צבי ים בחופי בת גלים

בים של בת גלים עם שרה אוחיון - אקולוגית ימית העובדת בחברה להגנת הטבע - צילומים שטרם ראיתם

צב ים חום. צילום: שרה אוחיון

שרה אוחיון היא אקולוגית ימית העובדת בחברה להגנת הטבע על שמירת טבע ימית, אבל הפרט הכי חשוב לגביה הוא שהיא "אחת משלנו": תושבת בת גלים גאה. היום במהלך שנירקול בוקר היא נתקלה בצב ים חום: "'כמה זמן לא ראיתי צב, מאז יום ההולדת באוקטובר,' אמרתי לעצמי. אז היום אחרי עשר דקות של ניסיונות כושלים לצלם נזירון אדום רגל (ממש קשה לשקוע עם חליפת 5 מ"מ בלי משקולות,) עם אותה מחשבה בראש 'כמה זמן לא ראיתי צ..' הוא הופיע. אחרי רגע בו חשבתי שאיזו שקית נתפסה לו ברגל הבנתי שצב הים החום (Caretta caretta) לא לבד, הוא הגיע עם חבר, מר דבק נצמד (Echeneis naucrates.)"

צב ים חום ודבק נצמד. צילום: שרה אוחיון

 

צב ים חום ודבק נצמד אליו וניזון מההפרשות שלו. צילום: שרה אוחיון
צב ים חום ודבר נצמד. צילום: שרה אוחיון

 

 

"בדרך כלל כשצב ים יקלוט אותי הוא ידפוק ספרינט מהיר וייעלם (קרה עם הצב השני שפגשתי בהמשך,) אבל צב הים הזה נתן לי לשחות לידו בנחת כמעט חצי שעה. היה נראה כאילו הוא מתאים את הקצב שלו לדג הדבק. עונת הרבייה של צבי הים החלה ונראה שהם אוהבים מאוד את הריף של בת גלים עם מרבדי אצות הסרגסום, הציסטנית, הנוצית המצויה, האוזנית ועוד שלל מיני אצות מזינות.

אחרי ארוחת הבוקר הצמחונית, מגיע שלב ההתרוקנות וכאן נכנס הדבק הנצמד לתמונה – פתאום הוא יוצא מתחת לשריון המגן ופשוט ניזון על ההפרשות של צב הים, ביסודיות מדהימה, הדבק לא נותן לשום גלל לברוח. להבנתי זהו סוג של יחסי קומנסליזם: הדבק נהנה וצב הים לא מרוויח ולא נפגע. לגבי העדפות התזונתיות של הדבק, ככה זה בטבע בכלל וככה גם בים – הפרשה של מישהו אחד זה אוכל של מישהו אחר,לכל חומר מזין יש תפקיד וכתובת.

 

ההמלצות של שרה אוחיון לצמצום הפגיעה בצבים

  • רצוי לא לישון בחופים בכלל בעונת הרבייה: אמצע מאי-תחילת אוקטובר. אם בכל זאת עושים זאת, יש להתרחק מקו המים מערבה לפחות 150 מטרים כדי לאפשר לצבות הים להטיל בשקט. במהלך הלילה יש לשמור על שקט (בלי מוזיקה,) ועל חשכה מוחלטת (בלי גרילנדות.) זולות, רעש ותאורה הם הפרעות אדם המשבשות את התנאים הטבעיים ההכרחיים להצלחת תהליך הרבייה, מעליית הצבה לחוף עד חזרת הצבונים הקטנטנים לים.
  • לא נוסעים על החופים! זאת עבירה על החוק וזה פוגע

    צב ים חום. צילום: שרה אוחיון

    בתהליך הרבייה של הצבים: דריסת קינים ואבקועים, ובנוסף סימני הרכב (קוליסים) מהווים מכשול בדרכם של האבקועים מהקן לים.

  • לא להשאיר פסולת על החופים! הפסולת שלנו מגיעה לים ומהווה מפגע ממשי לצבי הים אשר אינם מבחינים בהבדל בין שקיות למדוזות, ניזונים מהן ונחנקים למוות. אפשר להגדיל ולעשות בנקיונות חופים ובהסברה לנופשים אחרים על חשיבות נקיון החופים.

 

בהזדמנות זו נזכרת גב' אוחיון באירוע שקרה לה בחודש יולי האחרון מול ביתה בבת גלים: "שכן קורא לי מהחלון 'בואי מהר, צב ים.' אני עוד עם בגד ים משחיית הבוקר תופסת מצלמה ורצה מהר. ממש מול הבית צבת ים שכנראה עלתה להטיל, הגיעה לטיילת ועשתה אחורה פנה. הספקתי לתפוס אותה בצעדים האחרונים לפני שצללה ונעלמה… מרגש מאוד! ועם זאת עצוב, הצבה כנראה חיפשה חוף מתאים להטיל בו את הדור הבא של צבי הים ולא הצליחה למצוא חוף חולי מתאים מרוב הפרות והפרעות."

צבת ים מול טיילת בת גלים. צילום: שרה אוחיון
העקבות שהשאירה צבת ים מול טיילת בת גלים. צילום: שרה אוחיון

 

שרה גם מציינת את כמות הפסולת האדירה שהיא מוצאת בים, בעיקר בדמות פלסטיק. האשפה הורגת המון צבי ים ובעלי חיים ימיים אחרים.

שקית פלסטיק בים מול חיפה

 

הזמנה לאירוע – בואו לשמור על הצבים ועל הים

זאת ההזדמנות להזמין את הציבור הרחב לאירוע של החברה להגנת הטבע בחופי חיפה לרגל יום האוקיינוסים הבינלאומי שאותו שרה מסייעת לארגן. באירוע נשמע על דרכים לשמירה על צבי הים ועל הים בכלל.

בנוסף, בליל יום שישי ה-9/6/17 שרה תתשתף בהליכה לילית בחופי חיפה לאור ירח, שם תוכלו לשאול אותה בעצמכם ולהתעניין. אציין שגם עבדכם הנאמן (עמרי שפר) מוביל את ההליכה ואשמח לראותכם.

 

כדי שבפעם הבאה יהיה לצבת הים בית להטיל בו את הדור הבא…

לא ניתן להגיב