"ץ, השר להגנת הסביבה זאב אלקין, ראש עיריית חיפה, יונה יהב, יו"ר קק"ל דני עטר ויו"ר אגד אבי פרידמן, הושקו 25 אוטובוסים חשמליים שיפעלו בחיפה והקריות ונחנך מסוף טעינה חשמלי במתחם. במסגרת פרויקט ההשקה הראשון מסוגו בארץ שלצורך הפעלתו נחנך מסוף טעינה חשמלי במתחם אגד בקריית חיים יתילו לפעול בעוד שבועיים 25 אוטובוסים חשמליים באזור חיפה והקריות.

כניסת האוטובוסים החשמליים לשירות נעשית במסגרת מדיניות כוללת שמובילה ממשלת ישראל לשילוב טכנולוגיות של אנרגיה חלופית, חשמל וגז טבעי, בתחבורה הציבורית בישראל.  חברת אגד נבחרה במסגרת קול קורא שפרסם המשרד להגנת הסביבה, לפני כשנה וחצי,  לרכישת 25 אוטובוסים חדשים מונעים בחשמל, במימון משותף עם הקרן הקיימת לישראל והמשרד להגנת הסביבה, כחלק ממהלך משותף רחב היקף, "קק"ל לנשום", במסגרתו העמידה קק"ל השקעה בהיקף של כ- 340 מיליון ₪ לטובת פרוייקטים יחד עם משרד הגנת הסביבה.. .

סגן השר להגנת הסביבה, ח״כ ירון מזוז: "״מדובר במהפיכה סביבתית אמיתית, שתפחית את זיהום האוויר בצורה משמעותית ותהא הסנונית הראשונה להמשך המגמה הירוקה בחיפה. כיליד חיפה ותושב הקריות, שממונה על הזיהום במפרץ חיפה, אני שמח שהתוכנית מביאה בשורה ופיתרון לזיהום הנגרם באמצעות התחבורה הציבורית, בשאיפה שמודל זה יונחל בכל הארץ ובשאיפה שהתחבורה הציבורית המונגשת לאזרחי המדינה תהיה איכותית, ירוקה ונקייה״.

יו"ר אגד אבי פרידמן: " היום למעשה מתחילה תחבורה ציבורת שהמאפיין שלה זה אוויר נקי. העיר חיפה נבחרה מכיוון שזאת העיר שאני חושב שהיה צריך להתחיל בה את המהפכה. המהפכה מקבלת עכשיו את יריית הפתיחה בסדר גודל של 25 אוטובוסים שאין לזה אח ורע במדינת ישראל ואני יכול לומר שזו גם מהפכה בתחום העולם באנרגיה חלופית ".


ראש עיריית חיפה יונה יהב: "אני שמח להיות שותף למהפכה והחגיגה של ההשקה כיוון שאנחנו נמצאים בעיצומו של מאבק שבסוף יוכרע ויהיה מפרץ עם איכות חיים מצוינת לא מזוהם. היום ההשקה של האוטובוסים היא בהחלט צעד מדהים קדימה כדי להשיג את המטרה שכל אזור חיפה המפרץ והקריות יהיו נקיים לחלוטין מזיהום".

יהב התייחס במהלך הטקס גם לנושא המפעלים ועובדי חיפה כימיקלים: "ניתן לשלב עבודה, מפעלים עם איכות סביבה. אין שום סיבה לפטר את עובדי חיפה כימיקלים מכיוון שאם יעשו בחיפה כימיקלים בצפון מה שעושים בדרום עם האיזוטנקים מחר בבוקר המפעל עובד".

אוטובוסים חשמליים צילום: סמר עודה
מסוף טעינה אטובוסים חשמליים צילום: סמר עודה

 

טקס השקת אוטובוסים חשמליים צילום: סמר עודה

לא ניתן להגיב