שוב עיריית חיפה מעלה את הארנונה ב- 2.18% לתושבים – מי הצביע בעד ומי נגד?

נוכחות "דלה" בהצבעה על אישור צו המיסים לשנת 2018. מועצת העיר חיפה אישרה אמש (חמישי) את צו המיסים לשנת 2018 עם העלאה של 2.18%. אז מי באמת הצביע בעד ומי נגד ומי לא טרח להשתתף בהצבעה חשובה זו?

חדוה אלמוג (צילום - סמר עודה)

שוב עיריית חיפה מעלה את הארנונה ב- 2.18% לתושבים על אף כי חיפה נחשבת לאחת הערים היקרות במחירי הארנונה. אמנם מדובר בהעלאה על פי המותר בחוק ומדובר רק ב -2.18% שאם פורסים את הסכום לאורך השנה הסכום לא ממש מורגש. אך אם מחשבים את ההעלאה האוטומטית לאורך השנים מאז כהונתו של ראש העיר הנוכחי מדובר ב 30% – העלאה די משמעותית.

 

רבים מחברי מועצת העיר לא טרחו להגיע

יש לציין כי בישיבה חשובה זו שחורצת את גורלם של תושבי העיר שלא מפסיקים להתלונן על מחירי הארנונה הגבוהים נציגים רבים שאמורים לייצג אותם לא טרחו להגיע ולהצביע. חלק גדול מנציגי  הקואליציה לא נכחו, אף נציג ערבי ורק נציג חרדי אחד. מי שנכח מהקואליציה 13 במספר הצביע בעד ורק ארבעה חברי האופוזיציה (ירון חנן, אביהו האן, עינת קליש רתם, טלי איטח משולם) הצביעו נגד.

גזבר העירייה ג’קי ואקים, הסביר את הסיבות להעלאה ונתת סקירה מורחבת בפני המועצה. כאשר הסיבה העיקרית היא העלאה לתושבים ולא לעסקים כדי לשמר את העסקים בעיר ולהרחיב את העסקים דבר שיגרום לפריחה כלכלית בעיר, יחד עם זאת בעירייה מבקשים העלאת ארנונה לתעשייה מזהמת אך משרד הפנים לא תמיד מאשר הכל. נכון להיום אישר רק העלאה לבז”ן לא כולל המתחם כולו.

 

הצעה לתכנית שתוריד את הארנונה נדחתה

חברי המועצה אביהו האן וירון חנן, הציעו הצעה להורדת הארנונה לצד הצגת תוכנית מפורטת מהיכן ניתן לחסוך את הסכומים כדי לכסות את סכום ההורדה. הצעה שלא התקבלה בכלל.

איתי גלבוע

חבר המועצה איתי גלבוע שהצביע בעד: “ההחלטה היא החלטה קשה ולא קלה. נטל הארונונה הוא בהחלט גבוה בגלל סיבות מגוונות שמאפיינות את העיר חיפה מאשר ערים אחרות. אני הצבעתי בעד ההעלאה כדי לא לפגוע בשירותים שניתנים לתושבי העיר בעיקר בתחומי החינוך והרווחה. להוריד את הארנונה שזה צעד מאוד פופוליסטי המשמעות היא לפגוע בשירותים  שניתנים לתושבים בעיקר לצעירים ומשפחות. לכן כדי לקחת אחריות הצבעתי יחד עם הקואליציה בעד ההעלאה”.

 

 

אביהו האן

חבר מועצת העיר אביהו האן שהצביע נגד: “הסיבה המרכזית להצבעה נגד היא מפני שחיפה היא אחת הערים הכי יקרות במדינת ישראל במחירי הארנונה לתושבי חיפה, והגיע הזמן לשנות את המשוואה ולהתחיל להפעיל תוכנית אסטרטגית של הורדת הארנונה על פני מספר שנים. התוכנית הזאת צריכה להגיע עם תוכנית התייעלות ותוכנית מסודרת להגדלת ההכנסות, מה שאני עשיתי במועצה הבאתי למועצה תוכנית איך אנחנו מורידים את ההוצאות שלנו מצד אחד ובאיזה נושאים אנחנו יכולים להעלות את ההכנסות שלנו מהצד השני. נתתי סקירה על איך אנחנו מביאים כ-25 עד 30 מיליון שקלים בתהליך הזה וזה למעשה השני אחוז שבאמצעותם אנחנו יכולים להוריד את הארנונה. לצערי יונה יהב והקואליציה העירונית סירבו להצעתי. הם קשוחים בדעתם שההעלאה היא חיונית אני חושב שזאת טעות וטעות גדולה ומקווה שכאשר יהיה פה ראש עיר חדש הוא ידע להכין תוכנית חדשה”.

 

חדוה אלמוג

סגנית ראש העיר חדווה אלמוג: “מאז תחילת כהונת ראש העיר יונה יהב אף פעם הארנונה לא עלתה מעבר למה שהחוק מחייב אותה. צריך להבין שכדי למלא ולתת את השירותים הטובים, הארנונה היא אחד הדברים שמאפשרים לעשות את זה. אנחנו גם צריכים להגיד מצד שני וכפי שהסביר גזבר העירייה 64% מהתושבים מקבלים הנחות, זה לא חובה אבל זה מתאפשר כמו לדוגמה משפחות הד הוריות, משפחות חללי איבה, נזקקים ומקבלי ביטוח לאומי . יש כללים מאוד ברורים להנחות. העירייה יכולה לתת ולא , חלק מותר וחלק זה אפשרות. העירייה עם הפנים לציבור עם יכולת לתת הנחה לציבור שצריך את ההנחה”.

 

צילום: סמר עודה

 

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.