נתניהו ביקש לדחות את סגירת מיכל האמוניה והתגובות לא איחרו להגיע

ראש הממשלה  בימין נתניהו  נועד אתמול (ב') עם השר להגנת הסביבה זאב אלקין ושר הכלכלה אלי כהן לדיון בסוגיית מיכל האמוניה. נתניהו ביקש לבחון האם ניתן לדחות את סגירת מיכל האמוניה במספר שבועות נוספים.  מזוז: ""אני מברך על התערבות לשכת ראש הממשלה". לפיד: "אסור להפקיר את ביטחונם של תושבי חיפה והסביבה". יהב: "אנו מצפים כי ראש הממשלה יפעל באופן אישי לניטרול האיום החמור והמידי המרחף מידי יום מעל מאות אלפי תושבי חיפה והמפרץ".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש מהגורמים המשפטיים שהשתתפו אתמול בישיבה, ובראשם המשנה ליועמ”ש ארז קמיניץ, לבחון האם ניתן לדחות את סגירת מיכל האמוניה במספר שבועות נוספים, זאת כדי למצוא פתרון לסוגיה ולמנוע את פיטוריהם של אלפי עובדים. הישיבה התקיימה בהשתתפות השר להגנת הסביבה זאב אלקין ושר הכלכלה אלי כהן, מנכ”ל משרד רה”מ, מנכ”ל משרד האוצר, מנכ”ל משרד הכלכלה ומנכ”ל המשרד להגנת הסביבה. יש לציין כי ראש הממשלה לא שוחח בנושא עם בעלי חברת חיפה כימיקלים ג’ולס טראמפ.

סגן השר להגנת הסביבה מברך על התערבות לשכת ראש הממשלה

סגן השר להגנת הסביבה, ח”כ ירון מזוז, התייחס הבוקר לפגישתו של ראש הממשלה ואמר: “אני מברך על התערבות לשכת ראש הממשלה ומנכ”ל המשרד, אלי גרונר, שכמוני מבינים את מצוקת העובדים של חיפה כימיקלים ונוכחים לדעת שאי אפשר לשתק תעשייה שלמה ולשלוח אלפי משפחות לבית ללא פרנסה. חשוב לי להגיד שאני לא שיניתי את עמדתי בנוגע לסגירת המיכל וכך גם עמדת המשרד להגנת הסביבה. מיכל האמוניה מהווה סכנה ממשית למאות אלפי אזרחים במפרץ חיפה והוא ייסגר. עם זאת, כפי שהבטחתי והתחייבתי, אני לא אנטוש את ספינת העובדים”.

עוד אמר מזוז: “לא קיבלנו בקשה לאשר כניסת אוניה חדשה ורק ברגע נקבל בקשה כזאת מחיפה כימיקלים, אנו נדון בה. לגבי הקמת המפעל בדרום כפתרון קבע, למיטב הבנתי, אין בהירות בעניין ואין הצהרה מסודרת ממשרד האוצר לגבי הפתרון הזה”.

“אנו נמשיך את המאבק עד לפינוי המיכל והחזרת ביטחון התושבים”

יו”ר מפלגת ‘יש עתיד’, יאיר לפיד תקף את המהלך של ראש הממשלה שלדבריו מסכן מאוד את תושבי האזור, ואמר: “אסור להפקיר את ביטחונם של תושבי חיפה והסביבה. מזה שנה אנחנו מנהלים את המאבק לפינוי מיכל האמוניה. צריך לפנות את הפצצה הגדולה ביותר במזה”ת מחיפה. החלופות נמצאות על השולחן. זה אפשרי. בית המשפט אמר את דברו. אסור לגרור רגליים שוב ולהציב את התושבים תחת סכנה. על ממשלת ישראל לפנות את המיכל בהקדם.  השיקול היחיד שצריך להנחות אותה הוא בטחון האזרחים ולא כל שיקול אחר. מדובר כאן בחיי אדם. אנחנו נמשיך את המאבק עד לפינוי המיכל והחזרת ביטחון התושבים”.

לפיד אף התייחס לנושא בדף הפייסבוק שלו ובו כתב: “הניסיון של ראש הממשלה לטרפד את ריקון מיכל האמוניה בחיפה הוא מסוכן, וקשה להבין את מניעיו. מדוע פתאום ראש הממשלה מתערב לטובת בעליו של המיכל, מיליארדר אמריקאי ממקורביו? במשך שלוש קדנציות הוא לא חשב שתפקידו להתערב, בעוד הפצצה הכי גדולה במזרח התיכון ממשיכה לסכן את תושבי חיפה והקריות. הערכות המומחים מדברות על יותר מ-17,0000 הרוגים בשעה הראשונה במקרה של פגיעה ישירה במיכל. עוד עשרות אלפי הרוגים בשעות שיבואו אחר כך. אין שום אינטרס עסקי שיכול להצדיק איום כזה בלב אוכלוסיה אזרחית”.

