באנר קריית אתא קיץ 2024

גשם ביולי 2024: מראה נדיר בצפון

בראשון 14/7/24 תושבי צפון הגולן הופתעו לגלות שמים נפתחו...

פקקי ענק ושיאים של תסכול • תושבי השכונה בחיפה זועמים

(חי פה) - פקקי תנועה ענקיים, המתנה מורטת עצבים,...

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...

יום הבסטיליה • רשמים מקבלת הפנים בחיפה

ביום שישי, 12 ביולי, ערך קונסול צרפת בחיפה, מר...
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר חזית הים רחב
באנר גורדון 240624
באנר חברה כלכלית 100724
באנר מוזאוני חיפה 140724
פרסום בחי פה - רחב - מונפש
באנר קריית אתא קיץ 2024
באנר קריית ביאליק ותיקיםרחב 140724

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...

הציור שנגע בחיים ובשכול

בכתבה קודמת הבאנו את סיפורה של מגי רום, אמנית...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

"לב הכרמל״ בחיפה ממשיך לפעול אחרי השתלה מוצלחת

במרחק של כ-100 מטרים ממגדל המים ותחנת מכבי האש...

הקנסות בוטלו • תלמידים מחיפה לא הצליחו לתקף את ה'רב-קו'

(חי פה) – הורים של חמישה ילדים הלומדים בבתי ספר בחיפה פנו לנציב תלונות הציבור והלינו על כך שילדיהם קיבלו דוחות בגין אי-תשלום דמי נסיעה באוטובוס, בשל  צפיפות  שמנעה מהם להגיע למכשיר הכרטוס. בעקבות התערבות הנציבות בוטלו הקנסות והוחזרו דמי התשלום.

כשלים וליקויים רבים בטיפול הממשלה באזרחים

במהלך מלחמת 'חרבות ברזל' עלו כשלים וליקויים רבים בטיפול הממשלה באזרחים. כך עולה מדו"ח נציב תלונות הציבור השנתי שפרסם מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור, מתניהו אנגלמן, היום שני 2/6/24.

מהדו"ח  עולה כי בשנת 2023 התקבלו בנציבות תלונות הציבור בסה"כ 22,356 מכתבי תלונה על גופים ציבוריים מקרב תושבי הארץ, גידול של 7% לעומת מספרם בשנת 2022. מדובר בשנת שיא בכמות התלונות שהתקבלו. בשנים 2023-2019 חל גידול של 57% במספר מכתבי התלונה שהתקבלו בנציבות.

המבקר אנגלמן: "על ראש הממשלה והשרים לוודא שחמ"ל אזרחי ייתן מענה ראוי ואפקטיבי למפונים – בפרט מהצפון"

הרשות הארצית לתחבורה דחתה את הבקשה לביטול – הנציבות התערבה

בין הפונים לנציב תלונות הציבור נמנו הורים של חמישה ילדים הלומדים בבתי ספר בחיפה, שהלינו על כך שהילדים קיבלו דוחות בגין אי-תשלום דמי נסיעה באוטובוס, אף שבאוטובוס הייתה צפיפות רבה שמנעה מהם להגיע למכשיר הכרטוס.

הרשות הארצית לתחבורה ציבורית דחתה את הבקשות שהגישו הורי הילדים לביטול הדוחות. זאת, אף שבהנחיות מנהל הרשות הארצית למפעילים נקבע כי "אין לדרוש תעריף מוגדל באוטובוס שהיה עמוס נוסעים באופן שחסם את דרכו של נוסע למכשיר תיקוף תקין".

לאחר התערבות הנציבות, בחנה הרשות שוב את הבקשות והנחתה את אגד לבטל את הדוחות ולהחזיר את הסכומים ששולמו. הרשות אף הודיעה לנציבות כי שינתה את מדיניות האכיפה, ומעתה ואילך כל תלונה על פקח שנתן דוח אף שהייתה צפיפות באוטובוס תיחשב לתלונה על חריגת המפעיל מהנחיות הרשות ותועבר להליך אכיפה מנהלית ברשות.

43% מהתלונות נמצאו מוצדקות

43% מהתלונות שלנציבות הייתה סמכות לברר אותן בשנת 2023 נמצאו מוצדקות או באו על תיקונן (שיעור קרוב לזה של שנת 2022 – 44%). 31.4% מהתלונות שטופלו בשנת 2023 עסקו בנושא השירות לציבור – ו-52.6% מהן נמצאו מוצדקות. בשנת 2023 קיבלו מתלוננים שפנו לנציבות תלונות הציבור ואחרים שהושפעו מהחלטות הנציבות סכום כולל של כ-33.4 מיליון ש"ח.

בשל חשיבות הנושא, תפרסם הנציבות בשנת 2024 דוח מיוחד שיעסוק בנושא טיב השירות שנותנים הגופים הציבוריים במדינת ישראל. 5,183 תלונות, שהן קרוב לרבע מכלל התלונות (23%), עסקו בגופי השלטון המקומי.

