הורים בכרמליה: לא ייתכן ששוב לא יהיה צהרון בגן עירייה

לטענת הורים משכונת כרמליה בחיפה, אחרי שהשנה לא היה צהרון בגן עירייה ברחוב לאה, הובטח להם, שאם יהיו 15 ילדים, ייפתח צהרון. לטענתם, ההחלטה לשים באשכול גנים גן שפתי ולא את הגן שלהם, היא שהביאה לכך שגם השנה הם לא ייהנו מגן עירייה ויאלצו להוציא הרבה יותר כסף על צהרון פרטי ללא פיקוח. מהעירייה נמסר כי הם שותפים לרצון ההורים לפתוח צהרון.

גן ילדים - אילוסטרציה (צילום סמר עודה)

הורים בגן עירייה בשכונת כרמליה מוחים על כוונת העירייה להפוך את אחד הגנים באשכול הגנים לגן שפתי, מה שפוגע ביכולתם לפתוח צהרון בגן העירייה שלהם.

מה שמכעיס אותם במיוחד הוא שגם בשנת הלימודים שהסתיימה לא היו מספיק ילדים, שהיו מעוניינים בצהרון, והם נאלצו להשתמש בחלופות פרטיות. בשנת הלימודים, שעתידה להיפתח בעוד חודש, הם קיוו שכן יהיו 15 ילדים, והם יוכלו ליהנות מצהרון עירוני, אך גם השנה לא יהיו מספיק ילדים.

"מדי שנה יש לנו בעיה עם פתיחת צהרון בגן מעיין", אמר אחד האבות בגן הממוקם ברחוב לאה, "השנה הוחלט כי גן מנדרין ייסגר, ובמקומו יהיה גן שפתי. בשנה האחרונה לא הצלחנו לפתוח צהרון בגן מעיין, ונאלצנו לשלם יותר על פתרונות פרטיים. ברגע ששמענו שאחד הגנים באשכול גנים שלנו יהיה גן שפתי, הבנו ששוב אין סיכוי שיהיו מספיק ילדים לצהרון. חשוב להבין שהגן שלנו, גן מעיין, הוא גן יחיד. עד עכשיו היו שני גנים עם אותו צהרון, גן מנדרין וגן מרגלית. ברגע שהוחלט להפוך את אחד משני הגנים האלה, הסיכוי שהצהרון המשותף יפתח הוא לא גבוה, כי בגן שפתי יש מעט מאוד ילדים. אנחנו ביקשנו שהגן שלנו, גן מעיין, יעבור לאשכול הגנים, ואז יהיה אפשר לפתוח לנו ולהורים מגן מרגלית צהרון משותף בקלות. אבל העירייה מתעקשת שהגן השפתי יהיה צמוד לגן מרגלית, והגן שלנו יהיה בנפרד. התוצאה היא שלא יפתח בכלל צהרון ועשרות הורים משני הגנים יצטרכו לשלם יותר על צהרונים פרטיים".

 

לטענת הורים בגן הובטח להם במהלך השנה, שבגלל שהשנה לא נפתח צהרון בגן מעיין, בשנת הלימודים הקרובה אם יהיו 15 ילדים, ייפתח צהרון (על אף שצהרון נחשב ריווחי לפי מה שנאמר להורים רק מ – 17 ילדים). ההורים טוענים שהבחירה להפריד בין שני גני העירייה מונעת מהם ליהנות ממה שהובטח להם. "העירייה הבטיחה לנו שהיא תלך לקראתנו, וגם אם לא יהיו 17-20 ילדים בצהרון, הוא ייפתח עם 15 ילדים. פנינו לעירייה ובדקנו למה לא ניתן לשים את הגנים באותו אשכול, ונאמר לנו שחשוב שגן שפתי יהיה לצד גנים רגילים. אין לנו בעיה עם זה, אבל ממילא הגנים עובדים בנפרד ועם כל הכבוד מדובר כאן בהמון ילדים, שההורים שלהם לא צריכים לשלם על צהרונים פרטיים שנה אחרי שנה".
לטענת ההורים במקום להציע להם חלופה ראויה ולאפשר להם ליהנות מצהרון כמו רוב ילדי הגנים בעיר, יש באופן חלוקת הגנים באשכול בזבוז כספי ציבור.

יש לציין כי הורים רבים נתקלים בבעיית מיעוט הילדים הנרשמים לצהרון בגני עירייה, ובשכונות רבות הורים לוקחים רשימות טלפונים של הורים בגן ומתקשרים בעצמם להורים על מנת להגדיל את ההרשמה לצהרונים. אם לא נמצאים מספיק הורים מעוניינים, לא נפתח צהרון, וההורים אמורים למצוא פיתרון כיון שגני העירייה מסתיימים בשעה 14:00.
בעיה נוספת בצהרונים היא שקשה למצוא גננות וסייעות, ולעתים יש קושי לפתוח צהרון כיון שאין כוח אדם. מה שמפתיע הוא שפנייה על מנת לעבוד בצהרון מגלה שכל בחורה שמציעה את עצמה לעבוד בצהרון, יכולה להתחיל עבוד באופן מיידי, אין צורך בניסיון עם ילדים, השכלה או כל תנאי אחר. יותר מכך לעתים כשהורים מתלוננים על כך שחסרה סייעת נאמר להם בצורה ברורה, שאם הם מכירים מישהי, לא משנה מי היא או במה היא עבדה קודם, להפנות אותה על מנת שתתחיל לעבוד.

מעיריית חיפה נמסר בתגובה:

עיריית חיפה שותפה לרצון ההורים בגן צהרון. לצורך כך יוצרת העירייה קשר עם כל ההורים על מנת שמספר הילדים הנרשמים יאפשר את פתיחת הצהרון.

לא ניתן להגיב