אנשים עם מוגבלות לא ישתתפו בטקסי יום הזיכרון ואירועי עצמאות בשל נגישות

על פי סקר פרסום הסדרי הנגישות אותו מפרסמת עמותת נגישות ישראל עולה כי ב-85% מהרשויות אין פרסום הסדרי נגישות ליום הזיכרון והעצמאות, ב-11% יש פרסום וב-2% יש פרסום חלקי. בנוסף, עולה כי בעיר חיפה, קרית אתא, קרית ביאליק וקרית מוצקין אין פרסום.

לקראת יום הזיכרון ויום העצמאות, עמותת נגישות ישראל ערכה סקר לבדיקת נגישות של טקסי ואירועי יום הזיכרון ברשויות המקומיות. תוצאות הסקר מציגות מצב רע מאוד של מודעות להנגשה, שילוב ושוויון ודווקא באירועים המשמעותיים והערכיים ביותר בלוח השנה הישראלי. על פי הסקר ב-85% מהרשויות אין פרסום הסדרי נגישות ליום הזיכרון והעצמאות, ב-11% יש פרסום וב-2% יש פרסום חלקי.

עמותת נגישות ישראל קוראת לרשויות לוודא הנגשת האירועים והטקסים ובמיוחד לפרסם לתושבים בצורה מפורטת את הסדרי הנגישות כנדרש בחוק. ומסבירים כי, אדם עם מוגבלות לא יוצא מביתו לטקס או אירוע ללא ידיעה אם זה מתאים ונגיש למוגבלותו. ולאדם עם מוגבלות שמיעה אין טעם שיגיע לטקס אם אין תמלול ומתרגם לשפת הסימנים כי זה פשוט מיותר להגיע ולא לשמוע כך אדם עם כיסא גלגלים לא יצא מביתו אם אינו יודע אם יש חניות נכים שמורות, שרותי נכים ודרכי גישה. כך קשיש לא יצא מביתו לטקס אם אינו יודע מראש שיסייעו לו ויהיה לו זמין כיסא לשבת בו בזמן הטקס.

בעמותה מדגישים כי מידע זה הינו קריטי לצורך קבלת החלטה לצאת ולהשתתף וכי מדובר בחובה במסגרת חקיקת שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ותקנות נגישות לשירות, וכי עלות הפרסום הינה אפסית.

מעיריית חיפה נמסר לחי פה בתגובה: “כלל אירועי העיר מונגשים לנכים ונגישות לנכים כוללת גם שירותים וחניות ובטקסי יום הזיכרון גם כתוביות ומתרגם לשפת הסימנים. כל הפרטים על נגישות נכים ניתן למצוא במוקד העירוני המידע מופיע גם במודעות שפורסמו בעיתונים, גם באתר מגזין תרבות חיפאי וגם בשילוט המוצב במתחמי האירועים. כולל שמירת חניות רחובות וכדומה. כמו כן בכל במה מוצב מתאם נגישות מטעם אגף התרבות”.

 מעיריית קרית מוצקין נמסר לחי פה בתגובה: “כל המקומות מונגשים לבעלי מוגבלויות על פי חוק. לצערנו נשמט מהפרסומים שהאירועים מונגשים לציבור עם מוגבלויות. נתקן את הטעות”.

מעיריית קרית אתא נמסר לחי פה בתגובה: “באירועים בקרית אתא באופן קבוע וגם השנה מתחם מיוחד לבעלי מוגבלויות כולל חנייה ושירותים. כעירייה אנחנו מחוייבים לנגישות ומבחינתנו הנגשת אירוע היא בסיסית. אנחנו מפרסמים בפייסבוק ועומדים לרשות התושבים בכל פנייה במוקד באתר ובפייסבוק”.

מעיריית קרית ביאליק טרם נמסרה תגובה.

 

נכים בחיפה

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.