בשנה האחרונה הזהרנו, פעלנו, עבדנו עם עיריית חיפה, עשינו כינוס חירום בכנסת ודיונים מקצועיים רבים. המסקנה היא חד משמעית: המיכל מסוכן וצריך להיסגר. בית המשפט חשב כמונו ופסק שיש לרוקן את המיכל באופן מיידי. היה להם כל הזמן בעולם להתארגן, למצוא חלופות, לפתור את הבעיה. כך לא מנהלים מדינה”. ואכן, במפלגתו של לפיד מתוכננים מספר מהלכים שעתידים לצאת אל הפועל כבר בימים הקרובים, בכדי לזרז את פינוי מיכל האמוניה ממפרץ חיפה, במהירות הנדרשת.

חבר הכנסת יואל רזבוזוב, יעלה לדיון בוועדת השרים לחקיקה,  שתתקיים ביום 7/5/17 הצעת חוק, עליה חתומים כל חברי סיעת ‘יש עתיד’, המבקשת לאסור ייבוא ואכסנה של אמוניה בכמות המהווה סיכון.

כמו כן, בכוונת יו”ר הוועדה לביקורת המדינה, חברת הכנסת קארין אלהרר, לקיים בימים הקרובים דיון מעקב על פינוי המיכל, ובו, בין היתר, תדרוש מהגורמים הרלוונטיים תשובה ברורה לשאלה: מדוע מתעכב פינוי המיכל לאחר שנקבע כי הוא מהווה סיכון לתושבי חיפה והקריות.

״אני מצפה שראש הממשלה נתניהו יבין ויפנים את רוח החלטת בית המשפט העליון”

ראש עיריית חיפה יונה יהב בתגובה: “אנו מצפים כי ראש הממשלה יפעל באופן אישי לניטרול האיום החמור והמידי המרחף מידי יום מעל מאות אלפי תושבי חיפה והמפרץ, כפי שקבעו קטגורית שורת מומחים. כו כן מצפים שראש הממשלה יסייע לחיפה כימיקלים להפנים ולהיערך לפינוי המיכל במקום להשקיע בלוביסטים, יח״צנים ופרסומאים ובכך לבזות שוב ושוב את החלטת בית המשפט”.

“התערבותו הבוטה של ראש הממשלה מזכירה לנו שוב מהו פרצופו האמיתי של נתניהו”

הירוקים של חיפה: “התערבותו הבוטה של ראש הממשלה, בניגוד לעמדת בית המשפט, למען המשך הפעלתו של מיכל האמוניה במפרץ חיפה, תוך חידוש סיכון החיים הנורא לאלפי בני אדם ובניגוד לעמדת מומחים מובילים וידועי שם מתחומי ההנדסה הכימית, ניהול הסיכונים והביטחון, מזכירה לנו שוב מהו פרצופו האמיתי של בנימין נתניהו. בכל פעם שבנימין נתניהו בחר להתערב בנעשה במפרץ חיפה, הוא תמיד התגייס לטובת הטייקונים, בעלי התעשיות המזהמות והמסוכנות במפרץ חיפה ונגד האינטרס הציבורי הבסיסי-לשמירה על בריאות ושלום הציבור והגנה על בטחון הציבור”.

לאחר שהציבור בישראל נחשף לדרך בה מקבל נתניהו החלטות בפרשות קודמות,  שנחקרות בחודשים האחרונים במשטרה,  כמו פרשת הצוללות ופרשת המתנות (פרשת “הסיגרים והשמפניה”) מבעל הון שהיה מקורב למשפחתו, כעת אנו רואים שוב התערבות גסה ובוטה של נתניהו לטובת טייקון אחר היושב  בארה”ב ומוכן להמר על חיינו וחיי ילדינו בעבור עוד חופן דולרים. אנו נמשיך את המאבק הציבורי הנחוש ואם צריך, תושבי חיפה גם ימנעו בגופם את מילוי המיכל מחדש. מכיוון שממשלת ישראל מפקירה אות גורלנו,  אנו קוראים בדחיפות לתושבי העיר להתנדב למשימה קדושה זו שכל כולה הצלת חיי אדם ומניעת סיכון לאוכלוסייה נרחבת של אלפי בני אדם, כל זאת משיקולים ציניים מכוערים”.

“נזכיר כי צוות מומחים מהשורה הראשונה הציג חלופות מצוינות שיאפשרו אספקת אמוניה ונגזרותיה בדרך בטוחה הרבה יותר מהשימוש במיכל המוות הזה, לזמן מוגבל של כ- 3 שנים וכל שנדרש הוא החלטה של המשרד להגנת הסביבה.  באופן תמוה קיבל השר אלקין הוראה למנוע את יישום החלופות הבטוחות יותר ולהתעקש על מילוי מסוכן להחריד של מיכל האמוניה באמצעות אונייה בלתי ממוגנת שתגיע שוב חלילה לנמל חיפה. כאמור, תושבי חיפה והאזור לא יסכימו לכך וימנעו זאת בגופם ועל כך יסכים הרוב המוחלט של הציבור הגר במטרופולין חיפה באופן גורף”.

 

 

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.