מתניהו אנגלמן-מבקר המדינה (צילום לע"מ)

מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור מתניהו אנגלמן: "במהלך מלחמת 'חרבות ברזל' עלו כשלים וליקויים רבים בטיפול הממשלה באזרחים. נציגי נציבות תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה הגיעו לכ-90 מוקדים של מפונים והצליחו לסייע למרבית המתלוננים.  
מיד לאחר פרוץ המלחמה, הפעילה הנציבות קו חם לשירות הפונים והמתלוננים. צוותי הנציבות אף יוצאים לשטחי כינוס של חיילי מילואים, כדי לאפשר להם להגיש תלונות לנציבות באופן מהיר וקל. על ראש הממשלה והשרים הרלוונטיים לוודא שחמ"ל אזרחי ייתן מענה ראוי ואפקטיבי לכלל המפונים ובפרט מהצפון".

כבר בתחילת המלחמה הבינה נציבות תלונות הציבור כי נוכח תפקידה, ניסיונה ויכולתה להגיע במהירות וביעילות לכל הגורמים הרלוונטיים בשירות הציבורי, עליה לפעול באופן מיידי כדי לסייע ככל שניתן לאוכלוסייה הזקוקה לעזרה עקב מצב החירום.
הנציבות החליטה לא להמתין לפניות שיגיעו אליה, אלא לנקוט פעולות יזומות כדי להגיע במהירות וביעילות למי שזקוק לסיועה. מה-7/10/23 ועד 31/12/24 התקבלו בנציבות תלונות הציבור 1,627 תלונות הקשורות למלחמת חרבות ברזל. 55% מהתלונות שלנציבות הייתה סמכות לבררן ואשר הבירור בהן הסתיים, באו על תיקונן. 68% מהתלונות בקשר למצב החירום, התקבלו באמצעות הקו החם והמפגשים עם המפונים ברחבי הארץ.

נציבות תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה במלחמת חרבות ברזל

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

4 תגובות

  1. כמות האנשים שלא משלמים רק עולה..על אחת כמה וכמה הילדים שלא משלמים..
    לבוא ולהגיד עקב הצפיפות לא שילמו ,מעניין עם היו אומרים את זה בחול..הקלות הבלתי נסבלת של המתפלחים לאוטובוס והקלות שרואים במבקרים המבצעים את העבודה שלהם בתנאים קשים (גם שכר מינימום,תנאי מזג אויר ולקוחות אלימים )ובסוף בלחץ ופחד מהורים מאיימים מבטלים זה יגרום ליותר אנשים שלא ישלמו וליותר מקרים של הפחדה מצד אנשים על המבקרים..בקיצור הכל הפוך פה והטובים תמיד מפסידים לרעים..שבוע טוב…

  2. א כל אהבתי שלמשרד התחבורה יש תמונה של רב קו באיכות ככ גבוהה
    ב הם לא יקבלו קנסות למרות שהם לא שילמו כי הם "לא יכולו" אם ממש צפוף מבקשים ממישהו, ואיך הפקח עבר אחד אחד אם היה ככ צפוף? ואם מישהו רוצה לנסוע חינם הוא לוקח 30 וכולם יכולים לנסוע חינם?

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

איזה סוג צמיד מתאים לכן?

בואו נדבר על צמידי יוקרה, צמידים אלו הם הרבה יותר מרק פריט אופנתי, הם גם סמל ליוקרה, סטייל אישי וסטטוס. בחירת הצמיד המושלם למפרק...

תאונת דרכים עם 5 פצועים

(חי פה) תאונת דרכים ברחוב הרצל בטירת כרמל. ממד״א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בשעה 03:41 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל, על תאונת דרכים בין 2 כלי רכב ברחוב הרצל בטירת כרמל. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח רמב"ם, 5 פצועים בהם: 2 בינוני, גבר בן 63 עם חבלת בטן, אישה בת 39 עם חבלה בפלג גוף עליון ו- 3 פצועים במצב קל. 

ישר מהאולימפית: איתן אזולאי חתם ל-4 עונות במכבי חיפה

מכבי חיפה ממשיכה במלוא המרץ את הכנותיה לעונת המשחקים החדשה לשנת 2024/25, ואחת מהכנותיה היא שהקשר, איתן אזולאי, קפטן הנבחרת האולימפית של ישראל, חתם...

לא חוזרים ל-6 באוקטובר • יוצאים למחות בצומת בחיפה • חמישי 8/8/24

(חי פה) - ביום חמישי 8/8/24 ייערך בחיפה אירוע האחדות הגדול במסגרתו החיפאים יוצאים לצומת מרכזית בליווי משפחות החטופים. 100 ב 100 - 100...

ותיקים • אירוע סוף שנה בקריית ביאליק

(חי פה) - ביום שלישי 23/7/24 ייערך אירוע סוף שנה מיוחד ומרגש לותיקים של קריית ביאליק. האירוע ייערך באשכול פיס רחוב דפנה 52. האירוע...